Pomáhám tím, co umím nejlépe

Lucie Leišová je mladá plavkyně z Příbrami, která se plavání věnuje již 15 let. Do povědomí veřejnosti se zapsala, když jako čtvrtá Češka přeplavala Gibraltarský průliv. Kromě toho studuje na Univerzitě Karlově a pracuje v Evropském parlamentu. Do budoucna se chce zaměřit především na charitativní projekty. Více o Lucii se můžete dozvědět na jejím webu lucieleisova.cz.
10931215_10203554500686081_7922389966414885984_o.jpg
Copyright: Martin Zoubek
Jak jste se dostala k plavání?
Jako malá jsem sice začínala s gymnastikou, ale vždycky jsem milovala vodu. Když mi bylo 6 let, přemluvila jsem rodiče, aby mě odvedli do příbramského plaveckého oddílu na úvodní hodinu a tam si mě už nechali.
Studujete, plavete, angažujete se v dobročinných akcích. Jak se to vše dá stíhat dohromady?
Vlastně docela dobře, když si to člověk správně rozvrhne a stanoví si priority. Ale fakt je, že volného času moc není – vždycky se najde něco na práci. To, co dělám, mě ale baví a naplňuje, a to mě hodně žene vpřed.
V roce 2014 jste přeplavala Gibraltarský průliv. Jedná se o Vaší nejdelší trať?
O mou nejdelší trať, co do uplavaných kilometrů, se nejedná – mám za sebou závod na 40 km, který byl ještě o hodně delší než Gibraltar. Rozhodně jsem tomu ale podřídila nejdelší úsek nejen své plavecké přípravy, ale i svého života.
Co bylo na tomto výkonu nejtěžší a co nejkrásnější?
Nejtěžší bylo to, že jsem na přípravu byla často sama, neměla jsem žádný precedent a navíc mi hodně lidí nevěřilo – přece jen jde o dost nevyzpytatelný výkon, ve kterém hraje roli spousta proměnných. Nezáleží jen na tom, jak se člověk připraví. A nejkrásnější? Ten pocit po doplavání. Nedá se popsat, jak moc jsem byla šťastná.
Sportovních úspěchů už máte na svém kontě mnoho. Je něco, čeho byste ještě ráda ve své kariéře dosáhla?
Soustředím se teď hlavně na svou pracovní kariéru. Loni v říjnu jsem byla na stáži v Evropském parlamentu v Bruselu a poté jsem dostala nabídku pracovat pro EP i nadále. Studuji mezinárodní vztahy, takže je pro mě ta práce jako stvořená. A co se týká plavání – mám hlavně plány na další charitativní projekty, na nějaký velký cíl zatím ne. Ale uvidíme, to se může rychle změnit. :)
Těší nás, že máte svoji prezentaci vytvořenou na Webgarden. Jak jste se o nás dozvěděla?
Když jsem stránky zakládala, potřebovala jsem nějaké, které budou přehledné a přitom jednoduché na správu, což Webgarden splňoval nejlépe. Stránky mi pomáhá spravovat jeden můj kamarád, ale když na ně chci umístit něco sama, nedělá mi to díky jejich jednoduchosti problém. Jsem s nimi velmi spokojená.
Svých sportovních výkonů využíváte mimo jiné k pomoci druhým. Co Vás k tomu přivedlo?
Myslím, že jsem měla v životě hodně štěstí a mohla jsem si plnit své sny. Jsou ale lidé, kteří tolik štěstí nemají a kvůli svým handicapům nemohou dělat věci, které my považujeme za normální. A čím jiným bych měla pomáhat, než tím, co umím nejlépe? Zatím propojení plavání a charity funguje velmi dobře, snad to přetrvá i do budoucna.
Na které z těchto dobročinných akcí vzpomínáte nejradši?
Ráda vzpomínám na svou akci Vltava 2015, kdy jsem 10 dní plavala ve špinavé Vltavě z Českých Budějovic do Prahy a vybírala přitom peníze do sbírky na svého handicapovaného známého. Bylo to hodně náročné a zpočátku se zdálo, že se sbírka moc neuchytí, ale nakonec se vybralo skoro 150 tisíc korun.
Jaké jsou Vaše plány do následujících let?
Plnit si další mé sny. :)
08.03.2017 16:14:24
webgarden
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one