Keltomanovy stránky

věnováno věčnému odkazu keltského etnika pro současnost

Návštěvní knihy

Archiv

Aktuálně

Keltská noc

Keltská noc

RSS

RSS

Hodnocení

Zjistit Google Pagerank, S-rank a Jyxorank

Sdílení

Bookmark and Share

Rok 2008

Tak dnes je zimní slunovrat a před chvílí mi přišlo z Irska upozornění s odkazem na fotky z Winter Solstice u menhirů v Baltray. O kousek dál - rovněž v údolí řeky Boyne - se několik šťastlivců vylosovaných v loterii opět dočkalo okamžiku průchodu slunečních paprsků otvorem ve střeše (roof box), které na chvíli osvětlily vnitřek nejstarší komorové hrobky v Evropě v Newgrange (staré cca 5.000 let). Podívejte se na jejich aktuální webcast.

Upřesnění ke dni 30.12.2008: Lidé čekající na průchod slunečních paprsků do vnitřku komorové hrobky v Newgrange se letos nedočkali, zatažená obloha to znemožnila. Tak proto ten odkaz na zimní slunovrat u menhirů v Baltray... Stejně tak jejich webcast obsahuje loňský slunovrat.

Za několik dní se budou slavit křesťanské Vánoce a potom přijde nový rok (kalendářní) 2009.

Všem přátelům a čtenářům těchto stránek přeji do roku 2009 jen vše dobré a mnoho štěstí!
Počet unikátních návštěvníků mých nových Keltomanových stránek dnes přesáhl 2000, za což všem návštěvníkům děkuji
Posledni komentare
25.12.2008 21:06:15: Děkuji za neutuchající přízeň, Chaannah a Stromovílo smiley${1}
22.12.2008 00:22:04: smiley Sílu všech živlů a moudrost věků, vznešený "Leone" smileyvelikánský DÍK za všechno, co děláš pro...
11.12.2008 14:40:49: Příčina je jednoduchá... Na TAKOVÉ stránky jako jsou ty Tvé lidé chodí... Chodí sem, protože ty strá...
A zase nastal okamžik, kdy světlou polovinu roku vystřídá polovina temná. Stane se tak v noci z 31. října na 1. listopadu o samhainovské noci, kdy jen tenká slupka odděluje od sebe svět živých a svět mrtvých... Poté nastane nový keltský rok. Jen ne mnoho lidí zná tento svátek pod jeho původním názvem, kterým je Samhain. Více je v povědomí Halloween či Svátek všech svatých (1.11.) nebo Dušičky (2.11.).

U příležitosti toho význačného keltského svátku vám mohu konečně prozradit výsledek ankety "Které zvíře se stalo Keltomanovým patronem?" publikované v září. Možnosti odpovědi byly následující:
Lev - hlasovalo 44 lidí, pro Netopýra 35, pro Lišku 30 a 38 lidí tipovalo Ještěrku. Správná odpověď zní: Lev. Do evropské kultury se lev nejspíše dostal z kultury asijské a africké a přes Řeky pak i ke Keltům.

Omlouvám se, ale zatím vám ještě nemohu prezentovat jeho výtvarnou podobu od Jitky Havlové, protože není hotová.

Velmi blízko mám ovšem také k netopýrovi, protože je to zvíře, které vám umožní orientovat se v temnotě. A to i v temnotě osobní. Ale na toto téma někdy jindy v sekci věnované esoterice...

Přeji vám všem hluboké prožití Samhainu a zamyšlení u plamene (stačí i ten od svíčky). Zavzpomínejme přitom také na ty, kteří již přešli do Zásvětí na druhém břehu...
Posledni komentare
01.11.2008 08:15:37: Děkuji Ti Chaannah za toto milé přání a přeji též úspěšný nový keltský rok Tobě a Tvojí rodině smiley...
31.10.2008 20:59:00: smileyNazdar, keltský Lve smiley ze srdce BLAHOpřeji k novému keltskému roku ... ať se Ti daří...... ...
Ano, je to tak. Dne 15.10.2008 přesáhl počet návštěv Keltomanových nových stránek 1000.

Děkuji návštěvníkům za přízeň a slibuji, že budu tyto stránky nadále vylepšovat, a že se dozví ještě mnoho zajímavého z keltského světa!
Úvodem citát z knihy Holgera Kalweita Keltská kniha mrtvých:

"Existuje-li smrt,
je to první věc života.
Aby život byl vůbec k žití,
musí se žít s ohledem na smrt,
jako by ho ani nebylo -
totiž jako opravdový život.
Taková byla nejhlubší keltská víra."

Jak jsem se včera dozvěděl od paní Jitky Chládové, 17.09.2008 se navždy zastavilo srdce jejího tatínka, pana Josefa Šlajchrta. Tento pan je jedním ze dvou nálezců (druhým byl pan Jeřábek) legendární opukové keltské hlavy u Mšeckých Žehrovic v roce 1943 (letos uběhlo 65 let, viz klip ČT).

Paní Jitka mi v roce 2004 poskytla unikátní dokumenty a zápis vyprávění jejího otce.

Pan Šlajchrt se dožil požehnaného věku 94 let a zemřel doma, v kruhu rodinném. Poslední rozloučení bylo 22.09.

Byl bych rád, kdybych těmito stránkami přispěl k tomu, že jméno tohoto šlechetného a skromného člověka, poctivého nálezce světově proslulého keltského artefaktu, nebude nikdy zapomenuto.

Čest jeho památce!
Toto je pouze suché a stručné oznámení o tom, že keltský kmen Deraois, který jste někteří z vás znali osobně, anebo o něm někdy slyšeli, oficiálně zaniknul.

Rozhodl jsem se, že nebudu zveřejňovat vyjádření nikoho z členů kmene, protože by to bylo jednostranné a neobjektivní.

Zlatý dub coby symbol tohoto kmene uschnul, a jeho bývalí členové kráčí dál sami po vlastních cestách...
Této akce v keltské usedlosti Isarno u Letovic (která měla letos jaksi minimální propagaci), jsem se nakonec nezúčastnil.

Pokud jste tam někdo byli, napište mi prosím, nebo aspoň pošlete odkaz na fotky, děkuji.
Posledni komentare
22.06.2010 20:08:43: Ahoj drusado, o ty fotky mám zájem. Psal jsem Ti již na mail, nevím však, zda dorazil.
21.06.2010 12:56:02: Zdravím, náhodou jsem zavítala na tyto stránky a vidím tento odkaz. Nějaké fotky bych mohla poslat, ...
Dnes uplynul přesně jeden měsíc od spuštění nových Keltomanových stránek.
V anketě jsem k této příležitosti položil otázku:
"Bude vám vyhovovat nová podoba stránek?"
18 odpovědělo že ano, 11 že ne a 14 že neví.

Věřte mi, že tato forma (redakčního systému), i když jsem si jí původně bránil, je jediným způsobem, jak vás rychle a přehledně informovat o aktuálním dění v keltském světě.

Děkuji za pochopení...
Máte-li možnost navštívit hudební kavárnu Stará Pekárna na ulici Štefánikova v Brně, využijte několik mých hudebních tipů, jak strávit příjemně večery v této hudební scéně.

Začátky koncertů jsou vždy ve 20.00.

  1. ve čtvrtek 18.09.: TUBABU - etno, západoafrické rytmy
  2. v pondělí 06.10.: BRAN - bretaňská hudba, křest nového CD!
  3. v pondělí 13.10.: Kelská vinice - irská instrumentální hudba
  4. ve čtvrtek 06.11.: Gendos - šaman a multiinstrumentalista ze sibiřské Tuvy (nevšední zážitek)!
Protože se Barbarské hody v Isarnu blíží a program nikde, zavolal jsem před chvílí náčelníkovi této keltské osady Aleši Olesovi.

Hrát tam bude skupina Ostrá tráva, jako šermíři vystoupí skupiny Baštýři a Flamberk. Baštýři zřejmě zajistí i večerní ohňovku, jak je znám...

Akce tedy začíná v sobotu 13.09. od 13.00, vstupné dospělí 90 Kč a děti 40 Kč. Věřím, že počasí vyjde a nespadne nám tam obloha na hlavu.
Posledni komentare
16.06.2010 16:32:43: Super, díky za info :-))
16.06.2010 07:47:49: Tak večerní ohňovku zajistil Flamberg:)
1  
2  
 
Vstup do administrace