PM shop - poštovné a balné:

Dobírka CZ:                 -     139Kč
Doporučeně CZ:         -      77Kč
Od 1900Kč zaslání v CZ zdarma
Podrobné info: CENÍK POŠTOVNÉHO
*********************
 
Některé náhledy slepených modelů, umístěných v rozích fotografií nabídek PM shopu, jsou použity s laskavým svolením autorů fotografií pánů: S.Fajkuse + Papírová archeologie, Martina Čermáka, Michala Šimka, Radka Valeny, Lukáše, Miroslava Lisinoviče, Radka Vacka, Michala Vršanského, Jakuba Červeného, Miro, Dravec/Pavel, Jana Rükra, Milana Hromádko, Prďola, Pavla Rašky, Pickup Nymburk Všem děkuji a jejich galerie najdete pod jejich jmény/nicky.
 
*********************
můžete si zdarma stáhnout nejen tyto modely - klik na obrázek níže
Do PM místo Nakategorií shopu.jpg
Tento “kurz“, autor těchto www, sepsal již v r. 2000 a od r. 2008 je zde v jednodušší verzi k dispozici. Vhodný je pro spíše začínající modeláře. Preferovány jsou zde jednoduché postupy, ke kterým nepotřebujete žádné speciální a drahé pomůcky, ani nemusíte být “superlepič“. Takže se nechejte inspirovat a alespoň něco si vyzkoušejte.
papermanie@email.cz , nebo ↓

Příběhy, které můžete napsat i vy...

PEPA “JoK“ - ANEB OD APOLLA 11, K PAPÍROVÝM OBRŮM
Mezi českými papírovými modeláři, existují nejen lidé, kteří lepí miniaturní - zmenšené modýlky vystřihovánek, ale i ti, co ztvárňují pravý opak a to obří zvětšeniny. Snad nejznámější z těchto lidí u nás, je pan Josef Kropáček (*1969) z Prahy. Než se podíváme na jeho “obříky“, pojďme si o tomto zajímavém člověku, modeláři, sběrateli, historikovi, publicistovi a příteli, povědět něco blíž.
Pan Josef Kropáček, nejen že je sběratelem historických vystřihovánek všeho druhu, ale patří asi od r.2002 i mezi uznávané papírové modeláře (zde je myšleno veřejné prezentování modelů). A již v těchto začátcích se proslavil svého času například i svým zpracováním modelu Apolla 11 (Kobík-Šorel ABC) ► kdy svůj soutěžní model opatřil zlatou Al. folií, která imitovala originální ochrannou vrstvu na tomto stroji. Dodnes si pamatuji živé diskuse rozhodčích (býval jsem členem týmu rozhodčích) na soutěžích, kdy se řešilo to, zda model má více procent nepapírových dílů, než jaksi “povolovaly“ pravidla a zda tedy náhodou nemá být diskvalifikován a dokonce se tak i stalo :). No dopadlo to tak, že na počest (nebo protest? :) ) těchto peripetií s tímto modýlkem, vznikl v Praze klub papírových modelářů s názvem Golden Apollo (tedy Zlaté Apollo).
Apollo JoK.jpg
Co by pracovník České televize se podílí např. i na tvorbě TV pohádek a i z této pozice se snaží papírové modelářství prosadit i sem. Např. na fotu níže ▼ vidíte známou Karavelu Isabelu z ABC, na klobouku královny. Papírová verze plachetnice byla zvolena pro její malou váhu. Model Pepa zvětšil asi o polovinu oproti původní verzi z ABC. Královnu ztvárnila slovenská herečka Božidara Turzonovová a pohádka z r. 2003 se jmenuje O svatební krajce.
Isabela + královna.jpg
No, a aby toho nebylo málo, tak např. v TV pořadu Retro, se objevil dokonce i jako “pamětník“ a na své začátky s ABC, si zavzpomínal spolu s pány Vlastislavem Tomanem (bývalý šéfredaktor ABC) a Richardem Vyškovským (nejznámější autor vystřihovánek z ABC). Video si můžete pustit tady: Retro - vzpomínky na ABC.
Neméně zajímavým JoKovým (pozn. autora – přezdívka J.Kropáčka) počinem, je i přímá spolupráce se zmíněným časopisem ABC ► kdy od r. 2004 publikuje své reprinty tzv.  “stoletých“ vystřihovánek, tedy historických modýlků ze své obsáhlé (snad největší) sbírky historických vystřihovánek v CZ, jíž je majitelem. V první řadě to byly modýlky různých staveb na pivní tácky, to proto, že se vešly na podložku z pivního tácku, a dále až dosud i modýlky z jiných odvětví jak z techniky tak architektury.
JoK ABC.jpg
JoK papírový svět.jpg
V roce 2009 se podílel s modelářskými kolegy panem R.Pavelkou a Ing. S. Fajkusem na vydání ◄ publikace Papírový svět Richarda Vyškovského, kterou věnovali panu architektovi R. Vyškovskému k jeho 80. narozeninám, a která by neměla chybět v archivu žádného papírového modeláře a sběratele papírových modelů v Česku.
Tím jsme se již dostali k jeho samostatně vydané publikaci z r.2014 (opět za účasti kolegů pánů S. Fajkuse a R. Pavelky) ► a to Kouzelná historie papírových vystřihovánek. V této publikaci se JoK tzv. vyřádil a zajímavou formou přiblížil historii vystřihovánek v Čechách a nejznámější historické vydavatele. Setkáte se tady s  historickými pojmy jako jsou  Akar, Helada, Kohout, Schicht a mnoha dalšími, jejichž  výrobky byly propagovány na arších s vystřihovánkami, které přidávali zákazníkům, co by bonus, k nákupu těchto výrobků. V knize je rovněž publikováno více než 20 dobových reprintů vystřihovánek, které si můžete případně slepit.
JoK vystřihovánky.jpg
Kašpárek..jpg


Ale teď k tomu, co skrývá nadpis tohoto článku. Nevím, co konkrétně vedlo Pepu ke zvětšeninám (zatím mi to neprozradil), ale již v r. 2003 zvětšil ◄ loutku kašpárka pro časopis ABC, který dlouhou dobu visel, co by maskot v redakci, než byl údajně proto, že už byl “jetý“ zrecyklován do koše.

 
Ale tahle velikost byla Pepovi málo a tak téhož roku za pomoci kolegů ing.  V.Jančaty a M.Kavaliera, ano kupodivu je to “ten“ známý miniaturista :) - na prvním fotu mezi autorem modelu R.Vyškovským (vlevo) a J.Kropáčkem (vpravo), vytvořili model Jeepu Willys, 10x zvětšený ▼ z původního měřítka na měřítko 1:2,4. Model, jehož autorem je pan R. Vyškovský, byl původně poprvé vydán v měř. 1:24 v ABC č.9 roč. 34 (rok 1989).  Tato zvětšenina, byla snad nejslavnější český “obr“ model. V podstatě bez mála objel celou republiku, kdy byl  převážen v zadním prostoru Pepova Trabantu :). A samozřejmě na všech akcích budil zaslouženou pozornost. Ale vše jednou končí a obr Willys skončil u majitele jednoho pražského Army-shopu.
Obr Jeep Willys 1..jpg
Obr Jeep Willys 2..jpg
Obr Jeep Willys 3.JPG
Obr Jeep Willys 4.JPG
Obr Jeep Willys 5.jpg
Obr Jeep Willys 6.jpg

Několik technických údajů k tomuto modelu: rozměry - 140x62x68 cm - váha 7kg - spotřeba papíru cca 42m² - 0,75l lepidla Herkules - 6ks velkých tub tuhého lepidla... a spooooustu času :).


Tímto ale Pepa neusnul na vavřínech a v r. 2004 vytvořil zvětšeninu vystřihovánky Laurin & Klement Voituretta ▼ jehož autorem byl pan Jaromír Svoboda a byl vydán v ABC č.4 ročník 12 (rok 1967). Pepa ho zvětšil na měřítko cca 1:2,5 a porovnání velikosti, jak s původním modýlkem (ten je vytvořen asi v měř. 1:40,) tak s originálem z muzea vidíte na snímcích. Tento model byl vytvořen na objednávku pro sběratelku panenek a určitě má ve sbírce krásné místo.
Laurin&Klement 3..jpg
Laurin&Klement 4..jpg
Laurin&Klement 1..jpg
Laurin&Klement 2..jpg


No a když už byl takto rozjetý tak to Kropymu nedalo a v r. 2004 vytvořil opět velice známého obříka a to Čmeláka ▼(rozuměj práškovací letadlo Z-37 Turbo). Model byl původně vydán v měř. 1:72 autorem Pavlem Skokanem v ABC č.13 roč. 36 (rok 1992). Bližší rozměry zvětšeniny mě nejsou známy, ale můžete je posoudit na fotech. I tento za čas svého tvůrce opustil a údajně dělá radost návštěvníkům soukromého leteckého muzea v Dačicích.
 
Z-37 Turbo Čmelák 1..jpg
Z-37 Turbo Čmelák 3..jpg
Z-37 Turbo Čmelák 2..jpg
Z-37 Turbo Čmelák 4..jpg
Leonardo..jpg
V r. 2005 si Pepa, jen tak, aby nezapomněl zvětšovat, odskočil do radia Leonardo a vytvořil pro redakci zvětšeninku (zde zdrobnělina, protože ani zvětšenina nebudila respekt předešlých projektů) ◄ létajícího stroje Leonarda da Vinci, který visel co by maskot rádia, v dotyčné redakci
To už tu máme rok 2007 a Pepa opět vyrukoval se svou chorobou zvanou “maximus papyrus“ a pro účely maxi výstavy papírových modelů v Hradci Králové (r. 2007), vytvořil obr model ► vrcholu Bílé věže v Hradci Králové, jež je zvětšeninou vystřihovánky, kterou vydal v měř. 1:300 pan arch. M.Weiner, ve své tehdejší sérii těchto modelů (v ABC model vydán nebyl). Tento model cestami osudu, našel své místo na hradě Šternberk, kde si ho nechali po místní výstavě papírových modelů. Další JoKovy zvětšeniny nejsou známy a zřejmě už ani jen tak nevzniknou, nicméně říká se “Nikdy neříkej, nikdy“ :).
Věž Kropy..jpg


Pro doplnění tohoto článku uvádím ještě jednoho človíčka postihnutého podobnou chorobou, kterým je kolega Jirka Křivohlavý. I on zvětšil nějaký ten modýlek a z jeho tvorby lze vyzdvihnout zvětšený ▼ prototyp Tatra 162 EX-7, který původně vydal v měř. 1:32 “Spida“.
J.Kři. Tatra 1.jpg
J.Kři. Tatra 2.jpg
J.Kři. Tatra 5..jpg
J.Kři. Tatra 5.jpg

Další neméně zajímavou Jirkovou zvětšeninou na které se podílel, je beze sporu zvětšenina modelu Rotunda sv. Jiří na Řípu, jehož autorem je, pan Ondřej Hejl, který ho původně vytvořil v měř. 1:150. Na Snímcích ▼ můžete vidět záběry ze stavby, na které se s Jirkou podílel i sám autor.
Říp J.Kři. 1.jpg
Říp J.Kři. 2.jpg
Říp J.Kři. 3.jpg
Říp J.Kři. 5.jpg
Takže vidíte, že ne jen v Japonsku, ale i v Čechách lze najít “veledíla“ vystřihovánek. A pokud víte o nějaké další, klidně mi o ní napište na email.
 
Za svolení s použitím fotografií, děkuji pánům J. Kropáčkovi, S.Fajkusovi a J.Křivohlavému. Autor článku a úprava foto Jiří Velocha st.
.

Líbí se vám tyto stránky?

Chcete-li tyto stránky podpořit, zkopírujte si jeden ze dvou HTML kódů loga Papermanie stránek 

 
 
Detect language » Hungarian
 
 
Detect language » Hungarian
 
 
Detect language » Hungarian
 
 
Detect language » Hungarian
 
 
Detect language » Hungarian
 
 
Detect language » Hungarian
 
 
Detect language » Hungarian
 

“Svět papírových modelů“  

PA logo 1.png
DF - pap. modelarstvi.png
ABC logo.png
MPMPM - museum.png
Creative Canon.png
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Kopírování, úpravy, či jiné použití původních textů, částí textů, fotografií, obrázků, či jiných souborů z těchto stránek do jiných www, textových materiálů a digitálních nosičů mimo tyto stránky, je povoleno pouze s písemným souhlasem autora těchto stránek a s uvedením těchto www jako zdroje. © Jiří Velocha 2021.

Name
Email
Comment
Or visit this link or this one