PM shop - poštovné a balné:

Dobírka CZ:                 -     139Kč
Doporučeně CZ:         -      77Kč
Od 1900Kč zaslání v CZ zdarma
Podrobné info: CENÍK POŠTOVNÉHO
Tento “kurz“, autor těchto www, sepsal již v r. 2000 a od r. 2008 je zde v jednodušší verzi k dispozici. Vhodný je pro spíše začínající modeláře. Preferovány jsou zde jednoduché postupy, ke kterým nepotřebujete žádné speciální a drahé pomůcky, ani nemusíte být “superlepič“. Takže se nechejte inspirovat a alespoň něco si vyzkoušejte.
papermanie@email.cz , nebo ↓

OHÝBÁNÍ DÍLŮ

Pokračujeme ohýbáním linií dílů a chlopní. Všechny delší i kratší rovinné ohyby dílů si můžeme usnadnit tím, že pod narýhovanou (nařízlou) linii obr.č.44, nebo čáru ohybu přiložíme pravítko, nebo pásek plechu s rovnou, nezaoblenou  hranou obr.č.45. Ohyb přejedeme čistými suchými prsty, oblým předmětem, nebo v případě dlouhých dílů, přihneme druhým rovným pravítkem obr.č.46, nebo jiným podobným předmětem. Po té ještě přitiskneme celý ohyb, opět pravítkem po celé délce k rovné podložce. Docílíme tak ostrých rovných hran obr.č.47, č.48, č.49, č.50 a jednotlivé díly nám budou na sebe lépe lícovat a i esteticky budou vypadat lépe. Při ohybu silnějšího nařezávaného papíru je toto zvláště nutné, aby ohyb nebyl příliš silný, nebo rozevřený správně ohnuté chlopně na dílu modelu vidíte na obr.č.51 a č.52.

Na stáčení, ohýbání a tvarování kulatých či oblých dílů použijeme válcové předměty. Díl položíme na spodní část dlaně (plocha od zápěstí k malíčku), obr.č.53, na stehně obr.č.54, nebo měkkou podložku např. karinmatku obr.č.55 - záleží na velikosti. Pak několikerým přejetím tímto předmětem díl nakroutíme. Měl by se sám vytvarovat do požadovaného oblouku nebo kruhu, tak aby povrch byl hladký a nebyly na něm lomy. Je vhodné používat různé průměry stáčecích předmětů - podle  velikosti zaoblení (zde využijeme např. zmíněnou vysouvací anténku). Lépe je vytvořit oblouk menší, který můžeme pružností papíru na větší lehce roztáhnout. Do všech papírových trubiček doporučuji smotat a zasunout a roztáhnout do okrajů nebo v případně v celé délce, patřičně dlouhý kousek např. milimetrového papíru (viz. kapitola 13. Milimetrový papír, nebo kapitola 12. Lepení kol). Tímto se nám trubičky pěkně zpevní a zakulatí. Kuželové díly se snažíme natvarovat slabším průměrem (např 5mm silným ocel. drátem) ze šikma do vějíře směrem od vrcholu kuželu.

V podstatě lze stočit pomocí cviku, vhodného průměru ocelového drátu a vhodné podložky i poměrně dlouhé a malé průměry dílů v dobré kvalitě obr.č.56 a č.57. Válením a bořením dílu pomocí ocelového drátu do podložky dosahujeme potřebného zakulacení. Zároveň díl lehce napřed navlhčíme po rubové straně slinami, které mají stahující účinek (díl nesmí provlhnout - vznikly by zmíněné lomy). Podložka by měla mít určitou sílu asi 0,5-1cm, a neměla by být tvrdá. Zde výborně poslouží právě kousek zmíněné karimatky. 

Ovšem díly, které mají průměr méně jak tři milimetry, jsou delší a ze silnějšího papíru, lze stočit už opravdu velice těžko. Proto, pokud to nevadí, můžeme tyto slabé díly zhotovit z trubiček slabého - i novinového papíru, navinutého na vhodném ocelovém drátu, špendlíku apod. do potřebného průměru. Při stáčení papír zlehka potíráme lepidlem.  Pak si odřízneme potřebné délky a nabarvíme příslušným odstínem barvy.

Drobnější díly ze silnějšího papíru, určené ke stáčení, můžeme dát hodně provlhnout do vody (pozor na kvalitu tiskových barev) a pak sílu papíru ztenčit na polovinu tím, že jednu hranu příslušného dílu nehty nebo tupým nožíkem „rozchlípneme" v polovině a opatrně celý díl tahem rozdělíme na dvě části. Po zatížení a vyschnutí mezi čistými novinami máme vlastně díl s poloviční silou papíru. Toto platí pro díly drobnějšího až menšího charakteru - větší by se nám takto rozdělit nepovedlo. Opět doporučuji vyzkoušet na kousku papíru příslušného modelu.

Tvary malých polokoulí lze částečně zhotovit tak, že si připravíme kousek polystyrénu nebo karimatky, kuličku, nebo polokulatý předmět, zhruba o stejném průměru polokoule dílu. Tvarovaný díl (neměl by být příliš velký - max. 1cm), navlhčíme z rubu slinami, položíme na polystyren nebo karimatku a provlhlý díl zatlačíme kuličkou a několikrát zakolébáme ze strany na stranu, až se díl vytvaruje. Po té necháme díl vyschnout přirozenou cestou na kuličce - ne nad topením. Takto docílíme mírného vydutí ale tento postup lze použít pouze u menších, výše uvedených průměrů.

11.) Geometrie modelů

 
Detect language » Hungarian
 

Líbí se vám tyto stránky?

Chcete-li tyto stránky podpořit, zkopírujte si jeden ze dvou HTML kódů loga Papermanie stránek 

 
 
Detect language » Hungarian
 
 
Detect language » Hungarian
 
 
Detect language » Hungarian
 
 
Detect language » Hungarian
 
 
Detect language » Hungarian
 
 
Detect language » Hungarian
 
 
Detect language » Hungarian
 

“Svět papírových modelů“  

PA logo 1.png
DF - pap. modelarstvi.png
ABC logo.png
MPMPM - museum.png
Creative Canon.png
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

© Jiří Velocha 2007-2022 Papermanie.cz - kopírování, úpravy, nebo jiné použití původních textů, částí textů, fotografií, obrázků, či jiných souborů z těchto stránek do jiných www, textových materiálů a digitálních nosičů mimo tyto stránky, je povoleno pouze s písemným souhlasem autora těchto stránek a s uvedením těchto www jako zdroje. Komerční subjekty si pro přebírání obsahu dohodnou předem podmínky, viz. kontakty. 

Name
Email
Comment
Or visit this link or this one