PM shop - poštovné a balné:

Dobírka CZ:                 -     139Kč
Doporučeně CZ:         -      77Kč
Od 1900Kč zaslání v CZ zdarma
Podrobné info: CENÍK POŠTOVNÉHO
Tento “kurz“, autor těchto www, sepsal již v r. 2000 a od r. 2008 je zde v jednodušší verzi k dispozici. Vhodný je pro spíše začínající modeláře. Preferovány jsou zde jednoduché postupy, ke kterým nepotřebujete žádné speciální a drahé pomůcky, ani nemusíte být “superlepič“. Takže se nechejte inspirovat a alespoň něco si vyzkoušejte.
papermanie@email.cz , nebo ↓

GEOMETRIE MODELŮ

Při slepování a kompletaci slepených dílů, velice dbáme na tzv. geometrii modelu, což je vzájemná kolmost, souosost a rovnoběžnost všech dílů vůči veškerým osám daného modelu. Toto je opět velice důležitý prvek konečného vzhledu modelu. Je velký rozdíl při pohledu na model rovný, ve všech osách souměrný a nepokroucený, než na model se všemi těmito nedostatky obr.č.59, 60, 61, 62, 63. Proto je důležité při slepování a sestavování modelu neustále kontrolovat vzájemnou souosost, kolmost a rovinu všech dílů a částí, ve všech horizontálních i vertikálních pohledech!! Dále je nutné dodržovat předem určené plochy a polohy pro přilepení dílů, vzájemně kolmé, či jiné dané úhly a nepřesahovat naznačené linie pro slepování. Vhodné je předem na sucho vyzkoušet jak díly na sebe pasují a nepřesnosti zkorigovat dotvarováním. Pro dokonalé a správné slepení dílů, si pomáháme různými hranoly (dřevo, plast, kov), pinzetami atd., kterými přitiskneme spojované díly či chlopně dílů k sobě. K přitisknutí zaoblených nebo kulatých částí použijeme zaoblené předměty odpovídajících rozměrů. Tyto vsuneme dovnitř dílu, či na potřebnou část a přejížděním na podložce spoj zpevníme. Pozor při přitiskování chlopní tlačíme méně v místě spoje, aby se nám nevytlačil tvar chlopně na líc dílu.
Za zmínku např. stojí častá chyba a to komíny na různých stavbách, které jsou nalepeny všelijak, jen ne kolmo dolů. I toto patří do geometrie a jde o základní stavební proporci každé reálné stavby. Proto vždy komín usazujte tak, aby byl kolmo k základům stavby. Pokud díl komínu nepasuje kolmo dolů, je třeba ho upravit seříznutím dolního okraje, ohybem chlopně, nebo správným zasunutím do otvoru dílu a fixací lepidlem, ve správné poloze.

K tomu, aby nám díly udržely určené tvary a polohy můžeme použít zatěžování, nebo fixování (zajištění) slepených částí a celků obr.č. 64, 65, 66, 67, 68. Používáme přiměřeně těžkých předmětů, jen tak těžkých, aby se díly nemohly hýbat a aby dobře dolehly dosedající plochy. Využijeme k tomu rovněž výše uvedené různé hranolky, destičky, válečky, knihy, atd. Velice vhodné jsou různé velikosti a tvary dřevěných kostek z dětských stavebnic, či třeba čisté kovové destičky. Zatěžování provádíme v průběhu celé stavby z důvodů již zmíněné geometrie a správnosti dodržení tvarů modelu. Vytvarované a slepené části necháváme zatížené i přes dobu, kdy na modelu nepracujeme. Ale opět zdůrazňuji přiměřenost zatížení aby nedošlo ke zdeformování nebo dokonce zborcení  již hotových celků modelu.
 

K fixování dílů v konečné poloze můžeme kromě zmíněných zátěžových pomůcek, použít i různé gumičky, plastové nebo hliníkové pinetky do vlasů, kolíčky na prádlo. Vždy, ale dáváme pozor na případnou deformaci dílu, silou stisku a raději tyto fixační pomůcky podložíme např. kartonem, nebo dřevěnými lištami vhodných rozměrů. Např. modelářské lišty jsou vhodné i pro zajištění slepů dlouhých dílů např. odtokových hran křídel na letadlech, kdy mezi dvě lišty o průřezu např. 3x8mm vložíme po slepení odtokovou hranu křídla letadla v šířce 1-2 mm (podle velikosti dílů). Lišty upneme např. několika plastovými pipetkami, ale opatrně tak, aby nevznikl lom v místě hrany lišty! Po dokonalém vyschnutí získáme krásně rovnou dlouhou hranu. Tuto metodu lze využít i u jiných případů (např. podhledů stříšek u domečků apod.)

12.) Lepení a úpravy kol

Líbí se vám tyto stránky?

Chcete-li tyto stránky podpořit, zkopírujte si jeden ze dvou HTML kódů loga Papermanie stránek 

 
 
Detect language » Hungarian
 
 
Detect language » Hungarian
 
 
Detect language » Hungarian
 
 
Detect language » Hungarian
 
 
Detect language » Hungarian
 
 
Detect language » Hungarian
 
 
Detect language » Hungarian
 

“Svět papírových modelů“  

PA logo 1.png
DF - pap. modelarstvi.png
ABC logo.png
MPMPM - museum.png
Creative Canon.png
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

© Jiří Velocha 2007-2022 Papermanie.cz - kopírování, úpravy, nebo jiné použití původních textů, částí textů, fotografií, obrázků, či jiných souborů z těchto stránek do jiných www, textových materiálů a digitálních nosičů mimo tyto stránky, je povoleno pouze s písemným souhlasem autora těchto stránek a s uvedením těchto www jako zdroje. Komerční subjekty si pro přebírání obsahu dohodnou předem podmínky, viz. kontakty. 

Name
Email
Comment
Or visit this link or this one