Keltomanovy stránky

věnováno věčnému odkazu keltského etnika pro současnost

Návštěvní knihy

Archiv

Aktuálně

Keltská noc

Keltská noc

RSS

RSS

Hodnocení

Zjistit Google Pagerank, S-rank a Jyxorank

Sdílení

Bookmark and Share

Rok 2010

Asi poslední příspěvek v roce 2010... Již doslova za pár dní (21.12.) přijde zimní slunovrat, nazývaný mimo jiné Winter solstice, Yule či Alban Arthuan (Artušovo světlo) po našem, po keltsku. Více o tomto svátku.

Tak jako každý rok bude opět několik nadšenců čekat u mohylové hrobky v irském Newgrange na kýžený okamžik, kdy přes otvor ve střeše osvítí na krátkou chvíli její impozantní temné prostory (což uvidí jen pár vyvolených vylosovaných ve speciální irské loterii). Existuje mnoho videí na YouTube, ale snad na nejzdařilejší z nich narazil letos můj bratr Jan. Doporučuji vřele ke shlédnutí zde!

Aktualizováno 25.12.2010: Lidé čekající na průnik slunečních paprsků do hrobky v Newgrange se dočkali (letos vyšel slunovrat na 19.12). Fotky najdete zde.
 

Přeji vám všem pokojné sváteční chvíle a mnoho štěstí, zdraví a lásky v roce 2011!
Dnes dopoledne se letos pro mne potřetí rozsvítil červený nápis NEVSTUPOVAT nad akusticky neprůzvučnými dveřmi nahrávacího studia Brněnské televize, a já natočil svůj příspěvek o Samhainu a zimním slunovratu se sympatickou dvojicí moderátorů Veronikou a Michalem. Tento příspěvek bude odvysílán v rámci pořadu Vlna z Brna v premiéře v pondělí 29.11.2010 v době od 10.00 a v repríze pak ve stejný den večer od 20.00 na 101. kanálu kabelové televize UPC. Stejně tak ho můžete sledovat v uvedených časech "živě" na stránkách B-TV.

A pokud to nestihnete, nic se nestane:-) Pořad bude posléze přesunut do archivu a tam ho můžete shlédnout kdykoliv. Adresu pak uvedu zde dodatečně.

Aktualizováno 02.12.2010: Pro přehrání tohoto pořadu z archivu B-TV (trochu změnili systém) klikněte na tento odkaz a potom vyberte můj příspěvek níže (nemůžete se zmýlit). Pokud se vám pořad líbil a přejete si pokračování, napište do televize na vlna@b-tv.cz.
Posledni komentare
04.12.2010 09:48:42: Díky moc, bratře, a také tě moc zdravím smiley${1}
03.12.2010 11:11:48: Po shlédnutí mi nezbývá než tě bratře pochválit.Vystoupení v tv se pro tebe již stává pohodovým popo...
Tento rok je v tuto dobu mimořádně hezké počasí, takže to ani dušičkově nevypadá. Nicméně kolo roku se neúprosně točí dál a máme tu opět Samhain. Mimo jiné možnost zavzpomínat na své příbuzné, milované osoby a blízké přátele, kteří již přešli na Druhý břeh. Vždyť právě v tuto noc podle Keltů jen tenká blanka odděluje svět nás živých od světa mrtvých... A po této noci z 31.10. na 1.11. nastane nový keltský rok, do kterého přeji návštěvníkům těchto stránek a přátelům hlásícím se ke keltskému odkazu mnoho štěstí, zdraví, úspěchu a sil.
Tyto stránky se 1.11. stejně jako každý rok převléknou do kabátu z temnějších barev, neboť vlády se až do noci Beltinu ujme Temná polovina roku.

Dnes ke mně dorazila tato potěšující zpráva a jejím prvním poslem byl Korrak. Ano, komise britského parlamentu pro nevládní organizace uznala oficiálním náboženstvím druidismus, který navazuje na tradice keltské pohanské víry. Více se o tom dočtete zde. Dobrá zpráva před letošním Samhainem :-)

Posledni komentare
03.10.2010 23:57:25: Já si myslím, že ona pověstná "první" vlaštovka to bezesporu je. Také důkaz toho, že ve VB demokrati...
03.10.2010 21:57:03: Omlouvám se, ale asi se mi nezobrazuje login...Níže psaný příspěvek jsem napsal já. Lunwer
03.10.2010 21:53:13: Dobrá zpráva? Jak pro koho... Nutno říci, že "Druidismus" představovaný ve VB především řádem BDO s...
Pohanské kolo se otočilo o další paprsek: 21. června se bude slavit Letní slunovrat. Můžete se setkat s názvy Alban Hefin, Alban Heruin, Litha, Summer Solstice, Midsummer a dalšími. Zde se můžete dočíst o tom, jak tento svátek slavili Keltové.
Jak jsem dnes náhodně zjistil, 8.6. vystoupil na b-tv v pořadu Vlna z Brna provozovatel keltského skanzenu Isarno u Letovic Aleš Olesov. Jeho příspěvek si můžete prohlédnout zde.
Tento pořad režiséra Martina Pátka odvysílala ČT2 v pátek 4.6. v pásmu Kosmopolis a můžete ho ze záznamu zhlédnout zde. Nejzajímavější v něm bylo vyprávění Vaška Horáka z Keltoi a archeologa Vladimíra Čtveráka. Popis gotického meče a kostýmu návštěvníkem v rámci Beltinu 2010 ve skanzenu Řepora tam asi moc nepatřil, a můj celkový dojem z pořadu je "nemastný neslaný".
Možná jste si na akcích o uplynulé sobotě (Beltine v Obřanech-Hradiskách) a neděli (4. sympozium o paranormálních jevech na Stránské skále) mohli všimnout, že jsem tam byl tentokráte bez fotoaparátu. Co bylo příčinou této "výjimky"? Půjčil jsem ho synovi Richardovi, který vyrazil se školou  na celý týden "za kanál", myšleno kanál La Manche:-) Mimo jiné navštívili také hodně míst, která mají co do činění také s keltskou historií. Nádherné obrázky, ještě je zpracovávám. Najdete je již brzy mezi mými fotogaleriemi na Rajčeti. Vůbec nelituji toho, že jsem mu foťák svěřil...

Přikládám jednu fotku na ukázku. Je to hrad Tintagel v Cornwallu, kde se měl narodit bájný král Artuš.

Aktualizováno 18.05.2010: Fotky z Anglie jsou zde.
Posledni komentare
20.05.2010 12:06:31: Jet do Anglie? Jedině letět letadlem, na tak dlouhou cestu autobusem nejsem stavěný smiley${1}
19.05.2010 19:51:20: Mám jen jeden dotaz:) Kdy pojedeme do Anglie my? :) :) :)
6.5. o půlnoci vypršela uzávěrka soutěže k Beltinu o 3 knihy Keltských pohádek z vydavatelství Brio. Správná odpověď zněla: Hrdina irské mytologie - syn boha Lugha a Deichtine, jehož původní jméno bylo Setanta, zabil jako chlapec v sebeobraně divokého hlídacího psa kováře Cullana. I nabídl se hlídat za něj. Podle toho se mu začalo říkat CúChulain (Culannův pes). Slosování proběhlo pod řízením druida Lunwera 7.5. večer a zde jsou jména tří šťastných výherců, kterým blahopřeji:

1) Petra Stanislava Lyková - Hradec Králové
2) Miloslav Vaněk - Nová Paka
3) Karolínka Chlubnová - Jaroměřice nad Rokytnou

Aktualizováno 13.05.2010: Knížky jsou zabaleny a zítra budou podány na poštu, aby vyrazily ke šťastným výhercům...
1  
2  
3  
 
Vstup do administrace