Praktické ukázky využití QR kódů na webu
Minulý týden jsme představili novou funkci vkládání QR kódů do stránek a v dnešním článku si představíme základní principy a ukážeme praktické příklady, kde může být QR kód užitečný.
Vložení QR kódu

Vložení QR kódu

Vložení QR kódu naleznete na záložce Pokročilých funkcí.
Je několik věcí, které byste si na začátku měli uvědomit:

1) QR kódy jsou úzce spjaty s mobilními zařízeními, kterými je snímáme. Takřka vždy si budeme obsah skrytý v kódu prohlížet na mobilním zařízení.

2) Pro dlouhé URL adresy doporučujeme používat URL zkracovače jako bit.ly nebo goo.gl. Čím více informací je obsaženo v QR kódu, tím se skládá z více menších čtverečků a je pro zařízení obtížnější na oskenování.

3) Každý kód by měl obsahovat call-to-action popisek, neboli informaci o tom, co se bude dít po sejmutí kódu. Popisky mohou být např. Zavolejte nám, Uložte si náš kontakt, Navštivte mobilní verzi webu, Zaplaťte jednoduše, apod.
Praktické příklady
Vytvořte vizitku, kterou si návštěvníci sejmutím kódu jednoduše uloží. Nebo vám mají rovnou zavolat? Ani to není problém.

Během posledního roku získala na popularitě tzv. QR platba. Do kódu můžete skrýt informace o transakci a kupující pak jen chytrým telefonem načte informace do mobilní aplikace od své banky a platbu potvrdí.
Prodáváte na svém webu např. e-book a vaši klienti mohou platit i převodem? Usnadněte jim práci a vložte na stránky platební QR kód, který předvyplní číslo účtu, částku a variabilní symbol.
QR platba není založena na čísle účtu, jak ho obvykle známe, ale na mezinárodním standardu IBAN, který je unikátní pro každý bankovní účet. Zpravidla jej najdete v detailech svého účtu v internetovém bankovnictví.

Do QR kódu lze uložit také GPS souřadnice, které po načtení zobrazí mapu a umožní vám se např. odnavigovat do dané destinace.
GPS souřadnice

GPS souřadnice

Vytvoření QR kódu pro GPS souřadnice
Jak jsme již psali, QR kódy mají uplatnění zejména u mobilních zařízení. Proto na webu s nimi musíme zacházet s rozumem. Kdy je tedy použít pro odkázání na jinou stránku? Typicky pokud chceme návštěvníka přenést na mobilní verzi webu a on místo přepisování adresy jednoduše sejme kód a mobilní web se mu zobrazí na chytrém telefonu či tabletu.
Druhým příkladem může být, že chceme lidem usnadnit stažení mobilní aplikace. Na web umístíme QR kód odkazující na aplikaci v obchodě jako je Google Market či App Store.

Pořádáte zajímavou událost, kterou by si lidé neměli nechat ujít? Umožněte jim jednoduše přidat akci do kalendáře jedním kliknutím.

Tohle jsou jen některé ukázkové příklady využití QR kódů na webu. V administraci najdete i další možnosti jako je vložení QR kódů pro e-mail, SMS nebo WiFi připojení. Věříme, že jste nyní získali představu, kde všude mohou být QR kódy na webu k užitku. Budeme rádi, když se s námi podělíte o jejich další kreativní využití a pošlete nám ukázky toho, jak je využíváte vy.
Vizitka

Vizitka

Vytvoření QR kódu pro vizitku
25.07.2014 13:13:37
miracky
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one