PM shop - poštovné a balné:

Dobírka CZ:                 -     139Kč
Doporučeně CZ:         -      77Kč
Od 1900Kč zaslání v CZ zdarma
Podrobné info: CENÍK POŠTOVNÉHO
Tento “kurz“, autor těchto www, sepsal již v r. 2000 a od r. 2008 je zde v jednodušší verzi k dispozici. Vhodný je pro spíše začínající modeláře. Preferovány jsou zde jednoduché postupy, ke kterým nepotřebujete žádné speciální a drahé pomůcky, ani nemusíte být “superlepič“. Takže se nechejte inspirovat a alespoň něco si vyzkoušejte.
papermanie@email.cz , nebo ↓

VYUŽITÍ NEPAPÍROVÝCH DÍLŮ NA MODELECH

V této části si řekneme jaké další materiály můžeme využít na našich modelech krom papíru a několik, ne zcela běžných postupů při naší práci. Zde bych chtěl upozornit na to, že pokud se pozorně a dobře díváme okolo sebe, nacházíme materiály, které se nám na vylepšení papírových modelů přímo nabízejí. Proto jsou uvedené příklady jen malou ukázkou toho, co je vyzkoušeno. Můžeme nacházet další a další možnosti.

Začneme speciálními sadami, které jsou vyráběny přímo na papírové modely. Hlavním výrobcem těchto sad je Polsko. Zde najdeme velké množství plastových překrytů kabin letadel obr. č.93, sad dřevěných kol k letadlům, autům a jiné technice, dále plastové díly, leptané kovové díly - např. kompletní sady kovových zábradlí k bitevním lodím, dřevěné stěžně a ráhna či kovová děla k plachetnicím a mnoho dalších. Tyto speciální doplňky jsou pouze na modely vydané v Polsku a u nás si je lze opatřit např. u české fy. Modelex, která se rovněž zabývá distribucí těchto modelů. Pokud se ale pro některé doplňky rozhodnete, počítejte s cenou, která se mnohdy vyrovná ceně modelu!

I v České republice se v současné době setkáme s výrobou doplňků - jde hlavně o zábradlíčka, schůdky a žebříčky k lodím z papíru obr. č.94. Dále jsou to různé doplňky k domečkům - nářadí, ploty a rámy oken ze dřevěných dýh obr. č.95, č.96. Toto vše je zhotovováno pomocí laseru. Můžeme se ale setkat i s papírovými dezény vzorků kol na pneumatiky F1, nákladní a osobní vozy vyrobenými rovněž pomocí laserové technologie (kapitola 12 Lepení a úpravy kol)! Uvidíme na co vše se můžeme časem těšit, už teď se nabídka laserových doplňků začíná rozšiřovat.

Tady už nejsme daleko od kovových leptaných sad na plastikové modely. Těmi se to v modelářských prodejnách jen hemží. Stačí si je dobře prohlédnout a vědět co potřebujeme, a pokud nám nevadí cena, můžeme nakupovat. Dále v těchto prodejnách můžeme narazit i na plastové profily, které jsou kulaté, hranaté a trojhranné v sílách a průměrech od 0.25mm až např. po 6mm, v délkách kolem 400mm obr. č.97. Tyto profily mají velké možnosti využití i u papírových modelů a např. kulaté do 2,5mm jdou velice dobře ohýbat bez použití tepla a lepit vteřinovým lepidlem jednak vzájemně, tak i na papír, což lze využít např. na ochranné rámy a jiné podobné konstrukce, či výztuhy. Lze objevit i sady plastových šestihranných hlav šroubů, matic a nýtů (ve velikosti 1,2 - 1,8mm). Nevýhodou u těchto plastových výrobků je opět vysoká cena.

Pokud chceme ušetřit, použijeme místo drahých plastových profilů dobře zpracovatelný hliníkový drát různých průměrů, který použijeme na výfukové a jiné potrubí, ochranné rámy a jiné aplikace (lepit ho můžeme vteř.lepidlem). Na tvarově náročnější díly lze využít elektrikářský trubičkový cín, který v současnosti rovněž seženeme v několika průměrech asi od 0,5 - 3mm. Také v rybářských potřebách se dá sehnat olověný drát v sadě o průměrech od 0,25-1,5mm, který opět můžeme využít. Rovněž využijeme špejle na různé rovné osy, či výztuhy, ty také seženeme v několika průměrech zhruba 1,5, 2, 2,5 a 3mm (zubní párátka, klasické špejle a špejle na špízy). Bývají z lipového (měkkého) dřeva, nebo z bambusu (tvrdé, pevné - hůře se zpracovávají). Využijeme i plochá, šikmá párátka do zubů a např. tmavé silonové štětiny ze smetáků lze použít na různé anténky a čidla. Přilepujeme je vteř. lepidlem. Velice vhodná je speciální plastová nit, která je pružná a tedy pokud ji mírně napneme, nemusíme se obávat, že se nám časem prověsí, což  je výborné např. na výplety křídel u letadel, natažených antén a využijeme ji i např. na lanoví lodí menších měřítek. Lze ji dokonce rozplést na tenčí nitky. Dá se sehnat u zmíněné fy. Modelex. Kvůli viditelnosti je dobré ji po napnutí opatrně obarvit lihovou barvou (při barvení podložíme konce papírem, abychom nepošpinili  části modelu.

Využijeme různé síly provázků a nití - pokud se nám zdají moc chlupaté protáhneme je přitisknuté palcem na kousku včelího vosku. Dále drátky měkké i ocelové různých průměrů, splétané i bužírky z nich - pokud nám např. nevyhovuje síla bužírky lze ji ztenčit protažením v prstech nebo o hranu stolu obr. č.98. Na tenčí, měřítkově vyhovující držáky zpětných zrcátek, různá madla apod. můžeme využít popraskané ocelové, kytarové struny E a H od hudebníků. Jsou slabších průměrů, ale pevnější a pružnější než drátky, dobře se tvarují kleštičkami a drží tvar. Na kotevní řetězy lodí aj. řetězové aplikace můžeme využít tenké řetízky různých velikostí koupené v železářství.

Různé síťky ať už kovové, nebo plastové sítě do oken, síťky z vyřazených PC, síťky do vodovodních kohoutků, dokonce jemné síťky ze starých záclonek obr. č.99, využijeme na různé stupínky na strojích , kryty motorů, chladičů, větracích okének, filtrů, výfuků a mnoho dalšího. Rovněž využijeme různé hliníkové a jiné fólie obr.č.100 - lesklé zlaté můžeme využít na ztvárnění mosazných a zlatých částí na modelu, stříbrné AL folie nám vylepší zrcátka nebo i díly, které jsou ve skutečnosti chromované (výfuky a nádrže kamionů apod.). Také vnitřky světel vypadají dobře pokud je opatříme AL fólií ve tvaru trychtýřku, a přední část „zasklíme" průhlednou folií. Můžeme k tomu přidat žárovičku zhotovenou kapkou lepidla na kousku drátku a vlepit do středu. K výrobě světel a majáků můžeme použít i barvy na sklo (bezbarvé, červené, oranžové, modré..), které po nanesení a zaschnutí na Al fólii vytvoří „hloubku" těchto světel. Pro napodobení chromovaných, nebo mosazných a zlatých částí lze rovněž využít i spreje imitující chrom a mosaz (prodejny barvy-laky). Musíme ale papír předem nastříkat nebo natřít např. lakem, nechat řádně vyschnout a teprve pak stříkat touto imitací, protože jinak se barva vsákne do papíru a není „lesklá". Ovšem i po tomto zásahu neočekávejte vysokou věrnost těchto nástřiků - jde opravdu o imitaci.

Vlnitý papír třeba z bonboniéry můžeme použít na ztvárnění obdělaného pole u diorámat nebo jiných podobných aplikací a s jistou opatrností a s ohledem na zjednodušení ho lze využít na sedadla historických automobilů - budou zajímavě plastická (pozor na měřítka). Hygienické papírové kapesníčky můžeme použít na výrobu různých plachet (např. u náklaďáků), pytlů, celt apod. Napřed je rozdělíme, protože jeden se skládá z více vrstev a použijeme jen jednu vrstvu. Následně jej obarvíme barvou potřebného odstínu ponořením do kelímku s barvou a necháme vyschnout.

Pokud se nám nelíbí papírové placaté volanty v automobilech, není nic snazšího, než si obstarat gumové kroužky patřičného rozměru a průřezu, používané ve strojírenství obr.č.101, kterým se říká „Ókroužky" (koupíme je v Mototechně nebo domácích potřebách). Do těchto kroužků vlepíme vystřižené středy volantů, případně barevně upravíme a je hotovo. Dále je lze s velkým úspěchem použít na gumové pneumatiky kol, např. u hist. letadel, veteránů apod. Pokud nemůžeme sehnat vhodný průměr kroužku, rozřízneme žiletkou větší s přiměřeným průměrem, který zkrátíme na potřebnou délku, a následně přesně slepíme vteřinovým lepidlem. Jen opět pozor na měřítko modelu.

Někdy by se mohlo hodit využití plochých gumových magnetů, používaných k přichycení poznámek na lednici - např. chceme mít odnímatelné některé části modelu, tak abychom je bez problému sundali a opět nasadili? Na jednu část modelu nalepíme z rubu magnet, aby nerušil vzhled a na druhou stejným způsobem plíšek (použijeme opět vt.lepidlo) - záleží na šikovnosti. Gumové magnety lze řezat a stříhat na různé velikosti a tvary.

Jindy se nám dostane do rukou model na kterém je graficky znázorněno větší či menší množství různých nýtů - co takhle je vytvořit plasticky. Zde můžeme využít zmíněné nabídky plastikářských prodejen, ale můžeme si po našem poradit i s tímto problémem. Nýty lze vytvořit např. kapičkou lepidla - doporučuji tekutý disperzní Pritt, který se při vysychání nepropadne jako Herkules. Po zaschnutí nýty zlehka zabarvíme odpovídající matnou lihovou barvou  Agama - není vhodné lepidlo předem barvit, protože po zaschnutí je barva o hodně tmavší a leskne se. Rovněž je můžeme zhotovit hustou, matnou modelářskou barvou. Lze je vytvořit i tak, že nýty které jsou natištěny na dílu lehounce ze strany tisku propícháme uprostřed jehlou, díl obrátíme, položíme na karton asi 1-2mm silný a hrotem vypsané, čisté propisovačky protlačíme v místě vpichu plastický nýtek. Použití propisovaček je výhodné, protože je můžeme použít s většími či menšími hroty obr. č.102, podle velikosti nýtu. Jdou vytvořit i velice jemné nýtky, jen pozor abychom nevytvořili do papíru větší dírku, než jsme udělali jehlou! Raději si toto předem vyzkoušíme na kousku použitého papíru ze stavebnice. Zároveň zjistíme, jak dalece musíme zatlačit, aby se vytvořil nýtek potřebné velikosti. Tento způsob lze obměnit tím, že díly s nýtky oskenujeme na tenký papír a v počítači vytvoříme zrcadlovou kopii, kterou přesně přiložíme na druhou stranu dílu a nýtkujeme výše uvedeným způsobem bez propíchnutí jehlou. Možná pracné ale efektní.

Chcete dosáhnout efektu překládaných došků a tašek na střeše domečku? Můžete zkusit postup pana Josefa Kropáčka z Prahy. Díly střechy zkopírujeme - stačí černobíle na obyčejný kanc. papír. Na tyto černobílé polotovary (můžeme samozřejmě použít i originální náhradní díly) lepíme postupně od spodního okraje střechy, došky či tašky z originálního dílu, nastříhané nebo rozřezané na podélné pásky. Za horní hranu každého nalepeného pásku, vždy nalepíme tenkou nit po celé délce této hrany (lepidlo trochu naředěné vodou, naneseme pomocí injekční stříkačky a jehly) obr. č.103 a následující pásek spodní hranou přilepíme na tuto nit. Tím se nám spodní hrana zvedne o sílu niti a vytvoří plastickou plochu střechy obr. č.104. U rozsáhlých střech velice pracná úprava, ale dojem je dokonalý.

Takže inspirace je dost a další udělátka a zlepšováčky jsou na Vás. Jen je třeba si uvědomit, že u modelu z papíru by měl být majoritním, čili hlavním stavebním materiálem papír. Jak již bylo uvedeno - dívejte se okolo sebe a trošku občas nad modelem pouvažujte. Určitě přijdete i vy sami na nějaký zajímavý nápad můžete se o něj podělit v Diskuzi těchto stránek - panel vlevo.

16.) Lakování modelů

Líbí se vám tyto stránky?

Chcete-li tyto stránky podpořit, zkopírujte si jeden ze dvou HTML kódů loga Papermanie stránek 

 
 
Detect language » Hungarian
 
 
Detect language » Hungarian
 
 
Detect language » Hungarian
 
 
Detect language » Hungarian
 
 
Detect language » Hungarian
 
 
Detect language » Hungarian
 
 
Detect language » Hungarian
 

“Svět papírových modelů“  

PA logo 1.png
DF - pap. modelarstvi.png
ABC logo.png
MPMPM - museum.png
Creative Canon.png
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

© Jiří Velocha 2007-2022 Papermanie.cz - kopírování, úpravy, nebo jiné použití původních textů, částí textů, fotografií, obrázků, či jiných souborů z těchto stránek do jiných www, textových materiálů a digitálních nosičů mimo tyto stránky, je povoleno pouze s písemným souhlasem autora těchto stránek a s uvedením těchto www jako zdroje. Komerční subjekty si pro přebírání obsahu dohodnou předem podmínky, viz. kontakty. 

Name
Email
Comment
Or visit this link or this one