Cesta, která mě přivedla k práci s kamerou, byla jako had – pěkně klikatá
Monika Brkalová, majitelka webových stránek slowprint.nolimit.cz, fotografuje, maluje a pracuje s kamerou. To vše podtrhuje její záliba v grafice. V rozhovoru nám řekla, jak se z koníčku stala vášeň propojující kreativitu a fantazii.
Co Vás tak přitáhlo ke kameře?
Cesta, která mě přivedla k práci s kamerou, byla jako had – pěkně klikatá. Již od malička jsem hrozně ráda kreslila a malovala, většinou přírodu a zvířata, bez nichž si život na zemi neumím vůbec představit. K těmto mým zálibám se později přidala i fotografie. Nejraději jsem pozorovala život pěkně zblízka, ale kompaktním fotoaparátem se daly zachytit maximálně obrázky z dovolené. Ze snímků motýlů a květin vylézaly jen rozmazané fleky. Navíc se tehdy ještě pracovalo s kinofilmem a na každý snímek padly nějaké náklady, nešlo jej prostě smazat jako dnes.
Během studia na Střední uměleckoprůmyslové škole v Bechyni jsem dostala svou první zrcadlovku. To mi umožnilo se pomalu začít přibližovat k mým oblíbeným námětům – motýlům, plazům, květinám a mnohým dalším. Postupně jsem rozvíjela své fotografické dovednosti a lehce začínala experimentovat s videem.
_DSC6278_B.jpg
Zkusila jsem se sice přihlásit ke studiu fotografie na FAMU, ale prioritu jsem vložila do snahy probojovat se na UTB ve Zlíně, do ateliéru animace. Od mala mě totiž fascinovaly jakékoliv pohyblivé obrázky, a tak jsem chtěla své umělecké nadání rozvinout v animovaném filmu. Ani na jednu školu mě tehdy nepřijali, ale ve Zlíně si mě všimli a odhalili mi možnosti studia oboru Audiovize. V tom okamžiku jsem se rozhodla, že svým statickým snímkům chci dát život. O rok později jsem úspěšně složila přijímací zkoušky na obor Audiovize ve Zlíně a pět let se věnovala studiu kamery, zvuku a střihu. Je to velice fascinující, když svým obrázkům dáte život a dokážete s jejich pomocí vyprávět lidem příběh.
Jak jste se dostala k fotografování?
Ve svém výtvarném úsilí jsem zpočátku měla tendence k hyperrealistickému zobrazení. Chtěla jsem, aby moje kresby a malby byly jako živé, naprosto detailní a přesné. Postupem času jsem ale objevila kouzlo fotografie, která Vám umožní udělat otisk reality, nemusíte ho malovat. A tak jsem postupně přehodnotila své cíle.
Díky fotografii jsem mohla zobrazit reálný svět se všemi jeho detaily a krásami a do kresby místo realismu zapojit svou kreativitu a fantazii.
Začínala jsem jako samouk a pracovala metodou pokus omyl. V mých snahách mi pomohla odborná literatura, ale hlavně praxe, praxe a zase praxe. Na vysoké škole při studiu kamery jsem pak získala zbývající potřebné znalosti k tomu, abych fotografii zvládla na profesionální úrovni.
_DSC9125.jpg
Věnujete se i grafice?
Nedovedu si svůj život představit bez kresby a malby a počítačová grafika pro mě představuje digitální ekvivalent. Navíc v sobě pojí práci s fotografiemi, textem a grafickými materiály. V počítačovém prostředí máte i mnohem širší možnosti pro tvorbu. Software Vám nabízí spoustu velmi užitečných funkcí, které u papíru nenajdete a nebo jich docílíte pouze za pomoci dalších speciálních pomůcek.
Grafika slouží ke konkrétnímu účelu, má smysl. Když se nad tím hlouběji zamyslím, je to pro mě svým způsobem také takové vyprávění, stejně jako u fotografií, filmu, kreseb i maleb.
Co Vás vedlo k tomu, vytvořit si webové stránky?
Webové stránky dříve bývaly nutností. Každý, kdo chtěl být viděn a potřeboval, aby jeho práce byla snadno dohledatelná, musel mít web. Dnes to spíš vypadá, že se neobejdete bez Facebooku. I přesto ale stále preferuji klasickou internetovou prezentaci a sociálním sítím se vyhýbám – nevyhovuje mi současný model „sdílení“ všeho.
Jsem vůči sobě velmi kritická. Když jsem ale v určitém bodě nabyla pocitu, že jsou mé výtvory na dobré úrovni a byla by škoda fotit takzvaně do šuplíku, rozhodla jsem se zřídit si webové stránky – aby se mou tvorbou mohli potěšit i další lidé a také samozřejmě jako prezentaci mé tvorby pro případné zájemce o spolupráci.
_DSC0225.jpg
Proč jste si vybrala právě Webgarden?
Webgarden jsem si vybrala z několika důvodů. Důležitým bodem byla v té době možnost bezplatného zřízení stránek, což jako student oceníte. Na rozdíl od dalších poskytovatelů měl web i potřebnou kapacitu pro obsažení obrazových materiálů a vzhled stránek bylo možné do určité míry upravit tak, aby vyhovoval mojí představě. Díky redakčnímu systému jsem si stránky poskládala sama a jednoduše přidávala požadovaný obsah.
Jak se Vám s Webgarden pracuje?
Administrace stránek mi připadá funkční a snadná, takže se mi s Webgarden pracuje dobře a snadno.
Doporučila byste něco budoucím uživatelům?
Spíš bych jen poskytla drobný námět k úvaze: Chcete-li mít dobré stránky, budete muset do jejich tvorby a udržování vložit množství času. A věřte mi, není to žádná legrace, vím o čem mluvím.
04.10.2016 09:18:06
Tým Webgarden
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one