Jak na čitelný obsah?

Ať už je obsah na webu sebezajímavější, návštěvník si jej přečte pouze v případě, že je čitelný. Proto se vyplatí věnovat pozornost nejen samotnému sdělení, ale i jeho prezentaci. V tomto článku si ukážeme několik jednoduchých tipů, jak čitelného a přehledného obsahu docílit.
0-intro.jpg
1. Velikost textu
Při výběru velikosti písma myslete na to, že ne každý čtenář má dokonalý zrak. Pokud je písmo příliš malé, nikdo jej nebude chtít luštit. Velké písmo zase ztěžuje plynulé čtení a zabírá zbytečně mnoho místa.

Optimální velikost písma pro běžný text je okolo 12 bodů (pt) – přesně takovou velikostí je napsaný i náš článek :) Pro nadpisy je potom vhodné použít větší velikosti, aby byly na první pohled odlišné od ostatního textu. Umožníte tak čtenáři lepší orientaci na stránce.
1-text-size@2x.png
2. Font
Používejte jednoduché, dobře čitelné fonty. Existuje sice velké množství ozdobných písem, které lákají k vyzkoušení, ale některé jejich znaky lze od sebe jen těžko rozeznat. Neexperimentujte. Věřte, že dobře poslouží základní fonty jako Arial, Tahoma nebo Verdana, případně patková Times New Roman či Georgia.
2-bad-font.png
3-good-font.png
↑ Tyto fonty pro odstavce textu raději nepoužívejte
↑ Standardně používané fonty jsou pro čtení daleko vhodnější
S fonty zbytečně neexperimentujte.
3. Zvýrazňujte s mírou
Odlišení důležitých částí textu (například jinou barvou nebo tučným řezem) je mnohdy žádoucí. Zaměřte se ale pouze na ta opravdu nejdůležitější sdělení. Když totiž zvýrazníte všechno, nezvýrazníte vlastně nic.

Vaši čtenáři také jistě ocení, když se text nebude hýbat ani blikat :)
Když zvýrazníte všechno, nezvýrazníte nic.
4. Dostatečný kontrast
Lidské oko čte nejlépe černý text na bílém pozadí. Pokud je pro vás ale barevnost webu důležitá a s černobílou variantou se nespokojíte, zvolte si alespoň dostatečně odlišené (kontrastní) barvy textu a pozadí. A jak poznáte, že jste barvy vybrali správně? Zadejte je například do tohoto šikovného online nástroje a podívejte se na svůj výsledek.
4-bad-contrast.png
5-good-contrast.png
Ukázka malého a dostatečného kontrastu. Rozdíl je vidět na první pohled.
5. Jednoduché pozadí
Pod text používejte jednobarevné pozadí nebo alespoň obrázek s málo kontrastními barvami. Užitím výraznějších fotografií a obrázků na pozadí webu se totiž text lehce ztratí, ať už mu nastavíte jakkoliv veselou barvu.
Fotografie na pozadí se ale vzdávat nemusíte. Můžete ji umístit na příklad po stranách, kde žádný obsah není a pozadí tedy ničemu vadit nebude.
Pod text dejte jednoduché pozadí.
Fotografii můžete umístit po stranách
6-bad-background.jpg
7-good-background.jpg
Bonus: Délka a výška řádku
Pokud chcete čitelnost vylepšit opravdu na maximum, vyplatí se věnovat pozornost i délce a výšce řádků. Pro běžný text je vhodné zvolit řádkování přibližně 1,5násobku velikosti písma. Ideální délka řádku je potom 60–80 znaků.
25.08.2017 14:28:57
webgarden
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one