PM shop - poštovné a balné:

Dobírka CZ:                 -     139Kč
Doporučeně CZ:         -      77Kč
Od 1900Kč zaslání v CZ zdarma
Podrobné info: CENÍK POŠTOVNÉHO
*********************
 
Některé náhledy slepených modelů, umístěných v rozích fotografií nabídek PM shopu, jsou použity s laskavým svolením autorů fotografií pánů: S.Fajkuse + Papírová archeologie, Martina Čermáka, Michala Šimka, Radka Valeny, Lukáše, Miroslava Lisinoviče, Radka Vacka, Michala Vršanského, Jakuba Červeného, Miro, Dravec/Pavel, Jana Rükra, Milana Hromádko, Prďola, Pavla Rašky, Pickup Nymburk Všem děkuji a jejich galerie najdete pod jejich jmény/nicky.
 
*********************
můžete si zdarma stáhnout nejen tyto modely - klik na obrázek níže
Do PM místo Nakategorií shopu.jpg
Tento “kurz“, autor těchto www, sepsal již v r. 2000 a od r. 2008 je zde v jednodušší verzi k dispozici. Vhodný je pro spíše začínající modeláře. Preferovány jsou zde jednoduché postupy, ke kterým nepotřebujete žádné speciální a drahé pomůcky, ani nemusíte být “superlepič“. Takže se nechejte inspirovat a alespoň něco si vyzkoušejte.
papermanie@email.cz , nebo ↓
JAN RÜKR “ALIEN99“
J.R.2.jpg
hlava3.jpg
riikka_laine_pilot_no_3___ultima_wf_by_alien99-d5oagj3.1.jpg
Obrázek 4.jpg
Obrázek 5.jpg

21.7.2015  - Dnes se v rozhovoru podíváme obrazně řečeno do vzdálených galaxií a to z pohledu sci-fi. Vzhledem k tomu, že kdysi (to mi bylo cca 14let) i mě tento žánr velice zajímal a přečetl jsem spoustu sci-fi knih (namátkou.. klasiku  Den trifidů, Planeta opic (ano kdysi jsem ji i četl), Návrat na planetu Zemi a např. od českého autora J.M.Trosky všechny knihy trilogií Kapitán Nemo a Zápas s nebem. Dodnes si vzpomínám, jak jsem si v 9. třídě (což bylo v r.1974) kreslil kosmickou loď ve tvaru koule na čtyřech vysunujících nohách, kterou hrdinové trilogií cestovali vesmírem. Ale udělat ji z papíru, přestože jsem v té době, již měl za sebou spoustu slepených papírových modelů, mě tehdy nenapadlo :).
No a v dnešní době, kdy se např. údajně chystá, řekněme s nadsázkou “osídlení Marsu“ v rámci amerického projektu “Mars One“, si myslím, že by tato oblast tvorby papírových modelů, neměla rozhodně zůstat stranou a kdoví, zda se mnoho ze Sci-fi nestane skutečností :).
S tímto žánrem (ovšem již v moderní podobě), je úzce spojen podle mého názoru jeden z nejlepších českých autorů papírových modelů s moderní sci-fi tématikou, pan Jan Rükr. Johož práce jsou známé i daleko za hranicemi našeho státu.

Velda: Zdravím Vás Honzo a v prvé řadě se zeptám, kolik je Vám let, kde žijete a jak dlouho se zhruba zabýváte tvorbou papírových modelů?

J.Rükr: No, táhne mě na 38 a žiju v Trutnově v podkrkonoší. Na Sněžku to od nás je, nějakých 28km. No a vysloveně tvorbou papírových modelů se věnuju přesně od června roku 2002.

Velda: Takže jedno desetiletí autorství vystřihovánek, již máte za sebou :). Teď ještě trošku odbočím. Vy jste se zabýval, nebo zabýváte i tvorbou krásných obrázků, technikou airbrush. Tuto techniku naznačuje i grafická úprava Vašich modelů (i designu Vašich www), které jsou velice líbivé právě pro použití prvků této techniky. Když jste s těmito obrázky začínal, měl jste už v plánu ji použít pro tvorbu modelů?

J.Rükr: To je trochu krkolomná otázka. Malinko to rozvedu. Techniku airbrush, jsem hojně používal převážně na kapoty aut jak mých, tak i bratra. To se psal rok 1996 (viz. foto níže).

airbrush1.jpg
Vydrželo mě to asi 6 let a v současný době mám už jen kompresorek s 6ti airbrush pistolkami, jen jako zálohu a k použití retuše na papírové modely. V době, kdy nastoupily akrylové barvy, tak se pořádný airbrush na auto ani dělat nedal. To už máte lepší si něco namalovat v počítači a nechat si to vytisknout na samolepku, s níž pak auto polepíte. Každopádně k airbrushi, nebo spíš ke“spej-brushi“ jsem se ještě jednou vrátil v roce 2010-2011, když měl brácha období, kdy jezdil hobby-autocross. Požadavek byl, načmárat něco na ty vraky, než půjdou do šrotu. No a po ruce byly jen spreje. Takže pravá airbrush technika byla v tomto případě zbytečný luxus :) (foto vpravo níže).
Ale jinak, technika stříkané barvy mě samo sebou vyhovuje a proto jsem si pořídil tablet. Tedy abych to čtenářům osvětlil, nejedná se o mediální současnou placku s internetem, hrami apod. Název tablet, původně patřil podložce s elektronickým perem, která se jako periferie, podobná myši nebo klávesnici připojí k počítači. V současné době pokud si chcete tuto věcičku pořídit, tak googlete sousloví grafický tablet. Perfektně simuluje tužku, pero, štětec. Rozlišuje i intenzitu přítlaku, a proto už nepotřebujete papír – “čmáráte“ prostě v počítači. Tahle věc mě hodně posunula dopředu a aplikace na papírové slepovačky byla jen dalším krokem.
airbrush2.jpg
Velda: Tak tento tablet mě osobně říká o něco víc než ten současný a byly doby, kdy jsem se o něj tak nějak zajímal, nic méně to nějak “vyšumělo“ :). Jak do toho zapadá nápad zabývat se sci-fi technikou, potažmo tvorbou papírových modelů? Předcházela tomu nějaká jiná fáze, tedy tvorba modelů jiného žánru? Pokud ano, co Vás vedlo k tomu přejít čistě na parketu sci-fi?

J.Rükr: Sci-fi (a speciálně vetřelce) mám rád už od mala a to, že jsem začal s tvorbou modelů, byla vlastně původně jen taková osobní pomoc v nouzi. Chtěl jsem si udělat nějaký model z filmu, ale narazil jsem na pár zádrhelů. To, co bych z filmu chtěl, se jako stavebnice nevyrábí, a pokud ano, tak je to neskutečně drahé. Proto v červnu 2002 vzniky stránky Aliens papercraft-papírové modely a na nich jsem dal k dispozici první model z vetřelců a z papíru, transportér M577 APC.

Velda: Jasně. Vrátím se ještě k té grafice. Obrázky a vlastně i celková grafická úprava Vašich modelů na mě působí velice profesionálně. Tak by mě zajímalo, jaký program pro tuto Vaši tvorbu používáte. Jestli je dejme tomu běžně dostupný, nebo spíše již na profesionálnější úrovni? Samozřejmě nelze pominout i Vaši obrovskou dávku představivosti a grafického nadání.

J.Rükr: Odpověď je nasnadě. Stačí software, který podporuje již zmíněný grafický tablet a aby se v něm dalo “pořádně čmárat“.  Já používám lite verzi Photoshopu, ale takový Gimp, se mu hravě vyrovná a je navíc zdarma. To ostatní je jen na vás a vaší představivosti...pravda.. :).

Velda:  Takže hodně zjednodušeně řečeno, je to hlavně o šikovnosti v rukách a velké fantazii :). Tímto zároveň dáváme i inspiraci pro případné zájemce o podobnou techniku kreslení.

J.Rükr: Tak nějak :).

Velda:  Honzo, tématika Vetřelců Vás zajímá, jak už jste řekl od mala. A co předcházelo vzniku Vašich prvních www stránek Aliens papercraft, jste nám také objasnil. Vy ale máte i další www, které souvisí s tímto žánrem. Můžeme si je nějak shrnout? Tedy konkrétní stránky, nějak se v tom osobně neorientuji :).

J.Rükr: Takže,  Sci-fi a vetřelci je hlavní náplň všeho, co z papíráků dělám. Ten počet stránek je trochu ošemetná věc. Původně vznikly stránky Aliens papercraft – Papírové modely, u mého poskytovatele internetu, na Aliens.humlak.cz. Jejich první verze běžela od roku 2002 do 2007. Bohužel internet se vyvíjí a kód, ve kterém jsou stránky napsané, potřeboval obnovu. V té době jsem www psal ručně a kromě tvorby modelů, to byla i neskutečná práce s psaním těchto HTML (poznámka autora – myšleno psaní zdrojových kódů www stránek).
Dotáhnul jsem to až na druhou verzi původních stránek, které jsem vyčerpaný opustil v roce 2009. Chtělo to program, ve kterém by to šlo snadno a já, abych přidával jen modely. Zadařilo se, a konečně jsem si pořídil vlastní doménu, tedy konkrétně stránky www.alienspapercraft.com a jak jinak, vznikla vlastně třetí verze mých www stránek. Doufám, že se v příštích 20ti letech nějak zásadně nezmění kód, nebo vlastní zobrazování stránek, abych nemusel zase stavět nový web :). A abych nezapomněl a pro doplnění, v roce 2012 ještě nastartovaly stránky Sulaco.cz  pro megaprojekt modelu kosmické lodě Sulaco, samozřejmě z vetřelců. Uf... to je z papíráckých webů vše. Tedy snad zatím :).

Velda: Joooo,  tak teď už je mi to v podstatě jasné :). Další otázkou je, jak jste se dostal k tvorbě modelů pro časopis ABC, byla to jednoduchá, nebo naopak složitá cesta? Případně byl někdo, kdo se za Vás řekněme “postavil“ a pomohl Vám, nebo jste do toho šel sám? Máte přehled, kolik jste již pro ABC vytvořil vystřihovánek?

J.Rükr: K tvorbě papíráků pro ABC, jsem se dostal snadno, byl jsem osloven redaktorkou tohoto časopisu :).  Ale cesta to byla celkem složitá. Vymezení určitých mantinelů, co vlastně je pro časopis vyhovující, co už ne, počet stran a dílů a asi 1000 dalších drobností. Dalo to vše celkem zabrat. Ale nakonec jsem do současnosti pro Ábíčko vytvořil něco kolem 30ti modelů... myslim, tedy nevim to přesně :).

Velda: Aktuálně v ABC vychází série Astro Racer (foto níže), což jsou vlastně kosmické závodní stroje všech možných tvarů a již jich bylo vydáno jen v ABC přes dvacet   máte v úmyslu tuto sérii stále rozšiřovat a do jakého počtu?  (poznámka autora - modely Atro Racer vydané v ABC, si můžete zakoupit v bazaru stránek)
all-racers.jpg
J.Rükr: Předně, sérií Astro Racerů, jsem vlastně našel společný jazyk s ABC a zároveň je to věc, která mě baví dělat (scifi závoďáky). Původní prací bylo oživení modelů z Kruanových Dobrodružství a jeho pokračování. Ale přece jen, byla to zakázka. Kdežto u Astro racerů , se kterými jsem přišel, mám volnou ruku a baví mě jejich tvorba. Inspirace původně přišla od herní série Wipeout, konkrétně Wipeout Pure a Pulse, kde těchhle závoďáků lítá celá hromada. Astro Racers, je takovým mým pokračováním s vlastními designovými kreacemi. Původně jsem modely z Wipeoutu pouze předělával, ale se sérií Astro Racers, mám celý svůj vlastní vesmír, s vlastními pravidly a vlastními loděmi. Současnou inspiraci na typy strojů, beru jak ve scifi filmech, tak hrách, nebo i v běžných věcech.
Sérii bych chtěl táhnout dál, jak to jen půjde a jestli bude stále atraktivní pro ABC. Ať tak, nebo tak, rád bych dosáhnul.... a teď si nedělám srandu, 1000 kusů. Tedy plného startovního pole. Takže propočítal jsem to zhruba do důchodu :).
Velda: Tak to je krásný cíl :). V souvislosti s Astro Racer jsem zaregistroval,  že jste dal šanci novým případným autorům v podobě soutěže na Vašich stránkách, v návrhů podobných modelů a první Vámi vybraný a následně upravený model, se již objevil v letošním ABC (č. 11.2015). Bylo něco, co Vás z došlých návrhů překvapilo? Nebo co byste v dalších svých modelech chtěl třeba použít? Myslím tím nějaký technický nápad, či zajímavý grafický prvek.

J.Rükr: Původní nápad byl oživit vydávání Astro Racerů v ABC nějakou tou soutěží. Tak jsme dali šanci jak kresleným návrhům, tak i modelářům. Z kreslených návrhů to byly vesměs koncepce typu letadla, ale musím dodat, že od dětí okolo deseti let! O to víc překvapil návrh 9ti leté Sáry Kovaříkové s jejím zajímavým slepeným letounem do modelářské části soutěže. Moje předělávka tohoto modelu by měla být vydána v ABC. Doufám, že původní autorce, tímto zprostředkovaně udělám radost.
Velda: Tak věřme, že si tento článek Sára přečte a třeba se nám na stránky ozve :). Jak mnozí víme, Vy máte na svých www k dispozici zdarma mnoho modelů, které jsou, jak již bylo uvedeno na velice vysoké technické i grafické úrovni. Zde se jedná např. o různé zbraně, kosmické lodi (např. i předělávka lodi Galaxia ze stejnojmenného seriálu z časopisu ABC), aj. kosmické “šílenosti“. Neuvažoval jste nad tím, modely vydávat komerčně, např. projekt Sulaco a pokud mám informace, pracujete i na dalším projektu “Dropshipa“ (foto vpravo).  Pokud ne, v čem je problém, jsou to např. autorská práva, které by byl třeba problém získat? Protože jak víme, jde i o modely inspirované známými filmy či modely které vznikly původně v ABC?
Dropship.jpg

J.Rükr: Vydávání modelů je z mého pohledu ošemetná věc. Samozřejmě v tom hrají určitou roli autorská práva na původní filmové nebo videoherní a další předlohy, které je konkrétně např. od FOXů celkem problematické získat, ale i zveřejňování sešitů, tisk a údržba e-shopu, posílání zásilek apod. Držím se své filozofie: “tady je model zadara a na tobě je, udělat poslední krok a vytisknout si ho“, … v současnosti nic složitého. Zároveň se tím řeší práva na předlohy, protože X z nuly je pořád nula. Nespornou výhodou je i finanční nenáročnost. Stejný model jako plastová, nebo kovová stavebnice je i 100x dražší, pokud ji seženete a pokud počítám cenu tisku. A proč to celé takhle dělám? Inu pro zábavu ..... baví mě to, jinak bych to nedělal. Nikdy totiž nevím, co mě právě chytne a co se objeví jako další slepovačka. Astro Racer?... Něco z vetřelců?.. nebo jiného scifi?... kdo ví...
Na projektu Sulaco, jsem si vyzkoušel svou trpělivost. Nevěděl jsem, jestli tak obří projekt vůbec dotáhnu do konce. Slabou útěchou mě bylo, že postavím lacinou konkurenci všem stavitelům plastových modelů z filmu, ve studiovém měřítku, kde tento model vychází i přes 10.000 korun, a zároveň udělám pořádný kus slepovačky, lehce dostupné všem šikovným. A hádejte co? V prvním půlroce, 1.75m dlouhou kosmickou loď slepil Španěl, Francouz a Angličan. Tak alespoň těmhle třem jsem udělal obrovskou radost, samozřejmě kromě mé maličkosti :).
Dalším aktuálním projektem, jak jste zmínil, je Výsadková loď UD-4L Cheyenne Utility Dropship včetně vybavení, remástrovaného transportéru APC a hangáru s celým vybavením. Bohužel je to obrovský kus koláče, co jsem si ukousnul a nejde to tak svižně, jak bych očekával. Krom toho, se událo spousta věcí i v rodinné oblasti a já mám teď navíc i funkci otce :).

Velda:  Tak to samozřejmě chápu a zároveň gratuluji, mimochodem, třeba se nám za pár let objeví další fanda a tvůrce podobných modelů. Honzo, je ještě nějaký film, ve kterém vidíte možnou inspiraci k dalším modelům, nebo jinak, je nějaký film ze kterého byste rád použil inspiraci k novému modelu a ještě jste se k tomu nedostal?  Nebo Vám stačí zatím ty, ze kterých jste se inspiroval dosud? Případně nemáte chuť, sci-fi vyměnit za něco jiného?

J.Rükr: Filmů, ze kterých čerpám, nebo bych chtěl čerpat, je spousta, ale jak to bývá, nemusím se k nim za celou dobu dostat. Času je zoufale málo. Z pomyslného seznamu, bych vyzdvihnul filmy o vetřelcích, to je ten středobod, který se táhne Aliens papercraft stránkami jako červená nit. Dalším zajímavým snímkem z poslední doby, co mně zaujal je určitě District 9 (2009), ty kreace zbraní a lodí jsou prostě fantastické. Série Star Wars/ Trek,  netřeba zmiňovat. Další inspiraci čerpám třeba z prvních dvou Terminátorů (1984,1991), Trona (1982), Planety opic (1968) nebo Soudce Dredda (1996) a mnoha dalších. Z herních titulů bych vyzdvihnul sérii Wipeut (PSX, PSP,VITA,PS3), Třetí díl AceCombatu (PSX) , střílečky Einhänder (PSX) nebo strategie Starcraft (PC).
Co se týká žánru Sci-fi, tak ten nehodlám v žádném případě opouštět, ať už z důvodu volnosti v podobě vlastních kreací, nebo tvorby modelů z her či filmů. Běžnější věci, jako nákladní auta, lodě nebo kostely aj. dělají už jiní a povolanější autoři :).

Velda: V souvislosti s tou funkcí otce :), jsem si vzpomněl ještě na jednu věc, dozvěděl jsem se že spolupracujete i s Muzeem papírových modelů v Polici nad Metují, jehož zakladatelem je pan Ladislav Badalec, který se nám tady v “pokecu“ také zpovídal. Jak jste se k muzeu dostal Vy a případně jakou tam máte na starost funkci?


J.Rükr: Dalo by se říct, že jsem byl u toho, když se pokládal právě ten základní kámen a Láďa Badalec přibral mou maličkost  do vznikajícího projektu, do kterého jsem tedy i já přispěl pověstnou troškou.

V současné době jsem garantem (prostředníkem mezi modeláři a muzeem), jak jinak než Sci-fI sekce. Jo a mám to 36 km od domu, což je taky jedna z nesporných výhod :).


Velda: Jasně, tedy tak trošku upravenými slovy klasika “dobří holubi se slétají“ což je jen dobře :). Poslední otázka bude tak trochu “na tělo“. Vzhledem k Vaší specializaci na kosmickou sci-fi techniku, by mě zajímalo, jak se stavíte k mezinárodnímu projektu letu na Mars? Podle dostupných informací, by se projektu “Mars One“ v r.2024 mohla teoreticky zúčastnit i jedna občanka České republiky, která se dostala do užšího výběru pro let. Neměl byste chuť to třeba zkusit i Vy, pokud byste měl nějakou možnost to udělat? Samozřejmě víme, že je to, jak se říká “jednosměrná letenka“ nicméně by mě a možná i více lidí zajímal Váš názor na tuto věc, třeba i to, jestli si myslíte, zda je vůbec tento projekt realizovatelný, nebo je to třeba jen velká mediální bublina?

J.Rükr: Sice je pravda, že to moc nesleduji, ale pár reportáží jsem na jedno oko skouknul. Sice technika pokročila, ale bude to stejný, jako když Kolumbus objevoval Ameriku z útrob stlučený dřevěný lodi, která byla před tím nějaký 3 měsíce na oceánu. Z toho plyne, že bych se nevzdal pozemského vzduchu a gravitace... takže já bych neletěl. Ale té Češce to přeju. Já bych se asi musel narodit do doby, kdy na kosmických lodích už budou mít namontované gravitační panely a meziplanetární (mezihvězdná) cesta nebude řekněme “opruz“ v beztížném stavu. Snad hoši z NASA vymyslí konečně rotační loď, co bude simulovat gravitaci, jak už jsme ji mohli vidět v nespočet sci-fi filmech.  A jestli to je proveditelné? Myslím si, že ano, ale musí být na to konstelace, což v dnešním globalizovaném světě podle mě, zatím není. Já první let na Mars odhaduju někam k polovině století... když to dobře půjde :)..

Velda: Honzo, děkuji Vám za názor na věc, pěkný rozhovor a za Váš čas. Přeji Vám hodně “sci-fi“,  ale i těch obyčejných nápadů pro další Vaší tvorbu a hodně štěstí v osobním životě.

J.Rükr: Díky moc. Vám taky.

 
Doplněno 9.9.2016 - Že to Honza s Airbrushem umí na SVĚTOVÉ úrovni ukázal na této práci - přestříkání skutečného českého vrtulníku MI-24V Alien Tiger. Pokud se podíváte na první foto, máte dojem, že jde o model, ale opak je pravdou.
Mrkněte sem: http://www.papirovemodelarstvi.cz/phpBB3/viewtopic.php… jde sice již o květnovou událost, ale ne všichni ji zaregistrovali.
A o ocenění, které za tuto kamuflážní práci na skutečném stroji Honza získal nedalo na sebe dlouho čekat
http://www.acr.army.cz/informacni-servi ... i--123495/  Takže za stránky Papermanie, velká gratulace.
A to nejzajímavější pro nás papírové modeláře - tuto verzi vrtulníku, snad brzy budeme moci zařadit do svých sbírek papírových modelů. Tak ať se daří.
mi-24_3366_chlebecek.jpg
14232542_10210150497109787_1540161929648168223_n.jpg

Líbí se vám tyto stránky?

Chcete-li tyto stránky podpořit, zkopírujte si jeden ze dvou HTML kódů loga Papermanie stránek 

 
 
Detect language » Hungarian
 
 
Detect language » Hungarian
 
 
Detect language » Hungarian
 
 
Detect language » Hungarian
 
 
Detect language » Hungarian
 
 
Detect language » Hungarian
 
 
Detect language » Hungarian
 

“Svět papírových modelů“  

PA logo 1.png
DF - pap. modelarstvi.png
ABC logo.png
MPMPM - museum.png
Creative Canon.png
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Kopírování, úpravy, či jiné použití původních textů, částí textů, fotografií, obrázků, či jiných souborů z těchto stránek do jiných www, textových materiálů a digitálních nosičů mimo tyto stránky, je povoleno pouze s písemným souhlasem autora těchto stránek a s uvedením těchto www jako zdroje. © Jiří Velocha 2021.

Name
Email
Comment
Or visit this link or this one