PM shop - poštovné a balné:

Dobírka CZ:                 -     139Kč
Doporučeně CZ:         -      77Kč
Od 1900Kč zaslání v CZ zdarma
Podrobné info: CENÍK POŠTOVNÉHO
Tento “kurz“, autor těchto www, sepsal již v r. 2000 a od r. 2008 je zde v jednodušší verzi k dispozici. Vhodný je pro spíše začínající modeláře. Preferovány jsou zde jednoduché postupy, ke kterým nepotřebujete žádné speciální a drahé pomůcky, ani nemusíte být “superlepič“. Takže se nechejte inspirovat a alespoň něco si vyzkoušejte.
papermanie@email.cz , nebo ↓

LAKOVÁNÍ MODELŮ

K častým dotazům patří i to, zda hotové modely lakovat. Osobně lakování nedoporučuji. Model může získat, ale i mnoho ztratit. Jestliže je provedení nekvalitní může se model zkroutit, vystoupit tisk z  druhé strany, slepit pohyblivé díly, nebo se některé díly nevhodně prohnou. Také na částech, které ve skutečnosti nejsou lesklé,např. architektura, gumy kol, vojenská technika apod. působí lak, nebo lesklá barva velice nepřirozeně viz. foto.

Pokud už se tedy rozhodneme lakovat, přemýšlíme u této práce s ohledem na realitu a zbytečně nelakujeme části nebo díly, které by lesklé neměly být - pozor i matný lak je proti světlu lesklý!! K práci použijeme kvalitní lak ve spreji, např. běžně dostupný lak značky MOTIP  (na lesklé plochy lesklý, jinak matný), který ve většině typů má i UV filtr, což by mělo zabránit žloutnutí a změnám barvy tisku dílů.

Plochy spíše lakem lehce tzv. „zaprášíme" nejméně ve 4-5ti velice slabých vrstvách (první tři vrstvičky se vsáknou do papíru), asi ze 30ti cm vzdálenosti. Mezi jednotlivými vrstvami dodržíme takový časový odstup, aby předcházející tenká vrstva dobře vyschla!! Jinak hrozí nebezpečí, že papír nevyschlými, případně silnými vrstvami laku příliš provlhne a následně při delším vysychání se nám díly modelu značně zdeformují!!

V případě že lakujeme lesklým lakem a chceme docílt vysokého lesku (karoserie aut apod.), je nutno počítat s více vrstvami - lak musí nasáknout do papíru a vytvrdit poklad pro kvalitní lesklou plochu!! Proto nečekejte dobrý výsledech po třech až pěti vrstvách - je nutno nanést minimálně 8-12 slabých, tenkých vrstev, aby povrch byl jednolitý a lesklý.

Doporučuje se lakovat i z  vnitřní strany během stavby kvůli pnutí - díly se pak tolik nekroutí. Nicméně kvalitně slepený model vypadá hezky i bez lakování.
Další možností je použití klasického laku na vlasy. K našim účelům nám stačí opravdu ten nejlevnější, ale lze opět sehnat i laky na vlasy např. s UV filtrem. A opět platí to co u klasických laků - je nutno stříkat lehké, tenké vrstvy (první vrstvy se okamžitě vsáknou) a nechat mezi nimi dostatečný časový odstup k vyschnutí, jinak opět hrozí promočení papíru a tím následné zdeformování konstrukce a to neberte na lehkou váhu, může vám to pokazit celou práci na modelu. Pro základní nalakování modelu stačí 5-7 vrstev. Lak na vlasy má navíc i tu vlastnost, že částečně odpuzuje jemný prach (klasický naopak prach přitahuje), takže model déle vydrží relativně nezaprášený. Takže pokud nepotřebujete na modelu přímo “lesk jako blesk“ tak lze tento způsob lakování plně doporučit.

S tímto souvisí i uchovávání modelů. Vždy máme na paměti, že největší nepřítel papírového modelu je prach. I v uzavřených papírových krabicích (např. pod postelí) se na modelu vytvoří vrstvička jemného prachu. Pokud nám na modelu tedy záleží, je nutno se postarat i o jeho řádné uložení, aby nám vydržel co nejdéle v pěkném stavu. Proto pokud možno hotové modely uchováváme v neprodyšných vitrínkách nebo např. v krabičkách z průhledného plexi apod., ale rozhodně ne, někde blízko okna, aby nedošlo k nežádoucímu vyblednutí barev.  Osobně vím o modelech několik  desítek let starých a jsou v solidním stavu a co teprve papírový model Prahy pana Langweila, který je starý cca 185let a je ve vynikající kondici :).
K odstraňování prachu z papírových modelů je použitelný kosmetiský jemný štětečekk, tento štětec částečně prach váže a štětinky jsou velice jemné a nehrozí větší poškození modelu.

17.) Soutěže papírových modelářů

Líbí se vám tyto stránky?

Chcete-li tyto stránky podpořit, zkopírujte si jeden ze dvou HTML kódů loga Papermanie stránek 

 
 
Detect language » Hungarian
 
 
Detect language » Hungarian
 
 
Detect language » Hungarian
 
 
Detect language » Hungarian
 
 
Detect language » Hungarian
 
 
Detect language » Hungarian
 
 
Detect language » Hungarian
 

“Svět papírových modelů“  

PA logo 1.png
DF - pap. modelarstvi.png
ABC logo.png
MPMPM - museum.png
Creative Canon.png
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

© Jiří Velocha 2007-2022 Papermanie.cz - kopírování, úpravy, nebo jiné použití původních textů, částí textů, fotografií, obrázků, či jiných souborů z těchto stránek do jiných www, textových materiálů a digitálních nosičů mimo tyto stránky, je povoleno pouze s písemným souhlasem autora těchto stránek a s uvedením těchto www jako zdroje. Komerční subjekty si pro přebírání obsahu dohodnou předem podmínky, viz. kontakty. 

Name
Email
Comment
Or visit this link or this one