Keltomanovy stránky

věnováno věčnému odkazu keltského etnika pro současnost

Návštěvní knihy

Archiv

Aktuálně

Keltská noc

Keltská noc

RSS

RSS

Hodnocení

Zjistit Google Pagerank, S-rank a Jyxorank

Sdílení

Bookmark and Share

Rok 2009

Ještě o Samhainu

Dnes večer jsem se vrátil z mého tradičního podzimního pobytu v Györu, a tak bych vás rád tzv. "na poslední chvíli" ještě upozornil na akci Boii Samhain 2009 v Nasavrkách. Kliknutím na obrázek vlevo si můžete plakát zvětšit.

Zároveň zde uvádím Lunwerův článek o tomto význačném keltském svátku, který můžete najít spolu s dalšími svátky (bude ještě doplněno) na jeho stránkách Occultus v sekci Knihovna/Keltské tradice. A to je k Samhainu asi již vše, než na půl roku zase zčerná vzhled těchto stránek. I když: Možná zde bude zítra ještě nějaké překvapení...

Samhain

  Začátek nového Keltského roku, Noc hustých mlh, nebo také Noc zborcených hradeb. Takovýchto názvů by se dalo pro tento posvátný čas nalézt několik.Keltové počítali nový rok od 1. listopadu, tedy od svátku Samhain. Prvním obdobím roku je měsíc Samonios (dle tabulky v Coligny). Faktem zůstává, že svátek samotný započne vždy už s prvním novoluním měsíce Samonios, tedy většinou ne přímo v den pevného datování (tedy 31. - 1. ). Samonios je výraz pro období padání semen, což nám ukazuje i mystický význam tohoto měsíce. Jde o čas, kdy staré hyne a uvadá, ale zároveň vzniká zárodek nového života.
  Keltská filosofie, důsledně vyznávající principy znovuzrození, nepovažovala smrt za nic smutného. Byl to přechod z jednoho stavu do druhého, smrt proto znamenala i znovuzrození.

  Noc z 31.10 na 1.11. znamenala mnohem více, než jen nový rok.Byla to noc, jak já říkám, zřícených hradeb do Zásvětí. Nejen proto je tato noc často spojována s „čarodějnickými úkony" a mnozí „temní čarodějové mají svůj rej".V tento čas je důležité ve svých obydlích zapálit ohně, neboť duchové předků vás možná budou chtít navštívit a ohřát se u něj.
   
  V tento čas však vyjíždějí z hlouby vrchů posvátná vojska, dávných bojovníků, kteří zemřeli při obraně Země.(Např. Blaničtí rytíři). Říká se také, že o svátku Samhain (v Americe a Západní Evropě slaveného jako Halloween) se zvedají „mlhy" a lidé mohou najít vchody do vílích hor. V zemích s Keltskou tradicí se stále ještě v ohni pálí slaměná panenka, která představuje lidské provinění a omyly. Do vydlabávaného tuřínu se vkládaly svíce a pokládaly se podél cest, aby Duchové našli lépe cestu.

  Běžné zákony všedního dne neplatí. Čarodějové(šamani) obcují s nadpřirozeným světem. Smrtelníci mohou vykládat budoucnost a nebo zaříkat mrtvé. Přitom je však radno mít u sebe na ochranu česnek, blín nebo kořen děhelu (Nichols 1998: 128). 

  Co se věštění v tento čas týče, často se do Samhainských ohňů vhazovali kamínky, z jejichž postavení po dohoření ohně se určovala budoucnost. Mladé páry vkládají do ohně dva lískové oříšky, pokud tyto oříšky vedle sebe v klidu shoří, je to znak toho, že jim předkové požehnali a jejich vztah bude posvěcen, pokud puknou, je to špatné znamení.

  Tento svátek je zasvěcen především temnému Bohu Samhainovi. Je to bojovník a lovec. Zabíjí slunečního „Jelena",uloupí mu jeho ženu,Bohyni vegetace a unáší si jí do Zásvětí, kde vládne jako Bohyně smrti. Stará se zde o Duše zemřelých, o semena a o spící Duše v zimním spánku.Symbolem Krále Samhaina je věčně zelená Jedle, Jmelí a Cesmína, protože, ač je Bohem smrti, přináší opět novou zeleň.
  Dalším patronem je Bohyně Cailleach (Modrá čarodějnice, Spirálová bába,Stařena, Matka hor). Doslovný překlad je však Paní v závoji. Zde je jasně vidět spojitost s Velkou Matkou, zahalenou do zimního kožichu.Tato Bohyně se často zjevovala u smrtelného lóže velkých králů a válečníků. Pomáhala klidnému odchodu Duše a jejímu očištění pro znovuzrození.

  Je to čas drobných obětí, poděkování za krásy života a přijmutí konce dalšího cyklu. Někdy je velmi těžké překlenout se přes nesnáze, které nás celý čas trápí, ale dnešní noc je koncem a počátkem. Její síla je znatelná po celý čas od Novoluní až po konec oslav a to 5 dní po Samhainské noci.
Žádné komentáře
 
Vstup do administrace