Keltomanovy stránky

věnováno věčnému odkazu keltského etnika pro současnost

Návštěvní knihy

Archiv

Aktuálně

Keltská noc

Keltská noc

RSS

RSS

Hodnocení

Zjistit Google Pagerank, S-rank a Jyxorank

Sdílení

Bookmark and Share

Keltská hmotná kultura

Tato rubrika je pokračováním Keltské hmotné kultury na starých stránkách...

Již dříve jsem zde psal o nálezu keltské pohřební komory (stáří 2600 let) v jižním Německu (nedaleko proslulé nálezové oblasti Heuneburg) v prosinci 2010, která se dochovala v neuvěřitelně dobrém stavu, a byla jako jeden "Keltenblock" o hmotnosti 80 tun odvezena k podrobnému výzkumu.

Německá televize SWR o tom odvysílala 13. září reportáž. Doporučuji shlédnout stránky s odkazem na tento pořad s Lenou Ganschow a procvičit si trochu němčinu 
Zde si můžete prohlédnout fotky z nakládání a odvozu toho unikátního nálezu do laboratoře v Ludwigsburgu. Jsem zvědav, co odhalí další laboratorní výzkum.
Dnes jsem si v podvečer zapnul televizi v době oblíbeného pořadu mojí dcery - „Záhady Toma Wizarda“, a byl jsem velice příjemně překvapen! Keltská kultura si nachází stále více cestu nejen v televizích a médiích soukromých, ale i v tzv. "veřejnoprávní televizi". Kliknutím sem si můžete pohodlně přehrát tento díl věnovaný Keltům, a zahlédnete v něm spoustu známých tváří: Tomáše Mangela , Aleše Olesova a PhDr. Čižmářovou. Ta se na závěr dokumentu věnuje významnému nálezu z pohřebiště v Brně-Maloměřicích - slavné rituální konvici, objevené v roce 1941 při výstavbě nákladního nádraží. Mimo jiné paní doktorka poskytla velmi zajímavou informaci o tom, že jedno z těch nalezených bronzových kování (která se dochovala, podoba dřevěné konvice je samozřejmě jen rekonstrukce) vypadá jako vypodobnění souhvězdí Býka a Labutě v postavení nad Brnem cca 285 let před Kristem!

Repliky některých částí z této konvice odlité z bronzu si můžete objednat např. zde.
 
Vstup do administrace