Díky webu na Webgarden se můžu dělit o své fotografie a zážitky
Pavel Čada, pro kterého je focení vášní i koníčkem, si před rokem založil web pavelcada.cz, aby se o své výtvory a zkušenosti mohl dělit s ostatními. Proč se při focení zaměřuje na přírodu a jaké jsou jeho plány do budoucna se dočtete v následujícím rozhovoru.
Fotograf Pavel Čada, Zdroj: Archiv Pavla Čady
Fotograf Pavel Čada, Zdroj: Archiv Pavla Čady
Toužil jste být fotografem už od malička?
Jako malý kluk jsem měl sen být veterinářem nebo ochráncem přírody. Později, s přibývajícím věkem, se ale dětské sny často mění, a když došlo k rozhodnutí na jakou školu opravdu jít, zbaběle jsem šel na učňák, studovat obor kuchař – číšník. Časem jsem ale zjistil, že mě to vůbec nebaví a tak to mám dodnes. Pak jsem se dlouho hledal a s fotografováním jsem začal teprve nedávno.
Fotíte hlavně přírodu, proč jste se zaměřil právě na ni?
Přírodu mám rád a vždy jsem k ní měl velmi blízko, stejně tak ke zvířatům. Mám rád tu přirozenost, zvířata si na nic nehrají, jsou svá a příroda je prostě úžasná, plná síly, krásy, klidu, rozmanitosti, inspirace. Naopak mě vůbec nebaví fotografování lidí. To ne proto, že bych neměl lidi rád, ale proto, že lidé od takové spolupráce něco pochopitelně očekávají. Já ale nechci plnit něčí očekávání, chci fotit zcela volně a podle sebe a zároveň si to užívat, relaxovat při tom, učit se v klidu něčemu novému, vyprávět pomocí fotografií nějaký příběh.
Každý profesionální fotograf má svou webovou prezentaci, kdy jste si založil pavelcada.cz?
Já nejsem ani zdaleka profesionálním fotografem, ač k tomu mířím, ale čeká mě ještě spousta práce, na kterou se ovšem těším, protože mě to baví. Ale máte pravdu, každý profesionální fotograf má nebo by měl mít webovou prezentaci. Já si tu svou založil asi před rokem. Myslím, že je fajn ukázat svou práci už od začátku a ostatní tak mohou vidět nějaký posun, zlepšení, rozvoj.
Zdroj: Archiv Pavla Čady
Zdroj: Archiv Pavla Čady
Proč jste zvolil právě Webgarden?
Při rozhodování, který webhosting zvolit jsem pečlivě vybíral mezi několika, dokonce jsem zkoušel i nějaké zkušební verze. Webgarden mi nakonec přišel jako nejlepší volba. Líbí se mi jednoduchá administrace, nic u čeho by se člověk musel trápit. Kdykoliv potřebuji s něčím pomoct, stačí se obrátit na emailovou podporu a ve velmi krátké době dostanu obratem odpověď s ochotnou radou a toho si velmi cením.
Vzpomínáte si na své začátky s pavelcada.cz?
Vzpomínám si při vytváření mého webu na tu zapálenost, ohromně mě to bavilo a baví do teď. Od samého začátku vypadá web stejně, až na drobné úpravy. A myslím, že to tak dlouho zůstane, i když se stále snažím něco vylepšovat.
Je focení váš koníček nebo živobytí?
Focení je pro mě v tuto chvíli pouze obrovským koníčkem. Samozřejmě doufám, že se tomu jednou budu moct věnovat naplno a bude mě to i živit. Nechci ztrácet většinu času v práci, která mě nebaví s lidmi, které jejich zaměstnání tak stejně ničí. Je to začarovaný kruh, ze kterého má odvahu a chuť vystoupit jen málokdo. Já se chci rozvíjet, něco dokázat a dělat to, co mě baví a dává mému životu smysl. Minimálně se o to pokouším a doufám, že všechna ta snaha se dříve nebo později vyplatí.
Zdroj: Archiv Pavla Čady
Zdroj: Archiv Pavla Čady
Co vám vždy zaručeně dodá energii a zlepší náladu?
Hodně věcí. Nejvíce například procházky se psem, posezení s fajn lidmi a trávení času s dobrými přáteli, kterým věřím a vím, že s nimi můžu být naprosto sám sebou. Miluji vodu, po plavání nebo horké sprše se cítím jako znovuzrozený. Mám slabost pro výborné jídlo a nabíjí mě samozřejmě příroda a ten klid v ní. Když se mi navíc během mého oblíbeného trávení času v přírodě podaří dobrá fotka, usínám večer s tím nejlepším pocitem, že tento den, stál opravdu za to!
Máte za sebou velkou životní zkušenost s rakovinou, se kterou jste se podělil i s uživateli vašeho webu. Plánujete nějakým způsobem tyto zkušenosti a celkově svůj příběh předávat dál?
Rakovina byla lekce, kterou jsem potřeboval! Zní to možná zvláštně, ale pro mě to byla velmi cenná zkušenost. Bylo to těžké období, ale jsem teď silnějším člověkem, konečně vím, co od života chci a jdu si zatím. To je ale na dlouhé povídání a proto jsem se o svůj příběh podělil na svém webu. Tato nemoc byla nějakou dobu součástí mého života a díky takové zkušenosti, jsem si uvědomil svou hodnotu a vím, kam v životě mířím. Bude to tedy i nadále součástí mého bytí, i když jsem dávno zdravý a plný síly. I přesto, že jsem ale za tímto obdobím udělal tlustou čáru, nemám problém o tom mluvit, pokud to není jen ze zvědavosti škodolibých lidí, což se naneštěstí občas stává. Naopak mám radost, pokud třeba jsem nějakým vzorem pro lidi, kteří právě bojují s nějakou nemocí, nebo jsou v nějaké jiné těžké situaci. Vzorem v tom, že když se chce, tak jde všechno, ale je třeba bojovat.
Čemu se budete v následujícím roce nejvíce věnovat?
Po dlouhých měsících plných práce v zahraničí se vracím domů do České republiky, budu mít konečně více času a moc se na to těším. Chci rozšířit svou fototechniku například o pár nových objektivů, se kterými se budu učit pracovat, budu moct konečně začít fotit divoká zvířata a snad se tak i posouvat dál. Příroda bude můj druhý domov. K tomu jako vegetarián se chci i v tomto směru více vzdělávat. Patří to již dva roky k mému životnímu stylu a chci o tom umět lépe mluvit, vyznat se lépe v problematice masného průmyslu a celkově v problematice speciesismu, což je druh nadřazenosti, diskriminace - v tomto případě nadřazenost lidí nad zvířaty.
29.01.2016 12:23:17
Tým Webgarden
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one