Co vše o Vás ví Google?
Když se řekne Google, spousta z nás si představí „pouze“ vyhledávač. Nezapomínejme však, že Google zahrnuje také e-mail, kalendář, mapy, dokumenty, úschovnu fotografií Picasa, YouTube nebo třeba také androidový Google Play. Skrze jednu společnost tedy prochází neuvěřitelné množství našich – často dosti osobních – dat, a tak může být pro mnohé nepříjemným zjištěním, že Google všechny tyto informace pečlivě uchovává.

Každý uživatel se může na své vlastní statistiky podívat na adrese google.com/dashboard. Po přihlášení se do Vašeho účtu se Vám zobrazí nabídka všech služeb, které jste kdy využívali. Pojďme se podívat, co vše o nás Google ví.
Vyhledávání
Začněme službou, kterou všichni využíváme asi nejvíce – vyhledáváním.
Co vše o Vás ví Google1.png
Když v samotném Dashboardu sjedeme k záložce Web History, zjistíme, že Google si nejen uchovává vše, co jsme kdy vyhledávali, ale i jak – jestli jsme prohledávali celý web, nebo naopak jen obrázky, zprávy, knihy či mapy.

Otevřeme-li si záložku Web, zjistíme, že Google vedle ukládání hledaných klíčových slov také vytváří statistiky, kolik vyhledávání v průběhu dne, týdne či celého roku průměrně provedeme.

Jedinou „chybkou“ je, že graf hodinové aktivity hledání Google sestrojuje podle některého z amerických časových pásem. Jak je poznat z náhledu, má hledací aktivita údajně začíná ve 2 hodiny ráno, což je přitom doba, kdy zpravidla končí.
YouTube
Kdo by nevyužíval YouTube – zaručeně největší portál svého druhu na světě, kde každou minutu přibude 72 hodin nových videí. Také výsledky Vašeho vyhledávání na tomto serveru jsou pečlivě uchovávány a Vy si je můžete prohlédnout na adrese youtube.com/feed/history. Snadno tak zjistíte, jaké video jste sledovali například před půl rokem.
Co vše o Vás ví Google2.png
Google Play
Pokud vlastníte telefon s operačním systémem Android, jistě Vás překvapí, že i ze svého počítače se můžete podívat, jaké aplikace jste si do něj kdy stáhli. Aplikace navíc můžete ze svého počítače smazat či aktualizovat, a to nezávisle na tom, jak daleko se Váš telefon zrovna nachází.
Co vše o Vás ví Google3.png
Praktické, ale nebezpečné
Přestože řada těchto vychytávek je zcela jistě velmi praktická, představme si, jak nebezpečné mohou tyto informace být v cizích rukou. Každý druhý den řeší Policie ČR nový případ ukradených internetových hesel, a tak se podívejme, jakými pravidly by se měl každý uživatel při výběru hesla řídit:

  • každé heslo by mělo mít minimálně 8 znaků
  • používejte jak velká, tak i malá písmena, čísla a speciální znaky, jako je pomlčka či podtržítko
  • snažte se nepoužívat konkrétní slova, zkuste si raději vymyslet dobře zapamatovatelnou větu a heslo složte z počátečních písmen každého ze slov, které Vaše věta obsahuje
Mark Zuckerberg - zakladatel Facebooku - prohlásil, že soukromí je přežitek 20. století. Toto tvrzení je možná pravdivější, než se na první pohled zdá. Předpisy a politika informačních společností se sice snaží dbát na zachování soukromí, ale přirozený vývoj technologií jde chtě nechtě opačným směrem. Všeobecně populární "sdílení všecho a co nejrychleji" ve spojení s novinkami typu Google glass převálcují naši vlastní opatrnost. Je důležité si uvědomit jeden fakt - i prosté poslání emailu nebo zprávy na chatu reálně znamená sérií kopírování a ukládání (mezi komunikačními vrstvami, aplikacemi, počítači a servery). A dobu, po kterou jsou taková data na jednotlivých místech uložena, nelze spolehlivě omezit.
Pokud dodržíte tato tři jednoduchá pravidla, Vaše osobní údaje budou opět o něco více v bezpečí.
27.03.2014 13:03:37
Barbora Šancová
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one