PM shop - poštovné a balné:

Dobírka CZ:                 -     139Kč
Doporučeně CZ:         -      77Kč
Od 1900Kč zaslání v CZ zdarma
Podrobné info: CENÍK POŠTOVNÉHO
Tento “kurz“, autor těchto www, sepsal již v r. 2000 a od r. 2008 je zde v jednodušší verzi k dispozici. Vhodný je pro spíše začínající modeláře. Preferovány jsou zde jednoduché postupy, ke kterým nepotřebujete žádné speciální a drahé pomůcky, ani nemusíte být “superlepič“. Takže se nechejte inspirovat a alespoň něco si vyzkoušejte.
papermanie@email.cz , nebo ↓

POUŽÍVANÁ LEPIDLA

K samotnému lepení dílů používáme raději netoxická (zdraví neškodlivá) lepidla na vodní bázi tzv. disperzní nebo bez obsahu vody tzv. tuhá - tyčinková.  Mezi disperzní lepidla patří i Herkules, zůstává částečně pružné a dosahuje kvality někdy zbytečně drahých zahraničních výrobků a i když někteří, řekněme moderní pap. modeláři ho zavrhují, lze se plně přiklonit k jeho použití. Je ovšem nutné ho používat správně tj. v žádném případě nenanášet silnou vrstvu! Při lepení si odkápneme přiměřené množství lepidla např. do zátky od piva (zaschnuté lepidlo lze vyloupnout). Zátku je vhodné kvůli stabilitě přilepit vteřinovým lepidlem na čtvereček kartonu. Následně lepidlo postupně nanášíme seříznutými špejlemi, nebo jinými plochými pomůckami na potřebná místa. Je to výhodnější než nanášet přímo z tub. Lepidlo na chlopně, hrany aj. lepené plochy  tzv. natečkujeme - tzn. naneseme po celé délce malé kapky a rozetřeme prstem na tenký film. Čím více lepidla naneseme tím hůře lepí, protože v případě disperzních lepidel papír díky vodě, která je v něm obsažená, nadměrně provlhne, a tím dochází k poškození a zničení dílů. Navíc dlouho vysychá a v lepším případě se tím díly nekontrolovatelně deformují. Hlavně začátečníci v domnění, že spoj bude pevnější, nanášejí zbytečně silnou vrstvu lepidla „aby to pořádně drželo", ale opak je pravdou, proto při nanášení lepidla pozor!! Rovněž nelepíme díly tzv. „svařováním" tzn. že nezaléváme spoje lepidlem, protože i zde při vysychání deformuje díly a následně se tyto spoje na dílu nepřiměřeně a neesteticky lesknou. Toto platí jak pro rovinné tak oblé spoje. Do užších prostor ho můžeme nanést seříznutou špejlí, nebo jinou plochou pomůckou. Rovněž lze použít injekční stříkačku s jehlou. Pokud se nám disperzní lepidlo při lepení vytlačí ven, je dobré ho ihned setřít do ztracena vlhkým jemným hadříkem - ne vatou! Pokud nám ukápne na díl a zaschne, použijeme odstraňovač lepidla (např. zn. Loctite) - naneseme malé množství na kapku, chvíli počkáme (dobu nutno vyzkoušet)  a pak do čista zlehka setřeme nebo tzv. opatrně „sežmolkujeme. Toto můžeme opakovat, ale pozor na rozedření dílu. K lepení modelů zásadně nepoužíváme lepidla typu Drago, arabská guma, klíh, protože za nějakou dobu se nám spoje rozpadnou nebo nejsou kvalitní! Rovněž nepoužíváme lepidla typu Kanagon - spoje jsou nepřiměřeně tvrdé, časem se lámou a rovněž se deformují!!

Na kovové, plastové a podobné díly můžeme použít s velkou opatrností vteřinová lepidla. Většinou stačí minimální množství. Používáme ho raději také odkápnuté na zátku od piva a pomocí jehly nebo špendlíku v násadce nanášíme na potřebná místa. Tip... zkuste si lepidlo odkápnout do prohlubně vytvořené ve svíčkovém vosku - mělo by vydržet dlouho v tekutém stavu a nezaschnout. Zatím jsem to nevyzkoušel, pokud vyzkoušíte , napište nám o tom.

Pozor, tekuté vteřinové lepidlo nevyplňuje spáry a má velkou tendenci se roztékat a vsakovat i tam, kde ho nepotřebujeme! Gelové sekundové lepidlo, částečně spáry vyplní a s díly lze krátkou dobu pohybovat. Vteřinová lepidla používáme raději dražší s dobrými uzávěry.  Používané typy lepidel vidíte na obr.č.7.

04.) Podlepování dílů

 

Líbí se vám tyto stránky?

Chcete-li tyto stránky podpořit, zkopírujte si jeden ze dvou HTML kódů loga Papermanie stránek 

 
 
Detect language » Hungarian
 
 
Detect language » Hungarian
 
 
Detect language » Hungarian
 
 
Detect language » Hungarian
 
 
Detect language » Hungarian
 
 
Detect language » Hungarian
 
 
Detect language » Hungarian
 

“Svět papírových modelů“  

PA logo 1.png
DF - pap. modelarstvi.png
ABC logo.png
MPMPM - museum.png
Creative Canon.png
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

© Jiří Velocha 2007-2022 Papermanie.cz - kopírování, úpravy, nebo jiné použití původních textů, částí textů, fotografií, obrázků, či jiných souborů z těchto stránek do jiných www, textových materiálů a digitálních nosičů mimo tyto stránky, je povoleno pouze s písemným souhlasem autora těchto stránek a s uvedením těchto www jako zdroje. Komerční subjekty si pro přebírání obsahu dohodnou předem podmínky, viz. kontakty. 

Name
Email
Comment
Or visit this link or this one