PM shop - poštovné a balné:

Dobírka CZ:                 -     139Kč
Doporučeně CZ:         -      77Kč
Od 1900Kč zaslání v CZ zdarma
Podrobné info: CENÍK POŠTOVNÉHO
Tento “kurz“, autor těchto www, sepsal již v r. 2000 a od r. 2008 je zde v jednodušší verzi k dispozici. Vhodný je pro spíše začínající modeláře. Preferovány jsou zde jednoduché postupy, ke kterým nepotřebujete žádné speciální a drahé pomůcky, ani nemusíte být “superlepič“. Takže se nechejte inspirovat a alespoň něco si vyzkoušejte.
papermanie@email.cz , nebo ↓

LEPENÍ FÓLIÍ NA OKÝNKA A PRŮHLEDY

U českých modelů se z dřívějška setkáváme s modely tzv. slepými - což jsou modely bez interiéru (vnitřních prostor) a tudíž i bez skel. V současné době, se toto ale podstatně mění, a českých modelů se zaskleným interiérem značně přibylo a stále přibývá. Prosklení se používá i u modelů, které někteří modeláři, upravují podle dostupné dokumentace.

Otázkou je, jakou fólii na tyto „skla" použít a čím ji na model přilepit. Při výběru dbáme na co nejslabší sílu, dobrou průhlednost a ohebnost materiálu. Z čirých je v současné době nejvhodnější popisovací acetátová fólie k promítání na přístroji Meotar, je dostatečně pružná, přiměřeně tenká a perfektně průhledná. Dá se koupit v dobrém papírnictví i ve velikosti A4.

V první řadě co nejpřesněji vystříháme a vyřízneme všechny okenní otvory na potřebných dílech modelu.  Připravíme si fólii v přibližných velikostech a tvarech okýnek. Fólii vždy stříháme zhruba o 1,5-5mm větší po všech stranách otvoru (podle velikosti okýnka a volného místa okolo něj). Nastříhané díly můžeme před přilepením po těchto okrajích lehce odmastit technickým lihem. K lepení fólií jsou nejvhodnější tyčinková lepidla, z nichž v současné době doporučuji lepidlo zn. Power Pritt nanesené v lehké  slabé vrstvě. Pracujeme ale velice opatrně a čistě (můžeme použít naplocho seříznutou špejli), protože pokud se nám tuhé lepidlo dostane na nežádoucí místa fólie, velice těžko se odstraňuje. Na čistění použijeme špejli s hadříkem (ne vatou), namočeným v  lihu.

Další možností a to bez nebezpečí pošpinění dílů či fólie, je použití oboustranné lepicí pásky (bez pěnového podkladu) obr. č.87. Použijeme co nejtenčí sílu. Jednoduše si z ní nastříháme tenké pásky asi 1,5-3mm široké a dlouhé jako strany okének. Pásky přilepíme lepicí stranou po celém obvodu zadní strany okénka, těsně k jeho zaretušovaným hranám (v rozích pásku nepřekládáme aby nevznikl schůdek) obr. č.88. Pak stáhneme krycí papír  obr. č.89 (okraj odchlípneme jehlou) a pevně přitiskneme připravenou fólii obr. č.91, 92 - jednoduché, čisté a poměrně spolehlivé! Takto přilepené fólie můžeme bez obav přiměřeně tvarovat a nemusíme se bát, že odpadnou. Oboustrannou lepící pásku využijeme i při přilepování tenkých hliníkových fólií a při různých dalších pracích na modelech.

Zmíním se ještě, podle mého názoru o zajímavém způsobu použití fólií a to na slepý model. Pokud nechceme na modelu vytvářet interiér, ale přesto chceme mít „zasklená" okna, můžeme fólie využít také. Uděláme to tak, že vnitřní stranu nastříkneme barvou nebo pod nalepenou průhlednou fólii (může být i kouřové barvy) vlepíme např. šedý nebo jiný barevný papír. Také můžeme u menších okýnek, která jsou na originálním modelu černá nebo velice tmavá, použít magnetickou fólii vyjmutou z diskety do PC (3,5" i 5"). Tato je tenká, z jedné strany lesklá a prakticky neprůhledná - nemusíme ji tedy podlepovat barevným papírem. Lze využít i exponovaný film do fotoaparátu, který má hnědou kouřovou barvu.

15.) využití nepapírových dílů na modelech

Líbí se vám tyto stránky?

Chcete-li tyto stránky podpořit, zkopírujte si jeden ze dvou HTML kódů loga Papermanie stránek 

 
 
Detect language » Hungarian
 
 
Detect language » Hungarian
 
 
Detect language » Hungarian
 
 
Detect language » Hungarian
 
 
Detect language » Hungarian
 
 
Detect language » Hungarian
 
 
Detect language » Hungarian
 

“Svět papírových modelů“  

PA logo 1.png
DF - pap. modelarstvi.png
ABC logo.png
MPMPM - museum.png
Creative Canon.png
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

© Jiří Velocha 2007-2022 Papermanie.cz - kopírování, úpravy, nebo jiné použití původních textů, částí textů, fotografií, obrázků, či jiných souborů z těchto stránek do jiných www, textových materiálů a digitálních nosičů mimo tyto stránky, je povoleno pouze s písemným souhlasem autora těchto stránek a s uvedením těchto www jako zdroje. Komerční subjekty si pro přebírání obsahu dohodnou předem podmínky, viz. kontakty. 

Name
Email
Comment
Or visit this link or this one