Nápadů máme tak na pět životů

Veronika a Tomáš šijí postavičky z recyklovaných materiálů už od roku 2011. V kamenných obchodech a na letních festivalech mají se svými výrobky stále větší úspěch. V loňském roce se tedy rozhodli posunout dál a založili si e-shop atelier-koria-kissa.cz. Přečtěte si, jak se šití kamarádi vyrábějí, kde všude se s nimi můžete potkat a co to vlastně koira a kissa znamená.
Cecil b.jpg
Kde se zrodila myšlenka vyrábět postavičky z recyklovaných materiálů?
Myšlenka přišla při pravidelných návštěvách v second handech. Dlouhé roky nakupujeme oblečení převážně tam. Když jsem se jednou rozhodla, že ušiji prvního Bořka svému muži k narozeninám, second handové svetry byly jasná volba. Právě díky nim můžeme každému zákazníkovi zaručit, že je jeho šitý kámoš opravdu originál.
Co znamená koira-kissa?
Název je z finštiny a znamená pes a kočka. Nepocházíme ale z Finska a ani jsme tam zatím nebyli. Název je spíše odraz toho, že máme doma tři psy a většinou tak 15 koček.
Je pro vás recyklace obecně důležitým tématem? Pokud ano, proč tomu tak je?
Recyklace je naší každodenní součástí, nejsme vyznavači trendových věcí. Mimo nákupy v second handech je naší vášní i nakupování v bazarech. Z nich si odnášíme nejen potřebný materiál na naše workshopy a tvorbu, ale i krásné kousky nábytku. Našim zákazníkům nedáváme nikdy šité kámoše do igelitek. Veškeré zboží si odnášejí v papírovém sáčku, který je námi ručně potištěný. Štítky a jmenovky jsou z použitých kartónů. Snažíme se prostě žít s úctou k přírodě, zvířatům a Zemi.
Kromě vašeho e-shopu nabízíte výrobky i v prodejnách a na různých akcích. Kde jdou nejvíce na odbyt?
Výrobky se nejvíce prodávají během letní sezóny. Nejlepší jsou pro nás různé multižánrové festivaly, kde se pojí dohromady hudba, divadlo a výstavy. Máme již své osvědčené festivaly, na kterých se každý rok setkáváme se svými stálými zákazníky. Mimo to jezdíme ještě na pár design marketů. Nově jsou naši šití kamarádi v oblibě i na pražské Náplavce.
Co všechno si na vašem e-shopu můžeme zakoupit? Vyrábíte i produkty na zakázku?
Na našem e-shopu si můžete vybrat z mnoha šitých kamarádů a nově máme v nabídce také Kreativní sady. Ty jsme vytvořili na popud návštěvníků našich workshopů, kteří si chtějí vyrábět nejen s námi, ale i doma. A pokud někdo nenajde na e-shopu šitého kámoše třeba ve svých oblíbených barvách, může nás oslovit a my jej ušijeme na zakázku. Pošleme mu fotku, a když mu padne do oka, koupí si jej.
Rudolf.jpg
Popište nám výrobu jedné postavičky – od návrhu až po poslední steh. Kde hledáte inspiraci?
Dnes máme asi 15 variant. Na každou z nich jsme si vyrobili střih, který nejprve přeneseme na připravený materiál. Po překreslení je třeba jednotlivé části sešít na šicím stroji, obstřihnout, otočit a naplnit dutým vláknem. Potom přichází už jen ruční práce – začištění, vyšití bavlnkami a doplnění obličeje knoflíky, které vtisknou každému šitému kámošovi originální výraz.
Inspiraci prakticky nikde nehledáme, přichází sama od sebe, rodí se nám v hlavě. Jak říkáme, máme nápadů tak na pět životů :)
Stránky jste si na Webgarden založili na podzim loňského roku. Jak se e-shop osvědčil?
Tím, že jsme náš e-shop založili prakticky po sezóně, tak o něm ještě moc našich festivalových zákazníků neví. Přesto si jej už někteří před Vánoci našli. Velmi důležité bude během léta předat informace o našem e-shopu zákazníkům osobně právě na festivalech a dostat to takzvaně mezi lidi.
Jak jste s Webgarden spokojeni? Odkud jste se o nás dozvěděli?
S e-shopem jsme spokojeni a byli jsme rádi, že jsme si našli i odpovídající grafiku, která se k našim výrobků stylově hodí. O Webgarden jsme se dozvěděli od kamarádů, kteří mají u Vás e-shop pod názvem konciny.cz, kde prodávají své autorské kožené výrobky.
Pořádáte řadu workshopů. Jak takový workshop probíhá a kolik už jste jich absolvovali?
Workshopy děláme prakticky celoročně. Přesně se to spočítat nedá, ale byly jich desítky. Všude, kam jedeme s našimi výrobky, vezeme i nějaký tvůrčí workshop „pro malé i velké“. Snažíme se, aby se workshop tematicky hodil k dané akci, takže mnohdy vymýšlíme i workshop na míru. Naším cílem je, aby si lidé ozkoušeli různé výtvarné techniky a hlavně aby si každý spokojeně odnášel finální výrobek.
Kde všude vás letos v létě můžeme potkat?
Letos se s námi můžete potkat na Festivalu nového cirkusu Cirkulum v Ostravě, v Bílých Karpatech na festivalu Mišmaš, na pražské Náplavce, v polském Těšíně na Svátku čaje, na festivalu Boskovice, v Poličce na festivalu Colour Meeting nebo na festivalu Beseda u bigbítu v Tasově. Letní sezónu zakončíme na nejlepším bejby punkovém festivalu Kefír na Kačině a určitě budeme ještě někde, podle toho, co se během léta vyrojí :)
13.06.2017 10:31:38
webgarden
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one