K dobrému webu potřebujete čas a trpělivost
Jiří Fojtík spravuje vlastní weby na Webgarden už od roku 2011. Za tu dobu vytvořil několik zajímavých projektů a přesto, že začínal metodou pokus omyl, jsou jeho weby stále navštěvovanější. Přinášíme inspirativní rozhovor s dlouholetým uživatelem Webgarden.
www.surpanblog.cz
www.surpanblog.cz
Kdy jste si založil svůj první web na Webgarden a proč?
Myslím, že to bylo v roce 2011. Potřeboval jsem vytvořit dvě webové prezentace k projektům, na kterých jsem v té době pracoval. Problém byl v tom, že neumím programovat. Tak jsem trochu hledal, až jsem našel Webgarden, který nabízel relativně jednoduché řešení pro lidi jako jsem já. Tedy mít vlastní web, bez nutnosti umět programovat a s možností snadných úprav. Působilo to na mě jednoduše.
Jak jste se dozvěděl o naší službě?
Dověděl jsem se o Vás nejspíš z vyhledávání na Google. Zkusil jsem si u Vás vytvořit web stejně tak jako u jiných služeb, ale u Vás se mi zalíbilo. Editace mi přišla prostě mnohem snadnější, což jsem hledal. Zároveň jsem z Vaší strany viděl snahu systém zdokonalovat. Měl jsem trochu strach, co se stane po přechodu na nový Webgarden, ale vše klaplo. Občas potřebuji poradit - rychle mi odpovíte, weby jsou stabilní, když jsem postrádal jednu funkci na eshopu, tak jsem se jí časem dočkal. Není co vytknout, tak mě tu máte na krku. Asi napořád :-)
Máte zkušenosti se správou webu na jiných platformách?
Před pár lety jsem si založil blog na službě blog.cz, jenže jsem tak trochu svůj a cítil jsem se zde omezován. Doména totiž nebyla moje a protože jsem se dostal do autorského klubu, musel jsem se víc řídit pravidly. Navíc jsem nevěděl, co čekat do budoucna, když budu léta budovat blog a majitel domény si „se mnou" může dělat, co chce. Tak jsem trochu uvažoval, jestli zvládnu spravovat blog i u Vás. Je to přeci jen trochu specifický systém a já do té doby na Webgarden měl spíše eshopy nebo firemní weby. Nakonec jsem to zkusil a rozhodně to byla skvělá volba. Sice kvůli vlastní doméně a čistým stránkám bez reklam to není zadarmo, ale to mi blog.cz nemohl nikdy poskytnout.
www.vykup-pc.cz
www.vykup-pc.cz
Kolik webových stránek aktuálně spravujete?
Je jich hned několik. Mezi ty zajímavější patří www.vykup-pc.cz kde máme PC bazar - eshop, servis a výkup. Dále pak www.surpanblog.cz, který je velmi čerstvý (vznikl v srpnu 2015) a zde se snažíme s přítelkyní publikovat zajímavé články pro širokou veřejnost od akvaristiky, přes recepty, recenze zboží, tipy a triky, informace, jak zhubnout bez diet a léků, návody k počítačům atd. Pak mám ještě firemní web www.vizualizace-modely.cz, kde se ale již delší dobu nic neděje, neboť se oboru nestíhám věnovat a tvorba ručně lepených modelů je velmi časově náročná. Vytvořil jsem také pro kamarádku eshop www.konciny.cz, kde prodává kožené opasky a výrobky, které s manželem vyrábí z pravé kůže na Končinách na Valašsku.
Web vykup-pc.cz nebo i surpanblog.cz mají moc pěkný design. Jak jste si pohrál se šablonami Webgarden?
Šablony na Webgarden jsou pěkné, ale chtěl jsem něco svého. Drobné změny jsem zvládl udělat v editoru, a když jsem se chvíli „trápil" i s CSS, tak se mi občas také něco povedlo změnit podle mých představ. Jenže se mi mé stránky nelíbily ani po úpravě. Požádal jsem tedy o pomoc jednu známou a ta mi udělala hlavní návrh a pak to „šoupla“ pod text. Drobnosti jsem si dopiloval pak sám a jsem s výsledkem spokojen. Nečekal jsem, že zajímavý vzhled může mít až takový vliv na udržení návštěvníka na webu.
www.vykup-pc.cz
www.vykup-pc.cz
Na jakém webu nyní nejvíce pracujete?
Na www.vykup-pc.cz pravidelně dodávám zboží do eshopu, ale hlavní práce probíhají na www.surpanblog.cz. Mým přáním je návštěvnost 100 tisíc lidí měsíčně. Baví nás, když můžeme někomu poradit a ukázat něco nového. Zároveň rostoucí návštěvnost značí, že je o naši práci zájem a hojně navštěvovaný web je základ pro nové projekty, neboť můžeme jednoduše a zdarma ukázat lidem nové nápady. Určitě přibudou nové články o akvaristice, které jsou čím dál víc navštěvované, také by se měly objevit nové rozhovory se zajímavými lidmi.
Máte nějaká doporučení pro začínající webaře na Webagrden?
Určitě je důležité být trpělivý. Je třeba si uvědomit, že nic nejde hned. Dobré nápady se vyvíjí i roky, člověk se stále něco učí a zlepšuje. Tím vylepšuje nejen své weby, ale i své schopnosti. Kromě trpělivosti musíte mít spoustu času. Je potřeba si na začátku říct, zdali do toho dáte všechno, nebo všechen ten čas raději věnujete přítelkyni a rodině. Pokud se rozhodnete pro „webařinu“, ani po roce či dvou nemusí být vše tak, jak si představujeme. Proto je třeba zabrat, nevzdávat se a ono to časem půjde.
19.04.2016 09:20:00
Tým Webgarden
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one