Keltomanovy stránky

věnováno věčnému odkazu keltského etnika pro současnost

Návštěvní knihy

Archiv

Aktuálně

Keltská noc

Keltská noc

RSS

RSS

Hodnocení

Zjistit Google Pagerank, S-rank a Jyxorank

Sdílení

Bookmark and Share

Rok 2009

Vskutku zajímavá a čerstvá zpráva. Podrobnosti o tomto nálezu najdete zde.
Pokud jste z Brna či jeho okolí, mám zde zajímavý tip na volný pátek 8.5.2009.

Podotýkám, že se jedná o místa s historicky doloženým osídlením Kelty (na obrázku část nálezu vázy z nedalekých Maloměřic), a proto se této akce rád zúčastním.

Akce ČMSLU pobočka BRNO.

8.05.2009  Návštěva keltských obřadních míst - Brno Obřany, sraz v 9.00 na konečné tr. č.4 v Obřanech.

vede Kamil Pokorný a Jaroslav Drábek as Čáryfuk

Program: Návštěva soukromého keltského muzea paní Štefanekové, seznámení se s pečením chleba s ochutnávkou vyrobeného dle starých keltských receptur, měření energií na pozemku bývalého hradiště s pomocí virgulí.

Povídání o Keltech - p.Štefaneková

Paprsky mého pohanského kola roku se po dlouhé letošní zimě konečně blíží do polohy Beltane. Co tento svátek znamená? Již mnoho bylo o tom na různých místech napsáno, jeden z nejnovějších článků najdete např. zde. Večer 30. dubna se na mnoha místech opět rozhoří ohně a budou hořet v noci na 1. května. Dnes lidé u nás tento večer povětšinou znají spíše jako takzvané pálení čarodějnic. Ve skutečnosti jde však o zvyk starý několik tisíc let, sahající doložitelně až do doby halštatské, ve skutečnosti však mnohem dál. V keltské kultuře byl tento významný svátek nazýván Beltine, a začínala jím takzvaná světlá polovina roku (jako protipól temné poloviny začínající o Samhainu).

Za několik roků, co se Kelty zabývám, jsem navštívil několik akcí pořádaných k tomuto svátku, většinou Bratrstvem Keltů. V roce 2003 byl tento svátek na státním zámku v Telči, letos se tam po šesti letech zase vrátí. Reportáže a fotky z některých těchto akcí můžete najít třeba na mých starých stránkách. Byl jsem také na zámku Jezeří či loni v osadě Isarno u Letovic.

Beltine je ovšem i vhodným okamžikem pro zamyšlení a určitou sebereflexi pro sebe samého. Neboť právě v ohni o Beltinu by mělo shořet všechno staré, aby se mohlo narodit to nové…

Přemýšlel jsem o tom, co vše jsem zažil, a s kolika lidmi mající co dočinění s Kelty jsem se za těch několik uplynulých roků seznámil. Kolik vzniklo i zaniklo lásek, přátelských vztahů, kolik se těchto přátelství nakonec změnilo i v nepřátelství, kolik důvěry bylo vloženo a kolik jí bylo ztraceno... Kmen Deraois, to bylo něco jako legenda, a přesto zanikl… Od loňského Beltinu až do tohoto okamžiku jsem ztratil hodně sil a inspirace pro pokračování v započatém díle. Jistě jste si všimli, že aktualizací stránek ubylo. Ještě před několika málo dny jsem zvažoval, zda stránky raději nezrušit, stejně jako svoji e-mailovou adresu. Nicméně to NEUDĚLÁM! Bylo by to ode mne velmi sobecké vůči lidem, kteří se o Kelty doopravdy a nezištně zajímají.

A proto budu naopak po letošním Beltinu ve sbírání informací a sestavování mozaiky ze střípků té pozoruhodné dávné keltské kultury aktivně pokračovat!

Sílu k tomu mi bude - mimo jiné - dodávat symbol Keltského Lva, který by měl být k Beltinu již hotov.

Děkuji za podporu všem těm, kteří snad ještě zůstali mými přáteli…

A samozřejmě všem čtenářům těchto stránek za zájem a trpělivost „v uplynulé době snížené aktivity“…

Posledni komentare
27.04.2009 08:59:18: Děkuji Ti, bratře Malgone...
27.04.2009 08:09:35: Vytrvej bratře i když to někdy není lehké,to co máme ve svém srdci - to je důležité. A cesty po kter...
17.04.2009 18:41:34: Děkuji vám všem za podporu, kteří jste sem napsali, a kteří sem možná ještě napíšete :-) Je to tak, ...
15.04.2009 23:24:14: Některé vazby nelze zpřetrhat, ač by to bylo snadnější, přesto, každý máme svou cestu a ač uhýbáme s...
Krásné teplé jarní počasí (nebo spíše letní) mne donutilo převléct zase na půl roku vzhled těchto stránek do veselejších barev. Původně jsem tak chtěl učinit až na Beltine.


Již brzy napíšu článek o tomto významném keltském svátku oslavovaném v noci z 30.04. na 1.5, který pojí mnoho lidí spíše se zvykem Pálení čarodějnic. Dozvíte se však víc i o dalším osudu těchto stránek a jejich autora, tedy Keltomana...
Ve výstavní místnosti ve Vodní tvrzi v Jeseníku (expozice Vlastivědného muzea Jesenicka) probíhá od 17.3.2009 výstava s názvem Keltové kdysi a dnes. Autory výstavy jsou Tomáš Mangel a Petr Ondroušek. Kurátorem výstavy je Tomáš Mangel. Zde si můžete prohlédnout Boiohazardovy fotky z přípravy této zajímavé akce věnované keltskému odkazu. Výstava potrvá do 18.4.2009.
V neděli 1. února byl keltský svátek Imbolc (Oimelc), o kterém si můžete přečíst ve formátu PDF tady. V křesťanském povědomí je tento svátek znám jako Hromnice.

A k této příležitosti mi poslal opět báseň Je den z Hercynského lesa.

Děkuji Ti za ni, příteli...
Mám zde pro vás pozvánku na zajímavou akci - přednášku na téma Duchovní tradice Keltů.

Koná se v sobotu 28. února v Chrudimi v čajovně Luna od 17.00.

Přednášejícím je Petr 'Lunwer' Bílek!

Vstupné dobrovolné, akce se koná v rámci programu Make a connection! a za podpory občanského sdružení Boii o.s.

Další informace najdete na stránkách Boii zde.
Rád bych tímto pozdravil své přátele a návštěvníky těchto stránek a ujistil je, že neopouštím keltskou cestu, a že Lev není mým šamanským symbolem, nýbrž keltským zvířecím patronem.

Asi tak, jako když se starověkému keltskému válečníkovi zdál v noci sen o hadovi, a on si hada druhý den namaloval na štít jako svoje znamení.


Sice se také zajímám o šamanismus, ale nebudu ho zde míchat s Kelty.

Keltskou cestu neopouštím, a tyto stránky budou v keltském duchu pokračovat. Jak jsem si všimnul, někteří jedinci (či jedinky:-) si to asi špatně vyložili, a odstranili ze svých stránek odkazy na moje stránky.

Splním slib, který jsem dal Keltům loni u studánky na místech bývalého pohřebiště v horském údolí bájného Hallstattu:

Keltomanem navždy...
1  
2  
3  
 
Vstup do administrace