PM shop - poštovné a balné:

Dobírka CZ:                 -     139Kč
Doporučeně CZ:         -      77Kč
Od 1900Kč zaslání v CZ zdarma
Podrobné info: CENÍK POŠTOVNÉHO
Tento “kurz“, autor těchto www, sepsal již v r. 2000 a od r. 2008 je zde v jednodušší verzi k dispozici. Vhodný je pro spíše začínající modeláře. Preferovány jsou zde jednoduché postupy, ke kterým nepotřebujete žádné speciální a drahé pomůcky, ani nemusíte být “superlepič“. Takže se nechejte inspirovat a alespoň něco si vyzkoušejte.
papermanie@email.cz , nebo ↓

Úvodní stránka a troška historie

O ČEM JSOU STRÁNKY PAPERMANIE.CZ
Vítám Vás na stránkách Papermanie.cz, které se zabývají hlavně papírovými modely, lidmi, věcmi a děním kolem nich.
Osobně se papírovými modely zabývám více než 50let! Sakryš to už je pěkná model story, nebo spíš ta “Papermanie“... a za tu dobu jsem před několika lety tak nějak dospěl k tomu, že by nebylo od věci, něco co jsem těmi léty s papírem a nůžkami nabyl, nějak poslat dál. I proto tyto www v r. 2007 vznikly (ale těch důvodů bylo více).
Na stránkách najdete mnoho zajímavého čtení ze světa papírových modelů a jejich stavitelů. Můžete si přečíst o začátcích známých i méně známých českých autorů papírových modelů v rubrice Pokec s autory, můžete se naučit základy lepení modelů za pomoci Kurzu lepení
Můžete si pročíst i zkrácené postupy stavby některých modelů v rubrice Recenze modelů, které jsou doplněny rovněž foty popisovaných modelů. V rubrice Příběhy modelářů, si můžete přečíst příběhy samotných modelářů.
Pro ty, kteří  shání nějaký ten model z ABC (a nejen z něj) , je tu antikvariátový modelářský obchod Papermanie shop, ve kterém je nabízeno velké množství vystřihovánek vyjmutých ze starších  ABC (ale i modely jiných vydavatelů). No a ti kteří si raději nějaký model stáhnou zdarma, je najdou v rubrice Stáhni model.
Děkuji za váš čas strávený na těchto stránkách a doufám že bude nejen příjemný, ale i užitečný a že nejednoho návštěvníka tyto stránky alespoň něčím osloví a rádi se sem budou vracet. Podněty, dotazy, apod. můžete poslat ze Vzkazníku pro autora (panel vlevo dole). 
Jiří Velocha st. - autor a administrátor těchto www stránek.

Papírový model - vystřihovánka - vystřihovánky ABC - papírový model ABC - modely z papíru – paper model ABC – Papiermodell ABC - modello di carta

ZÁKLADNÍ INFORMACE O E-SHOPU STRÁNEK PAPERMANIE.CZ
Jako doplněk těchto stránek, zde najdete antikvariátový modelářsko-sběratelský obchod, ve formě běžného internetového e-shopu (PM shop), který zde byl spuštěn, jako reakce na četné dotazy a žádosti modelářů, kteří hledali možnost sehnání starších vystřihovánek z ABC.. V nabídce tohoto antikvariátového bazaru, najdete hlavně vystřihovánky a papírové modely vyjmuté ze starších ABC, v přehledně sestavených prodejních kategoriích, ze kterých si můžete vybrat třeba jen tu kategorii, která vás konkrétně zajímá nebo si v klidu a postupně projít vše. U každé nabídky máte základní popis, včetně náhledu dílů a u většiny modelů vidíte, jak vypadají slepené. Hlavní nabídku tvoří tedy modely a vystřihovánky z časopisu ABC, případně i něco málo od jiných českých a zahraničních časopisů. Dále zde najdete v menším množství vystřihovánky dalších českých a zahraničních vydavatelů a časopisů, které jsou tzv. z “druhé ruky“ (tzn. že se také jedná o bazarové/antikvariátové zboží, i když jsou mnohé jako nové). Občas zde najdete i nějaký ten tzv. “vyprodaný model“, to jsou modely, které jsou delší dobu v běžné prodejní síti i u vydavatele vyprodány, ale je o ně stále větší zájem. Ty jsou samozřejmě mnohem dražší, než za původní ceny (i mnohanásobně) a je jen na kupujícím, zda si model/ly za vyšší cenu koupí. Rovněž jsou vyšší i ceny u modelů, které pochází ze zahraničí.
Samozřejmostí je nákupní doklad ke každé objednávce (bude zaslán na email zadaný kupujícím v objednávce), včetně dalších výhod běžného e-shopu a s kupujícím o vyřízení objednávky komunikujeme v několika emailech.
UPOZORŇUJEME, ŽE VYSTŘIHOVÁNKY NENAVRHUJEME, NETISKNEME, ANI JINAK SE NEZABÝVÁME JEJICH TVORBOU (jak se mnozí mylně domnívají).

Další info k PM shopu:
Návody k vystřihovánkám, mohou být dodány, v elektronické podobě na email, uvedený v objednávce (pokud nejsou dodané s vystřihovánkou, nebo nejsou součástí vystřhovací stránky).
Jako balící materiál je využívána recyklace pevného kartonu a vystřihovánky jsou zabaleny tak, jak bychom je chtěli mít zabaleny my sami, protože i my jsme modeláři - čili žádné bublinkové nebo papírové obálky bez výztuže, ale pevný kartonový obal s vnitřní výztuží.
Všechny vystřihovánky jsou pouze originály, vyjmuté z časopisů, nebo od jiných vydavatelů a pro prodej jsou vybírány v co nejlepší kvalitě. Nelze ale ovlivnit kvalitu tisku a papíru u dobových/starších modelů z ABC či jiných časopisů, případně jiných historických výtisků vystřihovánek. Pokud má model přece jen nějaké nestandardní vady, je to uvedeno v popisu zboží. V ostatních případech je stav starších, případně historických vyystřihovánek úměrný svému stáří a kvalitě tisku v době vydání.
Další informace (jak objednat, poštovné, způsoby platby, dodání, atd.), najdete v rubrice Informace k nákupu.
PM shop není zprostředkovatelská agentura a vystřihovánky na přání, neshání a shánět nebude. Nabízeny jsou pouze vystřihovánky (případně jiné zboží) z dlouholeté sbírky majitele a provozovatele těchto stránek a PM shopu, která je v současnosti nepravidelně doplňována i pro účely prodeje PM shopu.
PM shop nemusí být dostupný nepřetržitě a jak je uvedeno výše, jde jen o doplněk stránek, nejde tedy o gigant s desítkami nebo stovkami zaměstnanců a vliv na provoz může mít nemoc, dovolená, nutná údrža, doplňování nabídek, či jiné podobné odstávky, případně vliv třetích stran tzn. i možné problémy ze strany webhostingu.
S platností od 01.01.2017 je upravena pracovní doba PM shopu a o víkendech a svátcích může být nepravidelně vypnutý, tzn. že nebude na stránkách dostupný. O vypnutí je na stránkách vždy informace.

Před nákupem a odesláním objednávky, je kupujícímu důrazně doporučeno se ve vlastním zájmu, seznámit s Obchodními podmínkami, Informacemi o ochraně osobních údajů, Reklamačním řádem a Informacemi k nákupu - a kupující bere na vědomí, že odesláním objednávky, se všemi těmito dokumenty vyjadřuje bezvýhradný souhlas a jejich přečtením, předejte mnohdy zbytečným problémům s nákupem.

Doufáme, že zde nabízené vystřihovánky (případně i další sběratelské zboží), vás zaujmou a občas se do PM shopu vrátíte a něco si zakoupíte. Soukromé dotazy/vzkazy týkající se PM shopu, nebo stránek PM, zasílejte ze Vzkazníku pro autora (levý panel dole), nebo na papermanie@email.cz. Dotazy ke konkrétním odeslaným objednávkám, vždy tlačítkem  “odpovědět“ v emailu s objednávkou. Přejeme vám příjemný výběr a dobrý nákup, kterým podpoříte řádného prodejce, který vám na těchto stránkách dává vždy mnohem více než pouhé zaslání strohých seznamů s vystřihovánkami.

TROŠKA HISTORIE O PAPÍROVÝCH MODELECH

Vystřihováním z papíru se lidé bavili již ve starověké Číně, tedy ve velice vzdálených dobách. Ale my zůstaneme na evropském kontinentu, který je nám přece jen bližší. V Evropě jsou známy vystřihovánky již z poloviny 18. století, které pocházejí z Francie. Jednalo se pouze o ploché, vystříhané figurky vojáků, ze kterých bylo možno sestavit celá válčící vojska.

Pokud se zaměříme na český stát, tak pravděpodobně nejstarší zmínku o lepeném, ale již prostorovém - 3D papírovém modelu na území našeho státu, najdeme v  r. 1822, kdy pan Antonín Langweil slepil z  papíru a kartonu modely několika pražských paláců, které byly zhotoveny na objednávku pro jejich majitele. O několik roků později, v letech 1826-34 sestavil u nás (a pravděpodobně na celém světě) dosud největší papírový model Prahy, jenž obsahuje více než 2tisíce domečků! Tento model si můžete prohlédnout v Muzeu hl. města Prahy, kde je dosud vystaven. V roce 2009 byl úspěšně dokončen projekt kompletní digitalizace tohoto modelu a celou digitální podobu si můžete dokonce zakoupit na DVD zdetady vidíte dokonce českou známku na které je model vyobrazen.

Kolem r.1840 se začaly objevovat jednoduché modely techniky, architektury a tzv. oblékací panenky původem z  Německa a Velké Británie, které byly později oblíbeny i na území Českého státu. Postupně se papírové modely v různých podobách rozšířily do mnoha států Evropy i zámoří. V naší  první republice byly např. vydávány vystřihovánky pro reklamu tabákových, potravinářských  a kosmetických výrobků, či pro reklamu výrobků továrníka Tomáše Bati, ale i modely pražských historických staveb, které byly používány jako učební pomůcky. V období 2 sv. války narazíme na papírové makety vojenské techniky včetně lodí a letadel, které byly na svou dobu velice propracované, bez mála tak, jak je známe v současné době. Existenci těchto modelů lze ověřit  např. na dobových fotografiích z vojenských učilišť, či frontových pozic. Tyto modely byly využívány armádou i pro výuku vojáků, pilotů a námořníků k tomu, aby bezpečně rozeznali vlastní a nepřátelskou techniku v bojových situacích ( na obrázku ukazuje německý instruktor, kam nejlépe zasáhnout Tank T34). Existují i fotodokumenty o tom, že  tyto papírové modely stavěli modeláři kolem r. 1942 i na území našeho státu.

Po válce se papírové modely začaly poměrně rychle šířit po celé Evropě. A začala vznikat vydavatelství, která se tiskem papírových modelů přímo zabývala. Z nejznámějších to byla např. Junge Welt v r.1954 v bývalé NDR, jejichž mnohé tituly jsou dnes velice ceněny. V Polsku to byl časopis Maly Modelarz, který začal vycházet v r. 1957 a v neposlední řadě  český časopis ABC, což je jakýsi základ moderního papírového modelářství v Čechách. Zde se pravidelně začaly vystřihovací modely objevovat v r.1962 a jména autorů Toman, Kobík, Šorel, Vyškovský, aj. znají celé generace papírových modelářů. Pro úplnost  si ještě můžeme připomenout velice známé modely českého vydavatelství Albatros, které je začalo vydávat v r. 1969 a i zde se můžeme setkat se stejnými autory jako v časopise ABC.

Pokud byste se chtěli papírovými modely vydanými v ABC zabývat hlouběji, tak všem doporučuji stránky p. Ing Stanislava Fajkuse Papirova archeologie.cz

Líbí se vám tyto stránky?

Chcete-li tyto stránky podpořit, zkopírujte si jeden ze dvou HTML kódů loga Papermanie stránek 

 
 
Detect language » Hungarian
 
 
Detect language » Hungarian
 
 
Detect language » Hungarian
 
 
Detect language » Hungarian
 
 
Detect language » Hungarian
 
 
Detect language » Hungarian
 
 
Detect language » Hungarian
 

“Svět papírových modelů“  

PA logo 1.png
DF - pap. modelarstvi.png
ABC logo.png
MPMPM - museum.png
Creative Canon.png
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

© Jiří Velocha 2007-2022 Papermanie.cz - kopírování, úpravy, nebo jiné použití původních textů, částí textů, fotografií, obrázků, či jiných souborů z těchto stránek do jiných www, textových materiálů a digitálních nosičů mimo tyto stránky, je povoleno pouze s písemným souhlasem autora těchto stránek a s uvedením těchto www jako zdroje. Komerční subjekty si pro přebírání obsahu dohodnou předem podmínky, viz. kontakty. 

Name
Email
Comment
Or visit this link or this one