Jak na „masonry“ fotogalerie

Podstata webových stránek už dávno netkví jen v textovém obsahu, jak tomu bylo před 20 lety, ale často nám jde zejména o multimediální obsah, mezi který jednoznačně patří i fotografie. Fotografie jsou nedílnou součástí webu a velice často je seskupujeme do alb (umělecká portfolia, fotky z dovolené apod.). Trendem posledních let jsou tzv. masonry galerie, které upouští od tradiční mřížkové matice a vydávají se cestou mírného chaosu. V tomto článku si ukážeme, jak můžete takové fotogalerie vytvořit.
V nabídce vytvoření nového dokumentu můžete využít položky Galerie a všechny fotky nahrát postupně do předem připravené matice čtyř fotek na řádek. Fotogalerie pak bude vypadat jako na obrázku níže. Pro hezký vzhled galerie si dejte pozor, aby měly fotky na jednom řádku stejný poměr stran.
gallery_00b.png
Problém nastává ve chvíli, kdy není možné fotky srovnat do úhledných řádků. Pokud máte fotografie v různých formátech (jednu na výšku a další na šířku nebo do čtverce) zobrazí se mezi nimi příliš velké mezery a nevypadá to hezky.
gallery_0b_indonesia.png
Řešením může být vkládání fotek do několika sloupců pod sebe. Tím eliminujete zbytečné mezery a fotogalerie získá vyvážený vzhled. Ano, vytratí se sice jakýsi řád, ale tyto „masonry“ galerie jsou dnes v módě a na webu se hojně využívají. Výsledek pak vypadá následovně.
gallery_1b_alaska.png
Abyste si vytvořili galerii jako na obrázku výše, vytvořte si vedle sebe čtyři sloupce o šířce 1 a počtu buněk 1.
gallery_2.png
Nyní klikněte na přidání obsahu do prvního sloupce a na záložce Nahrát soubory vyberte z počítače fotky, které chcete vložit. Doporučujeme fotky před nahráním zmenšit například na velikost 1200 x 800 px, aby se návštěvníkům rychleji načítaly. Zvážte také přidání vodoznaku do fotek, aby vám je někdo nemohl z webu snadno ukrást.
gallery_2_1.png
Po vybrání fotek, které chcete přidat do alba, klikněte na Uložit a vyčkejte, než se fotky nahrají. To může trvat i několik minut v závislosti na rychlosti vašeho připojení k internetu.
Až se fotky nahrají, uvidíte je nejprve vložené mimo vytvořené sloupce. Do prázdných sloupců je jednoduše přesunete myší. Spodní část sloupců galerie nebude zarovnaná, ale to ničemu nevadí. Především zmizí ošklivé mezery mezi různě orientovanými obrázky.
gallery_2_2.png
Máte nějaké své vlastní tipy, jak si udělat hezkou fotogalerii na Webgarden? Podělte se s námi v komentářích.
24.11.2014 17:32:42
miracky
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one