PM shop - poštovné a balné:

Dobírka CZ:                 -     139Kč
Doporučeně CZ:         -      77Kč
Od 1900Kč zaslání v CZ zdarma
Podrobné info: CENÍK POŠTOVNÉHO
Tento “kurz“, autor těchto www, sepsal již v r. 2000 a od r. 2008 je zde v jednodušší verzi k dispozici. Vhodný je pro spíše začínající modeláře. Preferovány jsou zde jednoduché postupy, ke kterým nepotřebujete žádné speciální a drahé pomůcky, ani nemusíte být “superlepič“. Takže se nechejte inspirovat a alespoň něco si vyzkoušejte.
papermanie@email.cz , nebo ↓

RETUŠOVÁNÍ MODELŮ

Retuší je rozuměno barevné sjednocení hran střihů, řezů a ohybů  se všemi danými barevnými odstíny modelu. Na kvalitě retuše z velké části závisí konečný vzhled celého modelu, proto ji provádíme v rámci možností co nejpečlivěji a včas!! Po přilepení neretušovaného dílu se většinou jen velice těžko dostaneme do některých míst, která nezaretušovaná bíle „svítí" a kazí dojem z celé naší práce.

Takže: po přesném odstřižení/odřezání dílů ihned zaretušujeme všechny bílé hrany příslušnými odstíny barev použitých na jednotlivých dílech. Barvy pro retuš tedy mícháme nebo vybíráme do příslušného odstínu co nejpřesněji - možné typy retušovacích barev vidíte na obr.č.41. Zde se zmíním o tzv. nepřiměřené retuši, což znamená, že díly jsou retušovány buď hodně tmavým nebo naopak světlejším odstínem, než je použitá barva na dílu, ale i úplně jinou barvou než máme na dílu. Např. se kdysi doporučovalo všechny hrany retušovat černou tuší nebo barvou - nedělejte to, mnoho modelů se tímto přinejmenším znehodnotilo. Pokud jsou tedy na ploše dílu vedle sebe např. tři různé barvy, musí i retuš hran odpovídat těmto třem barvám a ve stejných částech!! podobně jako na  obr.č.42. Tím, že retuš vytvoříme kvalitně a předem, zůstane nám po slepení jen velice málo míst ke konečným opravám a tím i menšímu nebezpečí znehodnocení dílů při těchto opravách. I přesto, je dobré hotový model dobře prohlédnout a celkovou retuš opatrně „doladit".

Můžeme opět využít více způsobů. Nejznámější jsou vodové a temperové barvy - oboje jsou málo trvanlivé a proto méně vhodné. Mícháme je s malým množstvím vody  na malé paletce prakticky do jakéhokoliv barevného odstínu (zde přijde vhod již zmíněná injekční stříkačka). Vždy použijeme malé množství bílé barvy - lépe docílíme potřebného odstínu, co nejbližším barvy dílu. Barvu následně nanášíme na hrany dílů miniaturním štětečkem a to hranou, nebo jen jeho špičkou! (Lze provést i špičatou špejlí). Použít můžeme i fixy. Tyto ale doporučuji pouze pro začátky a nenáročné modýlky. Na kvalitní modely je raději nepoužívejte, časem se vaše práce jejich vyblednutím znehodnotí. U fixů si dáme velký pozor na rozpíjení, hlavně u nových a na méně kvalitním a starším papíru (vhodnější jsou lehce vypsané). Fixy na hranu přikládáme zlehka (zvláště ty nové) a pohyb fixu zbytečně nezastavujeme, protože v místě zastavení vznikne větší barevná skvrna. Na retuš používáme zásadně fixy obyčejné - vodní. Hrany pneumatik rovněž zaretušujeme obr.č.43. V žádném případě nepoužíváme fixy na bázi alkoholu tj. lihové! Rozpíjejí se více jako vodní a po krátkém čase vytvoří fialový lesk což je na modelu velice neestetické. Z fixů lze doporučit fixy na popisování a vybarvování textilu - tyto se rozpíjejí opravdu minimálně (na papíru téměř vůbec). Nevýhodou je, že je většinou seženete jen v základních barvách.

Obyčejné vodovky (i ty kvalitní za větší peníze) a i fixy časem, i ochytáním na papíru blednou, proto je možno použít i modelářské barvy - např. matné akrylátové, nebo lihové (např. zn. Agama). Zde je např. líh naopak výhodou, protože díky němu tyto barvy velice rychle schnou a jsou trvanlivé. Nevýhoda je to u retuše větších modelů - barvy rychle vysychají, proto jsou vhodnější namíchat malinko řidší.
Osobně doporučuji použít tónovací malířské akrylátové barvy, ředitelné vodou, které mícháme stejně jako vodové a temperové barvy, ale jsou podstatně trvanlivější, dobře kryjí a drží třeba i na lepidlem potřeném papíru, či kovu. Po zachnutí na paletce, je můžeme stejně jako obyčejné vodovky, vodou rozmíchat (koupíme je v různě velkých baleních od250g až po 1kg, v drogerii nebo malířských potřebách a jsou určeny pro tónování venkovních i vnitřních malířských nátěrů stěn).  Pro retuš se rozhodně vyhneme použití barev syntetických - dlouho schnou a jsou lepivé.

Retuš provádíme tím způsobem, že štěteček, fixu, či jinou retušovací pomůcku přiložíme na hranu tak, aby nám v případě sklouznutí nezbarvily líc tisku modelu, ale jeho rub (zadní stranu). Většinou tedy rub dílu natočíme ve směru rukojeti štětečku (či jiné retušovací pomůcky).

Retušují se i všechny spojovací chlopně v místě ohybu s mírným  přesahem. Při retuši hran volíme barvy raději malinko světlejší, s ohledem na to, že i skutečné hrany předloh modelů, se jeví jako světlejší (uděláme-li tmavší, docílíme stejného efektu jako černou tuží a nevypadá to moc dobře).

POZOR - pokud máte v úmyslu hotový model, nebo jeho části přestříkat jakýmkoliv lakem (i na vlasy), nepoužívejte na retuš fixy! Tyto se při nástřiku ihned rozpíjí a pokud není dodržen postupný lehký nástřik jen lehounkých vrstev s dobrým proschnutím, retuš tímto hodně pokazíte a může se rozpíjením více či méně dostat i tam kam nechceme. Takže před nástřikem retušovat nejlépe právě akrylovými či podobnýi barvami, ale i zde dodržovat správný postup nástřiku.

Pokud chceme model úplně přebarvit (např. různá patina), použijeme techniky pro plastové modely - toto je ale jiné téma (viz. příručky či www, pro plastikové modeláře).

10.) Ohýbání dílů

Líbí se vám tyto stránky?

Chcete-li tyto stránky podpořit, zkopírujte si jeden ze dvou HTML kódů loga Papermanie stránek 

 
 
Detect language » Hungarian
 
 
Detect language » Hungarian
 
 
Detect language » Hungarian
 
 
Detect language » Hungarian
 
 
Detect language » Hungarian
 
 
Detect language » Hungarian
 
 
Detect language » Hungarian
 

“Svět papírových modelů“  

PA logo 1.png
DF - pap. modelarstvi.png
ABC logo.png
MPMPM - museum.png
Creative Canon.png
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

© Jiří Velocha 2007-2022 Papermanie.cz - kopírování, úpravy, nebo jiné použití původních textů, částí textů, fotografií, obrázků, či jiných souborů z těchto stránek do jiných www, textových materiálů a digitálních nosičů mimo tyto stránky, je povoleno pouze s písemným souhlasem autora těchto stránek a s uvedením těchto www jako zdroje. Komerční subjekty si pro přebírání obsahu dohodnou předem podmínky, viz. kontakty. 

Name
Email
Comment
Or visit this link or this one