Jak zacházet s fotografiemi a obrázky na webu?
K webu patří obrázky. S tím bude každý souhlasit, ale – napadlo vás někdy, jestli neporušujete autorský zákon? Fotografie jsou tzv. duševním vlastnictvím, stejně jako hudba nebo obraz. A i když se umění stává čím dál více předmětem obchodu, stále je nutné zachovávat jistá pravidla.
Někdy není jasné, za jakých okolností lze vkládat obrázky na web a jaké. Jasné je jen to, že si musíme dávat pozor, zda uveřejňovaný obrázek není chráněn autorským právem vlastníka. Pojďme se tedy podívat, jak a za jakých podmínek můžete s klidným svědomím fotografie na webu uveřejňovat.
Obrázek jste sami vytvořili, nakreslili, vyfotografovali atp.
V takovém případě jste vlastníkem autorských práv vy sami. Obrázek můžete uveřejňovat, tisknout, dokonce poskytovat pro použití jiným webům. Je to nejlepší možnost, jak se vyhnout komplikacím s autorským zákonem. Jen si dejte pozor, neměli byste fotografovat knihy, jiná umělecká díla, fotografie a malby, případně objekty, které je zakázáno fotografovat (například vojenské prostory).
Také si dávejte pozor, pokud malujete kopii slavného obrazu nebo malujete podle fotografií, už odcizujete duševní vlastnictví.
Nakonec buďte opatrní, když fotografujete osoby. Ne všichni mohou souhlasit s uveřejněním své podobizny na internetu. A především buďte opatrní při focení dětí – v takovém případě musíte mít povolení od rodičů dětí k uveřejnění obrázků. Prostudujte si také tzv. zpravodajskou licenci, která umožňuje fotografování většího množství osob v rámci zpravodajství o aktuální události.
Naskenovali jste nebo jinak získali již hotový obrázek (například záběr z filmu)
Pokud vám někdo takový obrázek poskytl a dal vám písemné svolení s jeho použitím, pak se nemáte čeho obávat. Některé společnosti uveřejňují grafy a diagramy v rámci výročních zpráv, které jsou volně šiřitelné. Stejně tak filmy uveřejňují obrázky z filmu (nebo filmový plakát), které jsou uvedeny do distribuce a vlastně filmu dělají reklamu. Pokud si však vytvoříte obrázek z filmu sami a uveřejníte ho, vlastně už tak porušujete autorský zákon.
Také ale můžete počkat, až bude autor obrázku nebo fotografie 70 let po smrti, pak vás již žádná autorská práva neomezují, ale opět si ověřte, zda se v konkrétním případě nejedná o výjimku.
Našli jste obrázek na internetu
Právě v těchto případech se nejčastěji jedná o porušení autorského zákona – pokud ovšem nemáte písemné svolení pro použití obrázku. A to si rozhodně archivujte, abyste se nestali obětí soudního procesu a nemuseli platit náhrady a pokuty (může se ale také stát, že budete obviněni neprávem). V každém případě je bezpodmínečně nutné uvádět zdroj obrázku. A zdroj opravdu není google.com nebo seznam.cz! Tyto servery jsou ve většině případů jen vyhledávače, které najdou obrázky na jiných serverech.
Nejhorší varianta však je, že najdete obrázek, uveřejníte ho a doufáte, že si toho nikdo nevšimne. V takovém případě vás může postihnout pokuta i několik desítek tisíc korun. Ořezem či úpravou obrázku také nic nevyřešíte. Často jsou fotografie chráněny vodotiskem, který je částečně znehodnocuje (například u prodejců kuchyní a realitních kanceláří). Občas jsou však chráněny steganograficky – jinými slovy je v nich ukryta neviditelná zpráva, která funguje jako podpis. Podobné steganografické zprávy se dávají například na CD před uveřejněním desky, aby se poznalo, kdo z nahrávacího studia vynáší.
Creative Commons a další možnosti
Obrázky nalezené pod licencemi Creative Commons je možné použít, dokonce i ke komerčním účelům – autor obrázku dává svolení k jeho použití komukoli. Nikdo si jej však nemůže nechat
a vydávat jej za vlastní. Další možností jsou balíčky s právy na fotografie, což poskytují například fotobanky, některé nabízejí i fotografie zdarma. I zde je potřeba důkladně prostudovat nabízené licence, jelikož (a to především v případě webu) mohou skrývat nejrůznější omezení – například že fotografii nelze použít v šablonách webových stránek, nelze ji použít pro komerční účely atp.
Jak sami vidíte, možností legálního použití obrazového doprovodu je opravdu hodně a těch několik minut navíc vám za klidný spánek a vědomí poctivě odvedené práce rozhodně stojí.
Karel Hejkrlík
14.08.2014 11:44:17
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one