Keltomanovy stránky

věnováno věčnému odkazu keltského etnika pro současnost

Návštěvní knihy

Archiv

Aktuálně

Keltská noc

Keltská noc

RSS

RSS

Hodnocení

Zjistit Google Pagerank, S-rank a Jyxorank

Sdílení

Bookmark and Share

Keltské akce

Tato rubrika je pokračováním Keltských akcí na starých stránkách a pojednává o akcích již proběhlých...

Tak jsem letos opět strávil se skupinou přátel Lughnasad na hradě Veveří nad brněnským mořem. Oslavu tohoto svátku zde organizuje brněnská CK Kudrna. Co mi letos chybělo: skupina Bran a grilovaná kuřecí stehýnka po 20.00. Zřejmě mimořádně příznivé počasí sem přilákalo více lidí než obvykle a tak jich nakoupili málo. Kvituji málo vos a výborné placky/chléb komisárek pečené ve dvou pecích u hradní zdi. Vydařilo se i šílené ohnivé noční šou Petra Rajnocha. Pár foteček najdete zde.
Další povedená akce, tentokrát již čtvrtý ročník. Počasí vyšlo zcela přesně (nahoře vyslyšeli naše prosby) a datum letos vyšel navíc správně na Beltine podle archeoastronomického kalendáře, tedy na 5.5.2012. Fotečky z této akce najdete zde.

Tato velmi příjemná akce za skutku již letního počasí proběhla 26.05.2011 u příležitosti 90. výročí založení Knihovny Jiřího Mahena (KJM) v Brně. Místem konání byla její pobočka v Brně-Maloměřicích, konkrétně její kouzelná zahrada. Mimořádná lokalita s doloženým keltským osídlením, vždyť jen kousek odtud se našla legendární konvice spolu s největším keltským pohřebištěm na Moravě! A tak byl jako památný strom "Mahenovník" vysazen typický keltský strom - dub. Návštěvníci akce vymodelovali z hlíny různé figurky a spolu s přáním uložili ke kořenům doubku.

V oficiální části vystoupili: ředitelka KJM p. Ing. Libuše Nivnická, starostka MČ Obřany a Maloměřice p. Ing. Klára Liptáková a vedoucí pobočky p.Radka Müllerová. Ta se pro tuto akci stylizovala do postavy opravdové keltské drusady, a v druhé části, kterou zajišťovalo občanské sdružení Keltský kruh, pak mistrně moderovala moji keltskou besedu. O hudební stránku se postaral s flétnou a akordeonem Aleš, zazněly rovněž dudy v podání prvního husovického skotského dudáka Vaška.

Těším se na fotky (tentokráte jsem sám nefotil), které pak zařadím do galerie, a uvedu zde odkaz na ně.

Aktualizováno 31.05.2011: Fotky pořízené public relations KJM jsem umístil na Rajče zde nebo můžete navštívit přímo fotogalerii KJM zde.

Závěrem chci poděkovat KJM za milé pozvání a přijetí, dále svým keltským přátelům z Kruhu v historických kostýmech, hudebníkům a návštěvníkům za příjemné okamžiky strávené na tak krásném místě...

Dne 20.05.2011 byla v rámci Muzejní noci v muzeu v Novém Strašecím vystavena na několik hodin originální opuková hlava kelta z Mšeckých Žehrovic. Originál zapůjčilo Národní muzeum v Praze a jeho převoz i výstava probíhala za zvýšených bezpečnostních opatření. Zcela právem, vždyť je to jedinečný unikát - jediná plastika svého druhu na východ od Rýna! Fotografie v médiích z této výstavy najdete třeba zde. Když jsem začal tvořit své první stránky, ozvali se mi příbuzní nálezců této jedinečné památky: Dcera pana Šlajchrta a pravnuk pana Jeřábka. Jejich informace najdete na starých stránkách v Příběhu úvodní fotografie. Paní Jitka, dcera prvního nálezce pana Šlajchrta mi pak poskytla sepsané vyprávění jejího otce a další dokumenty/fotografie, které jsem uveřejnil na stránce Nález keltské hlavy. Pan Šlajchrt nás opustil v požehnaném věku 94 let v září roku 2008. 4 měsíce předtím ještě stihl navštívit výstavu v muzeu v Novém Strašecím, která se konala u příležitosti 65 let nálezu tohoto světově proslulého keltského artefaktu. Česká televize k tomu natočila příspěvek, který je součástí tohoto Večerníku z Čech. Posuňte si prosím posuvník na 13. minutu.
V sobotu 7.5.2011 proběhla po roce oslava svátku Beltine opět na zahradě u Štefaneků v místech bývalého keltského dvorce. Na rozdíl od předchozích dvou let si tuto akci pro své přátele a známé uspořádalo občanské sdružení Keltský kruh. Počasí vyšlo skvěle a já věřím, že se tam všem moc líbilo. Bylo tam velké množství pozitivní energie, která čišela ze všech zúčastněných, vystupujících i návštěvníků. Další informace a moje fotky naleznete v mé galerii na Rajčeti zde.

A třeba půjde někdo okolo, kdo sem ještě napíše nějaký komentář:-)
Posledni komentare
19.05.2011 22:04:34: Já už jsem psal jinde, že to byla bomba smiley${1}
Podle zatím nepodložených informací, které mám k dispozici zejména díky Facebooku, to vypadá, že letos poprvé neproběhla vůbec žádná akce v keltské osadě Isarno u Letovic... Navíc jejich stránky nebyly již dlouho aktualizovány. Vypadá to, že vše tam utichlo loni o Samhainu. Ani nebyl uveřejněn seznam akcí na rok 2011. Mám z toho hodně smutný pocit. Víte o tom něco víc? Tak se napište komentář, děkuji.
1  
2  
3  
 
Vstup do administrace