PM shop - poštovné a balné:

Dobírka CZ:                 -     139Kč
Doporučeně CZ:         -      77Kč
Od 1900Kč zaslání v CZ zdarma
Podrobné info: CENÍK POŠTOVNÉHO
Tento “kurz“, autor těchto www, sepsal již v r. 2000 a od r. 2008 je zde v jednodušší verzi k dispozici. Vhodný je pro spíše začínající modeláře. Preferovány jsou zde jednoduché postupy, ke kterým nepotřebujete žádné speciální a drahé pomůcky, ani nemusíte být “superlepič“. Takže se nechejte inspirovat a alespoň něco si vyzkoušejte.
papermanie@email.cz , nebo ↓
VÁCLAV ŠOREL “ŠOK“
Bad +Šorel (2) – kopie.jpg
EX. stíhač F-71 - 1.jpg
Apollo 11 - 1 – kopie.jpg
8.9.2013 - Dnes pro vás mám povídání s jedním velice známým dlouholetým spolupracovníkem a redaktorem časopisu ABC a vlastně i legendou autorů papírových modelů, s panem Václavem Šorelem, se kterým jsem si popovídal na soutěži v Praze, letos v dubnu.
Pan Šorel v současnosti působí hlavně jako scénárista divadelních her a spisovatel. Nicméně s jeho tvorbou, se i když ne v podobě papírových modelů, na stránkách ABC setkáváte dosud. Většině čtenářů tohoto časopisu, se určitě vybaví současný kreslený komiks Král vzduchu.
Pojďme si tedy s panem Šorelem zavzpomínat na jeho začátky v časopisu ABC, a tak trochu si připomenout modely, které ve své době byly pro všechny papírové modeláře, po dlouhou dobu takovým hlavním směrem pro jejich modelářskou tvorbu.
 

Velda: Pane Šorele, jsem rád, že jste si udělal na mě čas, za který Vám moc děkuji a v prvé řadě se zeptám již klasicky, Kolik je Vám let a kde v současnosti žijete?

V. Šorel: Jsem již stařík, neb jsem tento týden „oslavil" stáří 76ti let. Žiji střídavě v Praze a ve Čtyřkolech.

Velda: Vy jste v současnosti známý hlavně jako spisovatel/ scenárista, a autor komiksů, které jste psal a píšete i do časopisu ABC. Z nichž nejznámější bych uvedl příběhy o Kruanovi, Vzpoura mozků, Galaxia, Tvrz, Vrabec a mnoho dalších. Z těch nových v ABC např. současný komiks Král vzduchu. Chtěl bych se tedy zeptat, jak jste se vlastně dostal do ABC a v kterém roce to bylo?

V. Šorel: Předně musím konstatovat, že příběh Kruana není můj, nýbrž přítele Vlasty Tomana (pozn. autora - dřívější šéfredaktor ABC). Ostatní ale ano. A jak jsem začal spolupráci s časopisem ABC? Někdy na začátku sedmdesátých let minulého století (to zní hrozně co?) mě požádal přítel a malíř František Kobík, abych s ním začal spolupracovat na tvorbě vystřihovánek pro tento časopis. Mimo jiné na mne připadlo psát návody a postavit prototyp.

Velda: Aha, tak Kruan mi jak vidím, poněkud vnikl do Vaší tvorby, tak nějak omylem. Omlouvám se. Na čem jste začal v ABC pracovat jako první, byly to komiksové příběhy, romány nebo něco jiného?

V. Šorel: Redaktorem jsem se stal až koncem osmdesátých let a jako redaktor oddělení techniky jsem dělal „vše". Nicméně asi máte na mysli začátek spolupráce s redakcí. Jak jsem již řekl, začali jsme s Františkem vystřihovánkami, pak přišly nejrůznější technické návody, články z oblasti letectví a komiksy.

Velda: Práci jste si navrhoval sám, nebo byly nějaké jasně dané požadavky z redakce ABC? Byly třeba i takové požadavky, aby vyhovovaly tehdejšímu režimu. Nebo jste nebyl nijak omezován?

V. Šorel: Zpočátku jsem převážně spolupracoval s redaktorem Martinem Pilným a některé nápady přišly od něho, jiné jsem navrhnul sám. Žádné omezování jsem nepociťoval. Samozřejmě jsem si musel dávat pozor, abych sebe nebo redakci nedostal do maléru, přesto ale „ábíčko" byl jeden z prvních časopisů, který prostřednictvím techniky a plastikového modelářství například připomínal hrdinství našich letců za druhé světové války.

Velda: S tím nezbývá než souhlasit. Papírovými modely jste v ABC začal nějak kolem r. 1970 v 15. ročníku je to tak? Nebo to bylo již dříve?

V. Šorel: Ano, jedná se o sedmdesátá léta.

Velda: Co Vás přitahovalo v té době více, byly to literární díla, nebo právě tyto papírové modely?

V. Šorel: Papírové modely jsem záhy opustil a věnoval se modelářství jako celku, především létajícím a plastikovým modelům. Literární tvorba u mne probíhala souběžně.

Velda: Jak došlo k Vaší spolupráci s panem Františkem Kobíkem a jak tedy vlastně vznikla pozdější značka ŠOK, kterou jste u svých modelů začali používat asi od 17. ročníku?

V. Šorel: S Františkem jsme se znali z letňanského aeroklubu a nakonec i z konstrukční kanceláře letňanské Avie. V době, kdy jsem již nelétal a jen „modelařil" mě František Kobík požádal o spolupráci a tím vlastně nastartoval i mou pozdější literární tvorbu. A značka ŠOK nebo KOŠ? To jsou zkratky našich příjmení.

Velda: Ano, my starší samozřejmě víme co "ŠOK" znamená, ale ti mladší všichni asi ne. Jakou jste tehdy hlavně používali techniku a postupy při kreslení modelů?

V. Šorel: František klasicky nakreslil třípohledový výkres a já rozvinutý tvar (to u experimentálních modelů). U polomaket jsem při tvorbě rozvinutého tvaru vycházel z fotografie. František Kobík výkres vybarvil, já sestavil „prototyp", František originál, a ten i s mým návodem putoval do redakce.

Velda: V 15. ročníku vycházelo v ABC z Vaší autorské dílny spoustu tzv. "Experimentálních" modelů. Což byly, dalo by se říct nadčasové modýlky. Např. Experimentální raketoplán, Experimentální vznášedlo, Experimentální dopravní letadlo atd. Kdo přišel na tento nápad vytvořit tuto sérii modelů, které vlastně dosud neměly své konkrétní předlohy?

V. Šorel: Tenkrát nám pan redaktor Pilný dal volnou ruku a tak jsme si vymýšleli.

Velda: Aha, no a v následujících ročnících jste naopak tvořili modely reálných předloh např. tank Lidice, lunární modul Apollo 11, Lunochod 1, obrněný transportér Skot, hotel Jednota, družice Vostok 1 a spoustu dalších a dalších. Kdo vybíral předlohy pro modely těchto skutečných strojů a staveb?

V. Šorel: Vždy jsem tíhnul k maketám a tak jsme jen řekli panu Pilnému, co chceme postavit. V naprosté většině to opět nechal na nás, jen například Vámi citovaná JEDNOTA ,  gondola TORTILA a raketa VANAVAN byly na objednávku.

Velda: O vaší tvorbě z let 1970-72 se mluvilo dokonce jako o "Největší papírové továrně" a vaše modely se v těchto ročnících časopisu ABC objevovaly nejvíce. Pamatujete si, kolik jste asi modelů celkem s panem Kobíkem pro ABC vytvořili?

V. Šorel: Lituji, ale to si nepamatuji.

Velda: Tak se zeptám jinak, můžete říct, který model byl z Vašeho pohledu tehdy pro vás nejsložitější?

V. Šorel: Bezesporu nejsložitější vystřihovánkou a také tou, na kterou jsme byli skutečně „pyšní",  byl Lunární modul expedice Apollo 11.

Velda:
Tak to máte pravdu, tento model byl pravděpodobně i nejoblíbenějším modelem té doby, a zároveň je dosud sběrateli hodně vyhledávaný.
Pane Šorele, co se Vám líbí a naopak nelíbí na současné tvorbě papírových modelů ať už v ABC nebo i mimo něj?

V. Šorel: Mám pro papírové modely slabost a tak musím konstatovat, že se mi líbí doslova všechny. Líbí se mi také, že ABC vlastně pokračuje v Šorelovsko-Kobíkovské tradici a převážně zařazuje jednodušší vystřihovánky, které mají šanci přilákat další adepty k tomuto hezkému koníčku.

Velda: Hm, s tímto se názorem se u tvůrců mimo ABC, nebo starších čtenářů ABC moc nesetkávám, a je pro mě docela zajímavý postřeh, že Vy to vidíte takhle, i když samozřejmě ABC bylo a je hlavně časopis pro děti. Neměl jste někdy chuť se vrátit k tvorbě modelů, tak jako dříve?

V. Šorel: Popravdě? Co do konstrukce už ne. Dnešní konstruktéři se spoustou podpůrných počítačových programů jsou už někde jinde. Měl jsem ale to potěšení podílet se radou Pavlu Skokanovi při tvorbě vystřihovánky modelu slavného Spitfiru Mk.VB S/Ldr Františka Fajtla a dokonce se podílet na stavbě modelu. Když jsem ale šel s tímto modelem na soutěž, obsadil jsem čestné osmé místo, které bylo mezi seniory místem posledním. Dopustil jsem se totiž té chyby, že jsem k papírovému modelu přistoupil jako k plastikovému. Spitfire v mém pojetí je „bojový" dříč, patřičně „olétaný" s četnými šrámy a ne neposkvrněný aeroplán. Ostatně, vždyť s ním byl v roce 1942 pan Fajtl sestřelen.

Velda: Tady bych chtěl podotknout, že tento model "Spitu" pana Šorela jsem na vlastní oči viděl a mohu potvrdit, že byl slepen na velice vysoké modelářské úrovni a troufám si říct, že mnoho mladších modelářů má co dohánět.
Pane Šorele poslední otázka, co byste popřál současným autorům a současným stavitelům papírových modelů?

V. Šorel: Vytrvat.

Velda: Děkuji za hezký rozhovor, který je zároveň tak trochu i gratulací, k Vašemu životnímu jubileu a přeji Vám za sebe a jménem všech návštěvníků stránek Papermanie.cz, hodně nápadů a zdravíčka v dalších letech a mnoho úspěchů ve Vaší tvorbě jak modelářské tak literární.

 
Detect language » Hungarian
 
 
Detect language » Hungarian
 
 
Detect language » Hungarian
 
 
Detect language » Hungarian
 
 
Detect language » Hungarian
 
 
Detect language » Hungarian
 
 
Detect language » Hungarian
 
 
Detect language » Hungarian
 

Líbí se vám tyto stránky?

Chcete-li tyto stránky podpořit, zkopírujte si jeden ze dvou HTML kódů loga Papermanie stránek 

 
 
Detect language » Hungarian
 
 
Detect language » Hungarian
 
 
Detect language » Hungarian
 
 
Detect language » Hungarian
 
 
Detect language » Hungarian
 
 
Detect language » Hungarian
 
 
Detect language » Hungarian
 

“Svět papírových modelů“  

PA logo 1.png
DF - pap. modelarstvi.png
ABC logo.png
MPMPM - museum.png
Creative Canon.png
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Kopírování, úpravy, či jiné použití původních textů, částí textů, fotografií, obrázků, či jiných souborů z těchto stránek do jiných www, textových materiálů a digitálních nosičů mimo tyto stránky, je povoleno pouze s písemným souhlasem autora těchto stránek a s uvedením těchto www jako zdroje. © Jiří Velocha 2021.

Name
Email
Comment
Or visit this link or this one