PM shop - poštovné a balné:

Dobírka CZ:                 -     139Kč
Doporučeně CZ:         -      77Kč
Od 1900Kč zaslání v CZ zdarma
Podrobné info: CENÍK POŠTOVNÉHO
Tento “kurz“, autor těchto www, sepsal již v r. 2000 a od r. 2008 je zde v jednodušší verzi k dispozici. Vhodný je pro spíše začínající modeláře. Preferovány jsou zde jednoduché postupy, ke kterým nepotřebujete žádné speciální a drahé pomůcky, ani nemusíte být “superlepič“. Takže se nechejte inspirovat a alespoň něco si vyzkoušejte.
papermanie@email.cz , nebo ↓

STŘIH A ŘEZ DÍLŮ

Jednotlivé narýhované a připravené díly postupně odstřiháváme, nebo odřezáváme. Každý začínající papírový modelář by měl umět bezvadně stříhat. Oblé a kulaté linie by měly být stříhány hladce do oblouku a čistě podle oddělovacích čar obr.č.40. Pozor dáváme hlavně při střihu kol a jiných kulatých dílů což dělá začátečníkům největší problém. Rovněž přímé linie je nutné stříhat rovně bez zvlnění, zástřihů či vytrhávání papíru a jiných nepřesností, protože všechny tyto nedostatky se následně na modelu projeví a jsou hodně vidět.

Na stříhání běžné síly papíru jsou vhodné nůžky střední velikosti se špičkou, které nesmí mít příliš volné nože a musí být ostré!! Rozhodně nevystříháte kvalitní model s dětskými školními nůžtičkami. Při stříhání oblouků a jiných tvarů se raději vyhneme používání manikůrních, zahnutých nůžek, protože nám práci spíše zkomplikují, než usnadní. Stříháme rovnými, přičemž při oblých tvarech je lépe pohybovat jednou rukou dílem, čili papírem a nůžky držet v druhé ruce pokud možno stále ve stejné kolmé pozici, tím docílíme hladších střihů na tvarově náročnějších nebo kulatých částech. Samozřejmě se musíme držet natištěných čar! Jestli by mohly rušit na barevně světlých modelech dělící černé, silnější čáry, můžeme je oddělit těsně ze strany dílu. Ale opravdu těsně, aby nám následně neúměrně neubyly rozměry těchto dílů!!

Díly s rovnými liniemi, můžeme rovněž odřezávat nožíky, protože nůžky se hodí jen do síly papíru max. asi 0,5mm. U silnějšího kartonu již nepřiměřeně ztenčí jejich nože okraje střihu a při otáčení kulatých a obloukových dílů (hlavně vnitřních) je navíc značně deformují, což není žádoucí. Proto díly ze silnějších kartonů odřezáváme pomocí zmíněných ostrých modelářských skalpelů podle pravítka, nebo od ruky a kulaté vysekáváme pomocí kulatých průrazníků, nebo vyřezávacím nástrojem. Na obr.č.39, vidíte použitelné typy nůžek a skalpelů.

Odřezávání je určitě přesnější a zároveň i esteticky dokonalejší. Ale tento způsob lze doporučit z důvodu bepečnosti jen zkušeným modelářům!!

09.) Retušování modelů

Líbí se vám tyto stránky?

Chcete-li tyto stránky podpořit, zkopírujte si jeden ze dvou HTML kódů loga Papermanie stránek 

 
 
Detect language » Hungarian
 
 
Detect language » Hungarian
 
 
Detect language » Hungarian
 
 
Detect language » Hungarian
 
 
Detect language » Hungarian
 
 
Detect language » Hungarian
 
 
Detect language » Hungarian
 

“Svět papírových modelů“  

PA logo 1.png
DF - pap. modelarstvi.png
ABC logo.png
MPMPM - museum.png
Creative Canon.png
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

© Jiří Velocha 2007-2022 Papermanie.cz - kopírování, úpravy, nebo jiné použití původních textů, částí textů, fotografií, obrázků, či jiných souborů z těchto stránek do jiných www, textových materiálů a digitálních nosičů mimo tyto stránky, je povoleno pouze s písemným souhlasem autora těchto stránek a s uvedením těchto www jako zdroje. Komerční subjekty si pro přebírání obsahu dohodnou předem podmínky, viz. kontakty. 

Name
Email
Comment
Or visit this link or this one