V určitou chvíli je dobré opustit své
vzory a postavit se na vlastní nohy

Asi každý z nás by si přál, aby jeho koníček byl zároveň povoláním. Marka Šedivého jeho práce naplňuje a je to znát. Pomocí své taktovky rozehrál již většinu našich symfonických orchestrů. O tom, jak se k hudbě dostal a jaký vztah má k ostatním hudebním stylům, se dočtete v našem rozhovoru.
21.jpg
Pocházíte z rodiny hudebníků. Směřoval jste i Vy odmalička k hudební profesi?
Pochopitelně. Jelikož většina členů naší rodiny jsou hudebníci nebo jsou nějakým způsobem zainteresovaní v kumštu, byla tím moje cesta k hudbě celkem přirozená. Tatínek je trumpetistou v České filharmonii, takže mě od malička brával jak na koncerty, tak i na zkoušky orchestru. Blízké mi je i divadlo, dědeček Dalibor Jedlička byl sólistou opery Národního divadla, maminka baletkou, nebylo to tedy pro nikoho překvapením, že i já jsem brzy začal s hudbou.
Máte nějaké hudební vzory? Kdo Vás nejvíce ovlivnil?
Samozřejmě jsem měl řadu hudebních vzorů. V každé etapě svého vývoje jsem obdivoval různé osobnosti, které později vystřídaly zase jiné, což je asi přirozené, když člověk hledá sám sebe. Dnes si snažím z každého brát to nejlepší, což možná zní trochu jako klišé, ale postupně zjišťuji, že je dobré v určitou chvíli částečně opustit vzory a postavit se na vlastní nohy, začít poslouchat svůj instinkt a čerpat i z vlastních zkušeností. Ale mám rád Daniela Barenboima, Arthura Rubinsteina, Wilhelma Furtwanglera, Marisse Jansonse, Rafaela Kubelíka a další.
Věnujete se především klavíru a dirigování. Cítíte se být spíše klavíristou, nebo dirigentem?
Dnes se cítím být více dirigentem, protože se mi vlastně splnil sen a před orchestry stojím častěji, než sedím u klavíru. Klavír mě stále velmi baví, především když můžu spolupracovat s jinými hudebníky, ať už instrumentalisty či pěvci.
Posloucháte kromě vážné hudby i jiné styly?
Lhal bych, kdybych řekl ano. Klasická hudba je tak bohatá a tak mě uspokojuje, že zatím jsem ještě neměl potřebu vyhledávat další žánry. Občas si poslechnu Michela Camilo nebo Gorana Bregoviče v autě, ale to je asi tak vše.
Stránky na Webgarden máte už 4 roky. Co Vás k nám přivedlo a čím Vás právě náš systém zaujal? Vytvářel jste si stránky sám? Plánujete na webu nějaké zásadnější úpravy?
Vytvořit tyto stránky byl nápad mojí manželky, která měla s Webgarden dobré zkušenosti už z dřívější doby. Kdysi zde vytvářela stránky pro jednu kapelu, systém si oblíbila a tak jsme se rozhodli vytvořit zde i ty moje. Za tu dobu, co je máme, prošly různými změnami, myslím ale, že byly vždy docela střízlivé a že je na nich skutečně to podstatné. Máme zde možnost plně využít prostor pro to, co potřebujeme: poskytovat informace a přehledně prezentovat moji práci. Sama říká, že se jí s nimi dobře pracuje a hlavně můžeme kdykoliv informace aktualizovat a máme tak vše pod kontrolou.
Čemu se věnujete ve svém volném čase?
Volného času moc nemám. Teď asi přijde další klišé, ale moje práce je vlastně mým koníčkem. Naplňuje můj život tak, že nestrádám co se týče „volného času“. Ale relaxovat se taky musí, takže když je možnost, strávím čas s rodinou nebo přáteli.
Účastnil jste se řady festivalů a koncertů. Na který z nich máte nejhezčí vzpomínky?
Moc rád vzpomínám na festival Internationale Gluck Opern Festspiele v Norimberku, kde jsme dvakrát vystoupili s PKF – Prague Philharmonia, poprvé v roce 2014 se Stravinského Orfeem v koprodukci s baletem z Dortmundu a loni s Příběhem vojáka v choreografii Jiřího Bubeníčka, s tanečním souborem z Gelsenkirchen. Moc rád vzpomínám na vystoupení se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu na Pražském jaru 2015 nebo také na Pardubické hudební jaro 2016, kde jsme provedli s Ivo Kahánkem (a PKF) Čajkovského klavírní koncert b moll a Dvořákovu 8. symfonii. To je jen několik zážitků, které mi teď vytanuly na mysli, ale samozřejmě krásných koncertů nebo divadelních představení z poslední doby, na které rád vzpomínám, je mnohem víc.
Který z Vašich koncertů bychom si v nejbližší době neměli nechat ujít?
Předně bych Vás rád pozval na představení ve své domovské scéně ve Slezském divadle v Opavě, kde nyní připravujeme Dvořákovu Rusalku, premiéra bude 23. dubna. V Českých Budějovicích se bude konat koncert nazvaný Noc ve Španělských zahradách (18. 5.) s Jihočeskou filharmonií a zahraničními sólisty a v pražském Rudolfinu 20. 6. s orchestrem PKO a klarinetistkou Ludmilou Peterkovou. V květnu také budu mít příležitost vystoupit jako klavírista, 9. května doprovodím sopranistku Katarínu Jordu Kramolišovou ve Wagnerových Wesendock Lieder na koncertě pořádaném Spolkem Richarda Wagnera v Brně.
05.04.2017 14:21:19
webgarden
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one