Rozhovor: Jakub Štěpán - Masožravé rostliny
„Pomocí webu jsem chtěl předat zkušenosti ostatním pěstitelům masožravek,“ říká tvůrce webových stránek o masožravých rostlinách mrjs.iplace.cz a mrjs.shop1.cz Jakub Štěpán.
Na internetové síti existuje celá řada fungujících webových stránek, s kterými si jejich tvůrce nedal vůbec žádnou práci, a podle toho také vypadají. Na druhé straně naštěstí existuje nepřeberné množství těch opravdu kvalitních webů, které jsou přitažlivé nejen na pohled, ale každý se v nich přirozeně orientuje, a proto se také rád na tyto stránky vrací. Mezi kvalitně propracované a přehledné weby patří také stránky mrjs.iplace.cz a mrjs.shop1.cz, které vytvořil Jakub Štěpán pomocí redakčního systému Webgarden.
Proč jste se rozhodl založit webové stránky o masožravých rostlinách?
„Masožravé rostliny jsou mým velkým koníčkem a webová prezentace o nich je mou vizitkou. Rád se podělím o své zkušenosti se začínajícími pěstiteli nebo ukážu světu fotografie ze své sbírky a právě k tomu všemu vlastní webové stránky dobře poslouží,“ řekl Jakub Štěpán, majitel a tvůrce webových prezentací mrjs.iplace.cz a mrjs.shop1.cz.
Tyto rostliny sám pěstujete nebo je pouze přeprodáváte, je o ně ve Vašem e-shopu zájem?
„Samozřejmě je i pěstuji. Prodej přebytků je jen takovou kompenzací nákladů, které jsou s nimi spojené. Přeprodávání masožravek se doslova bráním. Pracuji tak pouze s doplňkovým zbožím jako jsou mikrozkumavky na skladování semínek, uzavíratelné pytlíčky, brožurky a substráty. To jsou věci, které zkrátka nevypěstuji a musím je koupit. O rostliny je zájem a zákazníků přibývá. Především o semínka mají často zájem i obchodníci pro další prodej,“ podotkl Jakub Štěpán.
Je pěstování náročné, jak se tyto rostliny krmí a nepřišel jste někdy k úrazu?
„Existují náročné druhy, ale naprostou většinu zvládne i úplný začátečník, který má k dispozici osluněný okenní parapet. Krmení rostlin není většinou vůbec potřeba. Je to pro ně jen takový „doplněk stravy“ zvýhodňující je v přírodě před konkurenční vegetací. Krmím především jednoleté druhy, protože potřebuji dosáhnout rychlejšího růstu, aby do konce sezóny stihly vykvést a vytvořit semínka pro další rok. Jinak bych o ně přišel. Chytání much po zahradě opravdu není náplň mého všedního dne. Rostlinám bohatě stačí vločkové krmivo pro rybičky. Obsahuje všechny potřebné živiny. A co se týče úrazu, ten při krmení hrozí spíše rostlinám než pěstiteli,“ zmínil s úsměvem Jakub Štěpán.
Jakou mají Vaše stránky odezvu?
„Návštěvníci mé stránky chválí, což mě velmi těší! Vždyť kvůli tomu to člověk dělá, aby se líbily. Lidé také čím dál častěji posílají dotazy ohledně pěstování prostřednictvím formuláře na Mrjs.iplace.cz. U různých článků na Internetu občas vidím mezi zdroji informací odkaz na své stránky. Jsem opravdu rád, že weby MRJS mají ve světě Internetu nějaké jméno, jsou vidět ve vyhledávačích a návštěvníků přibývá,“ konstatoval Jakub Štěpán.
Patříte mezi zaujaté počítačové nadšence nebo jste běžný uživatel Internetu?
„Osobně se považuji za pokročilejšího uživatele Internetu. Vše, co s Internetem umím, jsem se naučil jeho používáním, a to včetně tvorby webových stránek a HTML. Baví mě to, rád si s tím hraju. Mám rád software, nedám dopustit na svůj mobil s Androidem a bez notebooku bych se také neobešel,“ podotkl J. Štěpán.
Uvažujete pro své stránky o nějaké reklamní kampani, která by zvýšila návštěvnost Vašich stránek?
„Návštěvnost svých stránek nechám volnému vývoji. Pokud se ptáte na případné zvýšení zisku z prodeje, tak musím říct, že v současnosti téměř všechny přebytky svých rostlin bez problému prodám a při zvýšení počtu zákazníků bych už neměl moc co nabízet. V budoucnu se to samozřejmě může změnit, ale musely by přibýt nové prostory pro pěstování. Zatím je to opravdu jen koníček,“ vysvětlil tvůrce webů mrjs.iplace.cz a mrjs.shop1.cz.
Jak jste připravoval jejich grafickou podobu?
„Webgarden nabízí množství šablon. Z nich jsem si vybral tu, která se mi nejvíce líbila a se kterou se mi bude dobře pracovat. Následně jsem si s grafikou hrál prostřednictvím jednoduchého editoru. Měnil jsem barvy, písma, doplňoval obrázky a tak dále. Jsem v tomto puntičkář a grafika stránek je pro mě velmi důležitá,“ sdělil Jakub Štěpán.
Jak se Vám pracuje v nové verzi Webgarden? Co byste zlepšil a s čím jste spokojený?
„Novou verzi systému Webgarden jsem si oblíbil. Nabízí mnoho nových možností, které mi ve staré verzi chyběly. Tou nejdůležitější je pro mě možnost vytvoření skryté sekce rubrik. Co bych zlepšil? Chybí mi například šablony pro zboží nebo články. Vypisovat vše od nuly je někdy otrava. Také rychlost načítání je většinou oproti jiným webům slabší. Zkusil jsem ale i několik jiných systémů pro tvorbu stránek a Webgarden se mi stále líbí nejvíce, navíc je zdarma a reklamy na stránkách nejsou rušivé, což se u většiny konkurence nedá říct,“ popsal J. Štěpán.
Má prodej rostlin po Internetu nějaká úskalí?
„Jako největší úskalí bych viděl v nepoctivých zákaznících, kterých je na Internetu jistě víc než při osobním prodeji. Čas od času se stane, že zákazníkovi dorazí rostliny domů a ve chvíli, kdy má odeslat platbu na bankovní účet, komunikace se stane jednostrannou. Jistě, platby předem by tomu zamezily, ale znamenalo by to veliké zdržení; odnesli by to jen ti poctiví,“ dodal majitel webů o masožravých rostlinách.
Co Vás přivedlo k redakčnímu systému Webgarden, doporučil byste jej známým?
„Někteří kamarádi, ještě na základní škole, měli své stránky vytvořené právě na systému Webgarden. Řekl jsem si, že to taky vyzkouším a už jsem u toho zůstal. Mé stránky pak procházely velkým vývojem, stejně jako můj koníček. Tento redakční systém jsem již mnohokrát doporučil svým přátelům. Kromě svých dvou stránek mám v administraci přístup ještě k dalším čtyřem, na kterých se podílím nebo jsem pomáhal jejich majiteli v začátcích,“ uzavřel majitel webů mrjs.iplace.cz a mrjs.shop1.cz Jakub Štěpán.
Máte také zajímavé stránky na Webgarden? Napište nám emailem tip na adresu webgarden@webgarden.cz.
homepage.png
shop.png
27.03.2014 14:35:50
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one