Když si prohlédneme typickou stránku vytvořenou na Webgarden, má obvykle 5 částí - Záhlaví, Levé panely, Obsahový blok, Pravé panely, Zápatí
final1.png
Tyto části - které obvykle nazýváme „bloky“ - tvoří tzv. Strukturu webu. Zatímco Záhlaví, Zápatí, Levé panely a Pravé panely slouží k zobrazení „statického“ obsahu (je vidět stále), Obsahový blok zobrazuje vždy jiný obsah - podle toho jak po stránkách klikáme.
Statické bloky (Záhlaví, Zápatí, Levé a Pravé panely)
Obsah, který umístíme do těchto bloků, je vidět na stránce stále - nezávisle na tom, kam na stránce klikáme. Příkladem takového obsahu je např. hlavní Menu stránek, to chceme mít neustále na očích, podobně jako přihlašovací okénko, název stránek apod.
Žádný z těchto bloku není povinný. Když z něj všechen obsah smažeme, tak se na stránce nezobrazí a jeho prostor zaujme Obsahový blok. To nám umožní vytvořit několik základních rozvržení stránky. Volba rozvržení může zásadně ovlivnit vzhled stránky a je dobré jí věnovat pozornost. Ukážeme si příklady.
Smažeme-li obsah Záhlaví, Zápatí a Pravých panelů, získáme rozvržení vhodné pro menší weby, osobní stránky, blogy apod. Smažeme-li místo Pravých Levé panely, získáme zrcadlové rozložení.
final2.png
Pokud smažeme obsah všech statických bloků, získáme velmi jednoduché zobrazení. Měli bychom pak do každé rubriky vložit navigační menu. Vhodné pro jednoduché stránky, webové plakáty, jednorázové galerie, osobní profily apod.
final3.png
Pokud ponecháme na stránce pouze blok Záhlaví, získáme elegantní rozvržení vhodné pro firemní a jiné stránky, které mají menší počet rubrik.
final4.png
V administraci můžeme přistupovat k obsahu panelů přes sekci Obsah > Struktura webu. Vložíme-li do těchto statických bloků nějaký obsah, bude na stránce ihned - a stále - vidět.
final5.png
Ačkoliv jsou bloky Záhlaví a Zápatí pojmenované jinak než Levé a Pravé panely, ve skutečnosti jsou mezi nimi jen minimální rozdíly (z důvodu kompatibility s předchozí verzí Webgarden). Všechny čtyři bloky lze využít k zobrazování Prvků obsahu, umístění Menu nebo zařazení rubrik, článků, diskuzí a zboží.
Blok podrobněji
Každý blok se skládá ze tří části - prostoru pro Rubriky, Prvky obsahu a Dokumenty. Zřídka kdy ale využijeme v jednom bloku všechny části. Např. do Levých panelů obvykle vkládáme Panely (což jsou Rubriky) nebo přímo Menu (což je Prvek obsahu), ale pouze výjimečně oboje. V Záhlaví se často sejdou Panely (Rubriky) a Titulek (Prvek obsahu), ale třeba Zboží (Dokumenty) zde většinou nenajdeme.
Stejné části najdeme i na klientské stránce, ale pokud jsou prázdné (nebo mají skrytý obsah), jejich prostor je zaplněn ostatním obsahem.
Kdy se nám vyplatí použít Panely a kdy vkládat rovnou Prvky obsahu? Vždy záleží na konkrétním použití, obecně lze ale říci, že pokud budeme např. do Levého bloku vkládat pouze jedno Menu, jednu Anketu a Přihlašovací okénko, nevyplatí se je rozdělovat do panelů a vložíme je přímo do bloku jako Prvky obsahu. Naopak, pokud předpokládáme, že budeme mít vlevo dlouhý sloupec nabídek, obrázku, zboží, rubrik apod., rozdělíme je raději do jednotlivých Panelů. Vše se nám pak v případě potřeby bude snadněji přeskupovat.
Doporučení: Do statických bloků vkládejte Rubriky a Dokumenty pouze pokud víte, čeho tím chcete docílit. Obecně je lepší vkládat Rubriky a Dokumenty do hlavní obsahové větve a linkovat je pomocí prvku Menu.
Obsahový blok
Obsahový blok nelze přes administraci editovat přímo, protože jeho obsah je závislý na tom, kam návštěvník stránek klikne. Pokud klikne v panelu na Rubriku, detail Rubriky se zobrazí v Obsahovém bloku. Při prvním vstupu na stránky se v Obsahovém bloku ukáže výchozí Rubrika nebo Dokument.
Obsahový blok má stejné tři části jako statické bloky - prostor pro Rubriky, pro Prvky obsahu a pro Dokumenty. Navíc má ještě své vlastní Záhlaví a Zápatí. Záhlaví Obsahového bloku zahrnuje Titulek aktuálně otevřené rubriky a Navigační proužek. Zápatí je vidět většinou jen při prokliknutí do detailu článku a poskytuje informace o autorovi, čas vytvoření, možnosti sdílení apod.
final6.png
Shrnutí
Jelikož je struktura stejná napříč celým webem, jednoduše se v případě nutnosti mění. Přesunout 5 panelů z levého bloku do pravého je otázka dvou minut. Pokud bychom místo panelů použili sloupcovou sazbu v každé rubrice, byla by tato změna velmi pracná. Do statických bloků – Záhlaví, Zápatí, Levé a Pravé panely – je vhodné vkládat prvky stále viditelné, např. Menu, Přihlašovací okénko, Odběr newsletteru, Kontakt na podporu apod. Do Obsahového bloku se nám pak otevírají jednotlivé rubriky a dokumenty, kdykoliv návštěvník někam klikne. Bloky mají velmi podobnou strukturu – část pro další Podrubriky, část pro Prvky obsahu a část pro vložené Dokumenty.
13.03.2017 09:52:19
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one