Keltomanovy stránky

věnováno věčnému odkazu keltského etnika pro současnost

Návštěvní knihy

Archiv

Aktuálně

Keltská noc

Keltská noc

RSS

RSS

Hodnocení

Zjistit Google Pagerank, S-rank a Jyxorank

Sdílení

Bookmark and Share

Rok 2009

Nyní dovolte, abych vám všem popřál příjemné sváteční chvíle a mnoho štěstí a hlavně zdraví v novém roce 2010. Tedy v novém roce kalendářním, v tom novém keltském 4583 jsme již od Samhainu. Věřím, že se nám v tom novém roce již bude dařit lépe, než v tom starém. Snad už jen proto, že středověká legenda z 15. století pravila, že se bude dařit v Čechách lépe a "zavládne mír a blahobyt, až obyvatelé tělo blahoslavené Anežky najdou".

Jakási vnitřní intuice mi totiž říká, že má ten ohlašovatel nálezu v kostelu sv. Haštala, sympatický restaurátor pan Denis Anfilov pravdu, a opravdu moc mu v tom držím palce...
Posledni komentare
27.12.2009 10:52:48: Já děkuji a zdravím tedy ještě jednou Tebe, a také celý Vousův kmen smiley Znám vaše tváře z filmu Kel...
26.12.2009 23:40:49: Děkuji. Však já Tebe a Tvé stránky sleduji již dost dlouho. Mlčky. smiley To doufám že se naše cesty j...
26.12.2009 21:06:23: Milá Lagnes, vítám Tě na těchto stránkách a moc děkuji za tak hezké přání a přeji Ti totéž. Třeba se...
26.12.2009 19:12:18: Milý Keltomane, i já Ti přeji do nového roku 2010 hodně štěstí lásky a světla které Tě povede. A zár...
Tak Zimní slunovrat (21. prosinec) je za námi. Byl jsem zvědav, jak dopadnou letos lidé čekající netrpělivě u megalitické hrobky v irském Newgrange na prostup slunečních paprsků střešním otvorem do temnot komory. Loni měli smůlu (slunce neprošlo přes mraky), letos se znovu dočkali! Stránku s fotkami těch vyzmrzaných, ale šťastných 200 "vyvolených" najdete zde. Irové na to mají speciální loterii.

Pro ty, kdo to neví, připomínám, že se jedná prakticky o nejstarší stavbu v Evropě (cca 3000 a více let). Stála zde tedy dávno před Kelty. Ti tuhle stavbu stejně jako jiné kamenné megalitické objekty v Evropě (např. Stonehenge v Anglii či Carnac v Bretani) převzali a uctívali jako sídy. Více na mých starších stránkách Keltská místa.
Zajímá vás keltská mytologie? Pak mám pro vás zajímavý tip: Městská knihovna v Praze vás zve na besedu Keltská mytologie, kterou vás provede a do tajů zasvětí současný český druid Lunwer. Beseda proběhne dne 25.11.2009 od 17.00. Klikněte na obrázek pro zvětšení plakátku.
Dnes jsem objevil článek o unikátním nálezu zlatých keltských nákrčníků (v článku nesprávně nazývany jako náhrdelníky), který se podařil amatérskému hledačovi při prvním hledání, jen "kousek" od auta. Jejich stáří je asi 2300 let, cena jen stěží vyčíslitelná. Mrkněte na odkaz. Uvádím ovšem i podrobnější text v angličtině. Nezbývá než šťastnému nálezci ze Stirlingu blahopřát, a radovat se také ze skutečnosti, že tento poklad zůstane zachován v muzeu v Edinburghu pro naše i další lidské pokolení...
Sliboval jsem vám překvapení k Samhainu a tady je: Je to krásná báseň, kterou napsala Iníon an Tír (dcera Země). Děkuji jí za tuto báseň unikátní tím, že byla napsána právě ve dnech Samhainu, i za to milé věnování...

Mějte se krásně v tom novém keltském roce.

Dnes večer jsem se vrátil z mého tradičního podzimního pobytu v Györu, a tak bych vás rád tzv. "na poslední chvíli" ještě upozornil na akci Boii Samhain 2009 v Nasavrkách. Kliknutím na obrázek vlevo si můžete plakát zvětšit.

Zároveň zde uvádím Lunwerův článek o tomto význačném keltském svátku, který můžete najít spolu s dalšími svátky (bude ještě doplněno) na jeho stránkách Occultus v sekci Knihovna/Keltské tradice. A to je k Samhainu asi již vše, než na půl roku zase zčerná vzhled těchto stránek. I když: Možná zde bude zítra ještě nějaké překvapení...

Samhain

  Začátek nového Keltského roku, Noc hustých mlh, nebo také Noc zborcených hradeb. Takovýchto názvů by se dalo pro tento posvátný čas nalézt několik.Keltové počítali nový rok od 1. listopadu, tedy od svátku Samhain. Prvním obdobím roku je měsíc Samonios (dle tabulky v Coligny). Faktem zůstává, že svátek samotný započne vždy už s prvním novoluním měsíce Samonios, tedy většinou ne přímo v den pevného datování (tedy 31. - 1. ). Samonios je výraz pro období padání semen, což nám ukazuje i mystický význam tohoto měsíce. Jde o čas, kdy staré hyne a uvadá, ale zároveň vzniká zárodek nového života.
  Keltská filosofie, důsledně vyznávající principy znovuzrození, nepovažovala smrt za nic smutného. Byl to přechod z jednoho stavu do druhého, smrt proto znamenala i znovuzrození.

  Noc z 31.10 na 1.11. znamenala mnohem více, než jen nový rok.Byla to noc, jak já říkám, zřícených hradeb do Zásvětí. Nejen proto je tato noc často spojována s „čarodějnickými úkony" a mnozí „temní čarodějové mají svůj rej".V tento čas je důležité ve svých obydlích zapálit ohně, neboť duchové předků vás možná budou chtít navštívit a ohřát se u něj.
   
  V tento čas však vyjíždějí z hlouby vrchů posvátná vojska, dávných bojovníků, kteří zemřeli při obraně Země.(Např. Blaničtí rytíři). Říká se také, že o svátku Samhain (v Americe a Západní Evropě slaveného jako Halloween) se zvedají „mlhy" a lidé mohou najít vchody do vílích hor. V zemích s Keltskou tradicí se stále ještě v ohni pálí slaměná panenka, která představuje lidské provinění a omyly. Do vydlabávaného tuřínu se vkládaly svíce a pokládaly se podél cest, aby Duchové našli lépe cestu.

  Běžné zákony všedního dne neplatí. Čarodějové(šamani) obcují s nadpřirozeným světem. Smrtelníci mohou vykládat budoucnost a nebo zaříkat mrtvé. Přitom je však radno mít u sebe na ochranu česnek, blín nebo kořen děhelu (Nichols 1998: 128). 

  Co se věštění v tento čas týče, často se do Samhainských ohňů vhazovali kamínky, z jejichž postavení po dohoření ohně se určovala budoucnost. Mladé páry vkládají do ohně dva lískové oříšky, pokud tyto oříšky vedle sebe v klidu shoří, je to znak toho, že jim předkové požehnali a jejich vztah bude posvěcen, pokud puknou, je to špatné znamení.

  Tento svátek je zasvěcen především temnému Bohu Samhainovi. Je to bojovník a lovec. Zabíjí slunečního „Jelena",uloupí mu jeho ženu,Bohyni vegetace a unáší si jí do Zásvětí, kde vládne jako Bohyně smrti. Stará se zde o Duše zemřelých, o semena a o spící Duše v zimním spánku.Symbolem Krále Samhaina je věčně zelená Jedle, Jmelí a Cesmína, protože, ač je Bohem smrti, přináší opět novou zeleň.
  Dalším patronem je Bohyně Cailleach (Modrá čarodějnice, Spirálová bába,Stařena, Matka hor). Doslovný překlad je však Paní v závoji. Zde je jasně vidět spojitost s Velkou Matkou, zahalenou do zimního kožichu.Tato Bohyně se často zjevovala u smrtelného lóže velkých králů a válečníků. Pomáhala klidnému odchodu Duše a jejímu očištění pro znovuzrození.

  Je to čas drobných obětí, poděkování za krásy života a přijmutí konce dalšího cyklu. Někdy je velmi těžké překlenout se přes nesnáze, které nás celý čas trápí, ale dnešní noc je koncem a počátkem. Její síla je znatelná po celý čas od Novoluní až po konec oslav a to 5 dní po Samhainské noci.
Ano, zdá se mi, že Beltine coby svátek symbolizující světlou polovinu roku jako by byl nedávno, a už je tady zase Samhain. Padající listí, podzimní plískanice a chlad vkrádající se pod kabát (a mnohým i do duše) stejně jako loukotě mého pohanského kola na zdi pracovny napovídají, že se blíží tento magický a významný keltský svátek.

Mám rád ono mystično samhainovské noci z 31.10. na 1.11., kdy podle keltské filosofie jen tenká blanka odděluje světy živých a mrtvých. Jen někteří lidé, kteří se zajímají o keltskou kulturu, znají pojem Samhain (konec léta). Tento svátek je dnes více v povědomí jako křesťanský svátek Všech svatých (1.11.) / Dušičky (2.11.), či jako americký Halloween (do USA ovšem importovaný irskými imigranty), pro který jsou typické vydlabané dýně s vyřezanými obličeji a se svíčkou uvnitř.

Pěkný článek o Samhainu, Dušičkách a Halloweenu vyšel zde.

Je to čas, kdy vzpomínáme na ty, kteří již nejsou mezi námi a přešli na onen Druhý břeh. Pro Kelty začne navíc i nový rok a vlády se ujme temná polovina roku. Proto se od 1.11. i tyto stránky zahalí do tmavé barvy, aby se po příštím Beltinu zase vrátily do jasných barev…
Rád bych Vás pozval na sympatický festiválek do Skalice nad Svitavou ve dnech 14. - 16.8.2009. Mimo jiné tam vystoupí také skupina ze země galského kohouta: Les Compagnons du Bareuzai. Stránky festiválku a všechny další informace najdete zde.
Tento významný keltský svátek (někdy také nazýván lammas či keltské dožínky) se nezadržitelně blíží. Slaví se 1. srpna a kromě soukromých oslav se můžete zúčastnit i několika veřejných akcí na několika místech našeho Boiohaema. Velká pozornost je věnována oslavě v Nasavrkách, zúčastnit se můžete také lugnasadové akce v Jižních Čechách (29.7.-1.8., pořadá Bazilika o.p.s.) či na hradě Veveří (jehož 6. ročník pořádá CK Kudrna). Dobrou keltskou inspiraci před Lughnasadem by mohl přinést koncert skupiny Irish Dew na nádvoří Staré radnice v Brně v pátek 31.7. v 19.30. Ten si rozhodně nenechám ujít:-) K zakoupení bude i jejich "new remastered CD" s pěkným zvukem - ukázky si můžete poslechnout ukázka na výše uvedeném odkazu Irish Dew.
1  
2  
3  
 
Vstup do administrace